naar kapitaal landhuis nu echt een spannend avontuur 4MRM v3 PZC Zaterdag 28 april 2007 Je moet van goeden huize komen om te kunnen bouwen in beschermd duingebied. Dat lukte de familie Lokerse. Nog steeds volgen natuurliefhebbers de werkzaamheden met argusogen. Maar de Rabobank is vol vertrouwen. Die telde, nog voor het karwei goed en wel was begonnen, er alvast een hypotheek van zo'n anderhalf miljoen euro voor neer. GroenLinks) volgt de kwestie met argus ogen. Maar ze kan nergens een aanwijzing vinden voor vals spel. Ze worstelde zich nog maar weer eens door een halve meter dossierstukken heen, en verzekerde daar na: „Ik heb niets onoirbaars kunnen vin den" Integendeel, het viel haar op dat aan de bouwvergunning 'heel veel adviezen en onderzoeken', afkomstig van natuur- en milieuorganisaties, ten grondslag hebben gelegen. Lokerse zelf wijst iedere verdachtmaking resoluut van de hand. „Ik heb geen ban den met Delta", zegt hij. „Ik ben zelfs nooit bij Delta over de vloer geweest, ook niet als accountant. Ik heb alleen met Van Garderen Dekker onderhandeld. Ik vroeg ze om een bouwperceel bij Dom burg, in de Mantelinge. Toen zeiden ze: misschien hebben we nog wel iets mooiers voor je." Zo kwam het balletje aan het rollen. „Het is altijd de bedoeling geweest er een prachtig familiehome van te maken voor ons en onze drie kinderen, een plek die in de familie blijft. We heb ben echt wel even geaarzeld alvorens we besloten het te kopen. En we hebben ons daarna nog diverse keren afgevraagd of we er wel mee moesten doorgaan. Dat pomp- gebouw is één grote hal. Het kost gigan tisch veel geld daar echt iets moois van te maken." Hij erkent wat al te voortvarend in de tuin te zijn gaan graven. „Dat is de enige fout die we hebben gemaakt. Al die jaren hebben we keurig aan alle regels vol daan. Dat heeft ons kapitalen gekost. Maar ik begrijp de tegenstanders. Ikzelf sympa thiseer ook met de milieupartijen. Ik kan me goed voorstellen dat mensen ervoor pleiten het pompstation terug te geven aan de natuur. Maar ze moeten niet de in druk wekken dat ik als een cowboy tekeer ga. Wat dat betreft had ik van hen wat meer zorgvuldigheid verwacht." Pompstation zijn bordje kreeg. Hij kwam tot de volgen de oplossing: „Ik bouw een huis in een huis." In het midden de woonvertrekken, waarin het ook 's winters behaaglijk warm moet zijn. En aan de zijkanten een koele zone. Niet dat je daar dan altijd zit te bibbe ren van de kou. Ook daar is het goed toe ven, zodra de zon door de van oudsher aanwezige raamkolommen schijnt. Hoe zijn ideeën uitpakken, kan ter plekke worden waargenomen. Want de verbou wing is al een heel eind gevorderd. „Mijn vertrekpunt was het originele gebouw zo veel mogelijk intact te laten, en te restaure ren. Wie dit pompstation heeft ontwor pen is niet meer te achterhalen. Maar aan alles kan je zien dat het een heel goede ar chitect moet zijn geweest. Ik ben zijn maat- systeem in alles blijven volgen." Lokerse omschrijft het pompstation als een mooi, degelijk en doelmatig gebouw. Hij prijst zich gelukkig dat het nu als indus trieel erfgoed is veilig gesteld. De enige ri goureuze ingreep die aan de buitenkant zichtbaar is, betreft het dak. Daarin zijn langgerekte raampartijen aangebracht. Die volgen het patroon van de raamkolom men in de gevel, en zullen de gebruikers van de twee bovenste slaapkamers straks het gevoel geven onder de blote hemel te slapen. Ook alle andere verdiepingen die Lokerse heeft gecreëerd ademen ruimte, en baden in binnenvallend licht. Vloeren die in de ruimte lijken te hangen zorgen voor een grote variëteit aan niveauverschillen. Die worden overbrugd met zwevende traptre den, elk bestaande uit tachtig kilo graniet. De vele glazen wanden garanderen ruim zicht. Waar je ook bent, vrijwel overal kan je zo de duinen in kijken. Als het een beetje meezit, kunnen vader en moeder Lokerse er vroeg in de zomer al intrekken. Hijzelf kiest dan domicilie in de aanpalende dienstwoning die is bedoeld als gastenverblijf Een tweede dienstwo ning blijft in gebruik als vakantiehuis. Onder de nog aan te leggen tuin, die terras vormig oploopt naar het duin, wachten twee waterkelders op hun nieuwe functie. De ene wordt verbouwd tot garage. In de tweede is een zwembad voorzien. Maar of dat er snel zal komen? „Dat hangt van het budget af. De verbouwing heeft meer ge kost dan de bedoeling was. En het geld raakt natuurlijk wel een keer op." üo ÓT Klein-Valkenisse A*e% PZC Felix Binicewicz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87