Kwekerij dreigt Borsele met claim Een garagehouder blijft altijd erg kwetsbaar Hotel Goes kan aan bouwen gaan denken Verwarring over plan windmolenpark bij Rilland In de rij voor een ijsje 30 Zaterdag 28 april 2007 pzc B Provincie en gemeente zien compenserend groenplan wel zitten. door Frank Balkenende goes - De weg is zo goed als vrij voor uitbreiding van Hotel Goes Van der Valk. Vrijdag werd het groenplan in een overleg met pro vincie en gemeente Goes in orde bevonden. Het hotel wil nu in ok tober met de eerste fase beginnen, tegelijk met de bouw van een Van der Valk in Middelburg. Van der Valk in Goes is al sinds 2001 bezig met het uitbreidings plan, maar is vorig jaar geconfron teerd met nieuwe provinciale re gels voor het buitengebied. Sinds oktober 2006 verlangt de pro vincie dat uitbreiding in het buiten gebied - het hotel ligt officieel bui ten de bebouwde kom - moet wor- Hotel Goes Van der Valk ver- wacht in oktober met de eerste fase van het uitbreidingsplan te kunnen beginnen. Er komen ka mers, zalen en voorzieningen bij. den gecompenseerd door de aan leg van natuur of instandhouding van bijvoorbeeld een kreek of heg- gengebied. Verevening, heet die compensatieplicht in vakjargon. Het groenplan van Van der Valk kreeg gisteren de instemming van vertegenwoordigers van de provin cie en gemeente. Het plan is om ten zuiden van het hotel, op het ei gen terrein, bomen en struiken te planten, en een dierenparkje, een waterpartij en een wandelpad aan te leggen. Van der Valk wil het verevenings plan in vier fasen voltooien, paral lel aan de uitbreiding van het ho tel, die ook in vier stappen plaats vindt. Het hotel groeit van 120 naar 160 kamers, oude kamers wor den gerenoveerd, het aantal con greszalen verdubbelt (nu zeven), het uiterlijk van het hotel krijgt meer cachet en er komt een fitness ruimte en ook een zwembad in. Bedrijfsleider P. van Vliet ver wacht het totale plan in drie tot vier jaar uit te voeren. De ruimtelijke procedure loopt de komende twee maanden. Groene Weeg je stelt gemeente voor ultimatum in conflict. door Luc Oggel kwadendamme - De eigenaren van kwekerij Het Groene Weegje bij Kwadendamme hebben de ge meente Borsele een ultiem voor stel gedaan om een al elf jaar du rend conflict onderling te schik ken. Laat Borsele die 'kans' voorbij gaan, dan dient de kwekerij een schadeclaim van 1,7 miljoen euro in. Wethouder M. Vermue (ruimte lijke ordening) zegt daar niet van te schrikken. Het Groene Weegje geeft de ge meente tot 12 mei de tijd om in ge sprek te gaan, maar stelt als voor waarde dat de onderhandelingen binnen acht weken worden afge rond. Zoniet, dan wordt de voorlo pige schadeclaim definitief. Het 'ultimatum' is feitelijk een reactie op het voorstel van het Bor- selse college, anderhalve maand ge leden, om een onafhankelijke be middelaar in te schakelen. De kwe kerij zou zelf iemand mogen aan dragen, mits die persoon gecertifi ceerd is. De Raad van State, de hoogste bestuursrechter, stelde be gin dit jaar ook dat 'mediation' de enige manier is om uit de impasse te komen. Volgens eigenaren H. Wevers en A. Wevers-Stevens wordt de kwekerij door het inzet ten van een bemiddelaar alleen maar op nog hogere kosten ge jaagd. De strijd tussen de gemeente en Het Groene Weegje gaat al sinds 1996 over de vraag of er mag wor den gebouwd op het terrein van de plantenkwekerij aan de Aalweg. Nee, zegt de gemeente, ja, zeggen de eigenaren. Die voelen zich ge sterkt door vonnissen van de Mid delburgse rechtbank en de Raad van State, maar beschuldigen Bor sele ervan die uitspraken naast zich neer te leggen. „De schadever goeding is gebaseerd op het on rechtmatig handelen van de ge meente over meer dan een deca de", aldus een zeer uitvoerig pers bericht dat het echtpaar Wevers aan de PZC heeft gestuurd. De schadeclaim moet 'materiële en immateriële schade' compenseren. Wethouder M. Vermue zei giste ren het voorstel van de kwekerij-ei genaren om te schikken nog niet te hebben gezien, maar noemt een schadeclaim 'niet op z'n plek'. „Het is heel simpel, op het terrein staan bouwsels die daar zonder vergunning zijn neergezet. Dat mag niet, dat weet iedereen." Vermue zegt bereid te blijven om er met een gesprek uit te komen. „Maar een derde persoon erbij vra gen lijkt ons wel raadzaam." Het echtpaar Wevers reageerde gis teren niet op een verzoek enkele vragen te beantwoorden. door Luc Ogge) rilland - Bij inwoners van de ge meente Reimerswaal is deze maand verwarring ontstaan over een reclame-actie van drie particu lieren die een windmolenpark wil len aanleggen in de polders ten zuidwesten van Rilland. De drie Aanhankelijke vrouw rolt portemonnee man vlissingen - Een 81-jarige Vlissin- ger is gisteren in zijn woonplaats beroofd van zijn portemonnee. De man in een scootmobiel werd in de Lidl, in de Dreesstraat en de Van Raaltestraat gevolgd door een vreemde vrouw die erg aanhanke lijk was en zelfs door hem