Buitenland Doema wil band met Estland verbreken Verdrag van veiligheid wordt struikelblok Van 10.00 tot 17.00 uur! AledlcfÊAIarkï J Open op Koninginnedag^ versluis willeboer |Jk[Jk Vrouwen de baas in stad China pzc Zaterdag 28 april 2007 7 Verplaatsen monument Sovjet-militairen wekt woede van Russen. moskou - Rusland moet de diplo matieke banden met Estland ver breken. Dat eist het Russische par lement, de Doema, in een motie die is voorgelegd aan president Poetin. De aanleiding vormt de ontmante ling van de 'Bronzen Soldaat', een monument in de Estse hoofdstad Tallinn voor Sovjet-Russische mili tairen die in de Tweede Wereldoor log hielpen Estland te bevrijden van de nazi's. Minister Lavrov van Buitenlandse Zaken stelde Estland 'serieuze maatregelen' in het voor uitzicht 'om onze mening over de ze onmenselijke daad duidelijk te maken'. Volgens Lavrov wil Est land kennelijk een 'abnormale' re latie met Rusland. Het monument werd donderdag avond afgebroken en afgevoerd na dat het Estse kabinet daar in een spoedzitting toe had besloten. Er braken onlusten uit, waarbij een dode viel en 57 mensen gewond raakten. De politie pakte driehon derd mensen op. De Doema noemde het optreden van de Estse autoriteiten gisteren 'immoreel'. Er werd opgeroepen om alle handelscontacten met Est land te verbreken. De Russische re gering moet er volgens de Doema ook voor zorgen dat het Estse op treden veroordeeld wordt door de Verenigde Naties. Onder het monument lagen sinds 1947 de stoffelijke resten van der- Het verplaatsen van een ooriogs- monument in Estland heeft het ongenoegen van de Russische minderheid in het land en van Rusland opgeroepen. tien gesneuvelde Sovjet-militairen. Volgens de Estse ambassadrice in Moskou, Marina Kaljurand zijn die nog niet opgegraven en gebeurt dat pas na een speciale kerkdienst. Daarna moeten de militairen her begraven worden op een oorlogs kerkhof in Tallinn. Daar zou de Bronzen Soldaat ook herbouwd moeten worden. Waar de delen van het beeld nu zijn, wordt ge heim gehouden. Het monument werd in Estland steeds meer gezien als symbool van Russische onderdrukking, om dat de Sovjet-Unie het land na de bevrijding in 1944 bezette en pas in 1990 weer vertrok. Het land kent een grote Russische minder heid die zich achtergesteld voelt. Ambassadeur Kaljurand ontkent dat het fascisme in Estland weer de kop op steekt. De actie van de Doema is volgens de Estse diplo mate 'chantage'. Arnesteinweg 27 4338 PD Middelburg tel. 0118-629056 info@versluisenwilleboer.nl keur 1 VLAKGLAS, KUNSTSTOF- EN ALUMINIUM KOZIJNEN door Anna Ferschtman PEKING - In China, waar vrouwen traditioneel ondergeschikt zijn aan mannen en meisjesbaby's in gro ten getale worden geaborteerd, wil een ondernemende gemeente een stad bouwen waar vrouwen hele maal de baas zijn en mannen straf krijgen als zij ongehoorzaam zijn. De vrouwelijke inwoners van Chi na zullen er in hun dagelijks leven weinig plezier aan beleven, omdat het gaat om een uitsluitend op toe risten gerichte onderneming. Maar de initiatiefnemers hopen wel va kantiegangers te trekken die wel een dagje van rol willen wisselen. De stad waar mannen fijn onder de plak komen te zitten moet over enkele jaren verrijzen in de buurt van de miljoenenstad Chongqing in het zuidwesten van China. De plaatselijke autoriteiten zoeken nog investeerders voor het project. De Russische president Vladimir Poetin foto Alexander Zemlianichenko/EPA President Poetin van Rusland wil een wapenverdrag met de Navo opzeggen. Een nieu we wapenwedloop behoort tot de mogelijkheden. De toenmalige Amerikaanse president Clinton noemde het 'de hoeksteen van Eu ropese veiligheid': het Verdrag over conventionele strijdkrachten in Europa (CFE). Maar de VS en de Navo ratificeerden het nooit. De Russische president Poetin heeft nu laten weten de uitvoering van het CFE te willen opschorten, vooruitlopend op een opzegging begin 2008. Dat zou een nieuwe wapenwedloop in Europa kunnen betekenen. Het CFE werd op 19 november 1990 na langdurige onderhandelin gen getekend door de Navo-lidsta- ten en de landen van het War schaupact: tezamen 22 staten. Het ANALYSE door onze correspondent Caret Goseling bepaalde een afbouw van de land en luchtmacht in Europa vanaf de Atlantische Oceaan tot aan de Oe ral. Op 19 november 1992 werd het CFE formeel van kracht. Vastgelegd werd onder meer dat de Navo en het Warschaupact elk maximaal 20.000 tanks, 