V14 ;i?é£u'ijVi': Zaterdag 28 april 2007 PZC Het broeit in de bajes Met ronkende tractoren stonden honderden bewo ners in Deurningen de hulpverleners op te wach ten. Hun plan om een Exo- dus-opvanghuis voor (ex-)gedetineerden in het Twentse dorp te beginnen, had de hele dorpsgemeenschap op de been ge bracht. Het kleine dorp zinderde van woe de. Deurningen mocht niets met crimine len van doen krijgen. „Een bedreigende situatie", herinnert Rien Timmer, directeur van Exodus, zich. De be woners kregen echter wel hun zin. De bur gemeester schaarde zich achter hen en de plannen voor een opvanghuis werden in getrokken. Nergens in Twente is sinds die confronta tie uit 2005 een huis voor de begeleiding van (ex-)gevangenen geopend. „Het had geen zin", aldus Timmer. „Burgers wisten nu welk trucje zou werken." Hij neemt de verontruste dorpsbewoners niets kwalijk, maar de opstelling van de Deurningse bur gemeester stoort hem des te meer. Alleen de emoties van burgers kwamen bij de burgervader in beeld. Er werd niet meer gekeken naar het lage aantal mensen dat opnieuw de fout in ging na het Exo- dus-programma. „Voor goede argumenten was geen plaats." Dat is typerend voor het strafklimaat van de afgelopen jaren, consta teert Timmer. De veiligheid van de samenleving staat voorop, en daarvoor moet alles wijken. Het recht van gevangenen op een humane behandeling staat ernstig onder druk, stel len diverse wetenschappers vast. Dat maakt de samenleving eerder onveiliger dan veiliger. Hun stem wordt nauwelijks gehoord. „Je wordt al snel weggezet als de merkwaardige professor Sickbock (de we tenschapper uit de Bommel-verhalen, red.)", zegt de Rotterdamse hoogleraar in ternationaal vergelijkende criminologie, René van Swaaningen. Griezels met een strafblad moet je opslui ten en daarna de celsleutel snel weg gooien, valt op internetfora te lezerr. De ge vangenis is een vijfsterrenhotel waar be jaarden en zieken meteen voor zouden te kenen, is een andere populaire opvatting. Politici spelen daar op in en roepen om nog strengere maatregelen, soberder regi mes. „De nuance is weg", verklaart Gerard de Jonge, in Maastricht universitair hoofd Nederland had het meest humane detentieregime ter wereld. Die reputatie is verspeeld. Gevangenen worden geregeld respectloos behandeld en zitten soms meer dan 24 uur achtereen in hun cel. Hun rechten staan ernstig onder druk, waarschuwen betrokkenen én deskundigen. door Floor Ligtvoet illustratie Marco Jeurissen docent strafrecht, „want dat is electoraal niet interessant." Nederland stond tot de jaren tachtig nog bekend om het meest humane gevangenis regime ter wereld. Die goede naam zijn we kwijt. Ruim anderhalfjaar na de Schiphol- brand zijn nog steeds niet alle gevangenis vleugels brandveilig. Enkele directies en be waarders geven openlijk toe dat de behan deling van gevangenen te wensen over laat. Soms zitten degenen die nog voor de rechter moeten verschijnen (en mogelijk onschuldig zijn) langer dan 24 uur achter een opgesloten in een cel. „Het verbaast me dat Nederland in het bui tenland nog als gidsland wordt gezien, als het land met een humaan detentiebeleid", aldus Femke Hofstee, directeur van Prison Watch, een bureau dat onderzoek doet naar het beleid binnen gevangenissen. „Dat karakter zijn we namelijk al jaren ge leden verloren." Wat zich precies in gevange nissen afspeelt, blijft vaak buiten zicht. De Raad voor de Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) en de Inspectie voor de Sanctietoepassing (ISt) werpen wel geregeld een blik achter de hoge mu ren met prikkeldraad. Hun verslagen schet sen een onthutsend beeld. Neem het gevangenenvervoer. In busjes die met 130 kilometer per uur over de snel weg kunnen razen, zitten de gevangenen die naar de rechtbank of hun cel worden gebracht tot de verbazing van de ISt ge woon zonder gordel achterin. Terwijl de overheid een gordel bij gewone burgers verplicht stelt en aan weigeraars een fikse prent uitdeelt, heeft justitie als het om ge vangenen gaat een ontheffing van de gor delplicht. De bestuurders rijden geregeld te hard en hebben tijdens de rit geen di rect