30.000 pantservoertuigen, 20.000 zware kanonnen, 6800 gevechtsvliegtui gen en 2000 gevechtshelikopters mochten hebben. De overtollige wapensystemen moesten binnen vijfjaar vernietigd of omgebouwd worden, zijn verplaatst naar gebie den buiten het CFE-gebied of, con troleerbaar, zijn opgeslagen. Eind 1995 waren er inderdaad 60.000 wapensystemen verdwenen. Er was echter een ander probleem: de Sovjet-Unie was uiteengevallen. Landen in Midden- en Oost-Euro pa wilden Navo-lid worden. En er moest dus een aanpassing van het CFE komen. Nieuwe onderhande lingen leidden ertoe dat er op 19 november 1999 een aangepast CFE lag. Dat werd getekend door dertig landen. In het aangepaste verdrag werd per land bepaald hoeveel wa pens het mocht hebben. Toetre ding van landen werd toegestaan. Bij het nieuwe CFE werd afgespro ken dat Rusland troepen uit Geor gië (inclusief de opstandige regio Abchazië) en het oosten van Mol davië (Transdnjestrië) zou terug trekken. Moskou beloofde terug houdend te zijn met de militaire opbouw ten zuiden van Sint Pe tersburg (nabij Estland) en in Kali ningrad, de enclave tussen Polen en Litouwen. Clinton was op die 19 november enthousiast. Eenmaal thuis zei hij dat hij het verdrag pas zou voorleg gen aan het Congres als Rusland gedaan zou hebben wat het had toegezegd. Alleen Rusland, Wit-Rusland, Oekraïne en Ka- zachstan ratificeerden het verdrag, de VS en de Navo niet. Sindsdien is er sprake van een impasse. In Georgië zijn nog steeds Russi sche troepen. Die zijn pas eind 2008 weg. In Abchazië gaat het om 'vredestroepen' stelt Moskou. In Transdnjestrië zijn van de vijf duizend Russische militairen er volgens Moskou nog vijfhonderd over. Controle is onmogelijk. Mocht Rusland inderdaad het CFE opzeggen, dan opent dat de weg naar een nieuwe conventionele wa- penopbouw in Europa. Tenzij de Navo het CFE alsnog uitvoert, zegt Poetin, waardoor militaire op bouw langs de grenzen van Rus land niet door zou hoeven gaan. pagina 13: harde taal is teken van zelfbewustzijn Russen S www.med'iamarktjA MIDDELBURG Mortiereboulevard 4 Tel. 0118 - www.mediamarkt.ni Ik ben toch niet gek. Al Qaeda-leider in handen Amerikanen washington - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft een van Al Qaeda's belangrijkste lei ders in handen. Het gaat om de Ira kees Abd al Hadi al Iraqi. Hij werd door de inlichtingendienst CIA overgedragen aan het Pentagon, zei een woord voerder,, die weiger de te zeggen waar, wanneer en hoe Al Iraqi is gevangengenomen. Al Iraqi zit nu vast in Guantana- mo Bay. Hij zou verantwoordelijk zijn voor het coördineren van aan vallen vanuit Pakistan op Ameri kaanse troepen in Afghanistan en hij zou aan de leiding hebben ge staan van een samenzwering om de Pakistaanse president Pervez Musharraf te vermoorden. Al Iraqi werd opgepakt toen hij poogde terug te keren naar zijn va derland, zei de woordvoerder. Meeste doodstraffen voltrokken in China den haag - China, Iran, Pakistan, Irak, Soedan en de Verenigde Sta ten zijn verantwoordelijk voor 91 procent van de executies in de we reld. Dat meldt Amnesty Interna tional in een rapport over de dood straf Het afgelopen jaar werden 1591 mensen geëxecuteerd. Een jaar eerder waren dat er nog 2148. Amnesty stelt dat de betrok ken landen met hun beleid ingaan tegen de algemene ontwikkeling. In 1977 waren zestien landen ertoe overgegaan de doodstraf af te schaffen. Eind vorig jaar waren dat er 99. China was vorig jaar koplo per bij het aantal executies: 1010. Het land werd gevolgd door Iran (177), Pakistan (82), Irak (65), Soe dan (65) en de VS (53). Negentien andere landen voerden in 2006 ook executies uit. Onderwijzers keuren strippende leerlingen SILKEBORG - Onderwijzers op een gymnasium in de Deense stad Sil- keborg zijn in opspraak gekomen omdat zij als jurylid aan een wed strijd voor strippende vrouwelijke leerlingen hebben meegedaan. Het schandaal kwam aan het licht toen beelden van de zich ontkle dende dames op internet werden verspreid. De opnames zijn waar schijnlijk gemaakt door een leer ling die toekeek. De jurerende on derwijzers maakten een einde aan de strippartij toen de halfnaakte deelneemsters elkaar met slag room begonnen in te smeren. De schooldirecteur heeft met de betrokken leraren en leerlingen een 'verhelderend' gesprek ge voerd. Maar welke gevolgen de ac tie voor hen zal hebben is nog on duidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7