zicht op hun passagiers. Hierdoor wor den ongelukken of noodsituaties achterin volgens de inspectie pas laat ontdekt. De passagiers, die afgezonderd worden door middel van houten schotten, hebben geen flauw benul hoe ze bij een verkeersonge luk de wagen uit moeten komen. Verder komt het geregeld voor dat een ge vangene op transport het een hele dag zon der eten moet stellen. Ook stopt de bus volgens de inspectie doorgaans zo weinig voor een sanitaire stop dat gevangenen in hoge nood een enkele keer in de wagen moeten poepen. De uitwerpselen moeten ze vervolgens wel zelf opruimen. Ook op de veiligheid en sfeer in de gevan genis valt veel af te dingen. Tijdens een in spectiebezoek aan het huis van bewaring in Rotterdam, de Noordsingel, erkende de directie openlijk dat haar gevangenen niet altijd met respect worden behandeld. Het personeel schat dat dit in drie op de tien keer het geval is. Niet alleen de dagelijkse omgang met ge vangenen laat in Rotterdam te wensen over. Zo bleek het gebouw onveilig en sterk verouderd te zijn. Hulpdiensten kun nen het huidige complex, in een drukke wijk, maar moeilijk bereiken. Gevangenen komen, door personeelstekort, soms lan ger dan 24 uur hun cel niet uit en moeten naar het oordeel van de inspectie te lang (meer dan een uur) wachten tot een bewa ker bij hun cel is. Alleen met zeer forse in vesteringen kan Noordsingel veilig open blijven, oordeelde de inspectie, die aan dringt op een snelle verhuizing. Dat laatste zit er voorlopig niet in. De sluiting staat na melijk pas gepland voor 2013. Het broeit al langer in de Nederlandse ba jes. Eén op de drie bewaarders overweegt een andere baan. Uit een vertrouwelijk rap port uit 2005 van het ministerie van Justi tie blijkt dat meer dan de helft van het per soneel geïntimideerd wordt door gedeti neerden. Het komt ook voor dat gevange nen de inzet zijn van onderlinge ruzies tus sen bewaarders. Ze worden gebruikt om elkaar een hak te zetten, vertelt een be waarder die anoniem wil blijven. Een fikse ruzie tussen de gevangenen en jouw colle ga is binnen vijf minuten geregeld: „Je zegt gewoon dat ze niet mogen bellen. Of je laat ze extra lang op cel zitten. Als je colle ga vervolgens de cel j opendoet, is hij flink de pineut." Gedetineerden vlie gen elkaar in drie kwart van de gevallen onder toezicht van be waarders in de haren, bleek uit een inspectie- onderzoek. Veelal springt het personeel er niet tussen. Terwijl gevan genen, volgens inspecteur Martijn Tummers, toch „mo gen verwachten dat ze be schermd zijn in de instelling waar ze worden opgesloten." Peter Meeuwisse werkte jarenlang als particulier bewaker in verschillen de gevangenissen, maar wil inmiddels nooit meer iets met justitie te maken heb ben. „Het gebrek aan respect daar. Schok kend gewoon!" Hij had de grootste moeite met collega's die de regels om de regels handhaafden. 'Galbakken' vond hij de be wakers die vrouwen na een begeleid be zoek naar het ziekenhuis bijvoorbeeld nog eens uitgebreid inwendig gingen inspecte ren terwijl dit onnodig was. Strafrechtdocent Gerard de Jonge verwacht dat de enorme versobe ring van de afgelopen jaren, het wegbezuinigen van zinvolle ar beid en de inzet van minder gekwalifi ceerd personeel zijn dieptepunt wel heeft bereikt. „Althans, dat hoop ik." Hij ziet met lede ogen aan dat Nederland doet aan 'warehousing'. „Oftewel, opbergen en maar hopen dat het goed gaat." Hoe minder personeel, des te groter het ri sico dat gedetineerden elkaar iets aandoen, legt Hans Moors, lector integrale veiligheid en senior onderzoeker aan het Tilburgse universitaire onderzoekinstituut IVA, uit. „Het spel van de macht wordt naakter en de sfeer grimmiger. Bewakers trekken zich terug. Er is geen tijd meer om even met een gevangene te praten. Er ontstaat een cultuur waarin alleen bevelen worden ge geven. In zo'n systeem haal je de menselijk heid weg. Gevangenen laat je zo verwor den tot gevaarlijke dieren." Gerard de Jonge maakt ook een vergelij king met dieren, maar dan in wat hij de en ge discussie over de beveiliging van tbs'ers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 98