geknuf feld wilde worden. Vermoedelijk heeft ze tijdens het 'knuffelen' zijn portemonnee gestolen. bezitten die grond. In een mailing werden inwoners opgeroepen het plan te steunen en zo korting te krijgen op de energienota. Volgens hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening C. Meijler van de provin cie is een grootschalige windmo lenpark op die locatie in strijd met Wanbetaler tegen de lamp bij botsing A58 oost-souburg - Op de A58 ter hoogte van Oost-Souburg vond gis teren rond vier uur een kop-staart- aanrijding plaats. Een 40-jarige Vlissinger merkte te laat dat zijn voorligger remde voor de stoplich ten. De man had voor een begin nend bestuurder te veel gedron ken. Bovendien bleek hij nog voor 2600 euro aan boetes te hebben staan. Hij is aangehouden. het gemeentelijk en provinciaal be leid voor windenergie en zijn de initiatiefnemers daar meerdere ke ren op gewezen. In Zeeland zijn vier plekken aangewezen voor windmolenparken: de Kanaalzo ne, het Sloegebied, Neeltje Jans en de Kreekraksluizen. Krukeltoer voert dit jaar richting België yerseke - Stichting ProMotor Zee land houdt op Koninginnedag de Krukeltoer. De motortocht wordt voor de twaalfde keer gehouden. De rit gaat dit jaar richting België en voert langs de Scheldeoever en door de Noorderkempen.- Na de toer is er een barbecue. Inschrij ven en start van 10.30 uur tot 11.30 uur bij partycentrum De Zaete in Yerseke. GOES - Met zomerse temperaturen die al dagen aanhouden, zijn het ook goede tijden voor de ijsverkopers. Vooral Maestro Gelato in de Klokstraat in Goes doet prima zaken, de Italiaanse ijsjes vinden gretig aftrek onder het winkelend publiek. Zo ook gisteren. Dat je daarvoor wel even in de rij moet staan, wordt graag op de koop toe genomen. foto Willem Mieras Veiligheidsmaatregelen kunnen autodiefstallen niet voorkomen. door Lilian Dominicus goes - Hekken, alarm, paaltjes, wielklemmen, camera's, alle auto sleutels in een kluis, extra beveilig de roldeuren, elektriciteit op de ho ge hekken, surveillances van een beveiligingsbedrijf en regelmatige controles van de politie, het zijn te genwoordig de maatregelen die een garagebedrijf in Zeeland neemt om diefstal te voorkomen. Toch kan het gebeuren dat profes sionele dieven hun slag slaan. Zo als woensdagavond in Car Village, het autobedrijvenpark op het Goe- se industrieterrein De Poel. Ze wis ten door het raam garage Van Strien (Audi, Volkswagen en Volks wagen bedrijfswagens) binnen te raken, de deur te openen, de kluis te kraken om bij de autosleutels te komen, een paaltje met een kraan tje omhoog te takelen en vervol gens met drie peperdure Audi's met een waarde van 200.000 euro het terrein te verlaten. Directeur-eigenaar J. Smits van de Audi-garage is nog steeds niet be komen van de schrik. Pas verhuisd van de binnenstad naar het indus trieterrein, de feestelijke opening net achter de rug en dan dit. De schade-aanvraag ligt bij de verzeke raar. Hij heeft van de weeromstuit infraroodcamera's besteld. „Je moet wat", verklaart hij. „Eerst za ten we in de binnenstad, daar is ja ren niets gebeurd. We hadden er veel minder beveiliging dan hier. Maar de sociale controle is er vele malen groter, 's Avonds rijdt ieder een er nog langs. Op De Poel is het stil." Smits blijft met de kater zitten. En met een boel vragen. Want waar om liet de politie de Zeelandbrug niet openen toen ze rond half twaalf 's nachts de melding van een getuige kreeg dat er drie snelle auto's zonder kenteken richting Zierikzee reden? „Ze hadden met hun auto's de weg kunnen blokke ren", oppert Smits. Volgens politiewoordvoerder A. Don ontbraken daarvoor de menskracht en de middelen. „Op 'Het is weer terrassentijd, hè, ze hebben geld nodig om uit te kunnen geven' dat tijdstip, midden in de nacht, zit er niemand, dus we konden de brug niet openen. De collega's op Schouwen zijn wel gealarmeerd, maar die waren bij een melding in Noordgouwe en konden niet op tijd komen. Ze zijn daarna richting de Brouwersdam gereden, gegokt dat de dieven via deze weg Zee land zouden verlaten, maar heb ben helaas niets gevonden. Tja, op zo'n moment moét je een keuze maken." De beste remedie tegen een in braak is zoveel mogelijk tijdsvertra ging inbouwen, weet directeur-ei genaar I. Blankestijn van het gelijk namige autobedrijf, de Seat-dealer in Goes. „Je moet het dieven zo moeilijk maken om buiten te ko men. Maar dan nog, als ze willen, komen ze binnen. Een garagehou der blijft erg kwetsbaar. Het kan zelfs op klaarlichte dag. Iemand komt met een vervalst rijbewijs een proefritje maken. Dan ben je ook een auto kwijt. Het is weer ter rassentijd, hè, ze hebben geld no dig om uit te geven." Blankestijn wil niet in details tre den over de beveiliging van zijn be drijf, want 'hoe meer je erover praat, hoe interessanter het voor criminelen wordt'. Dat de garagehouder kwetsbaar is, blijkt ook uit het kapitaal dat in de showrooms staat te blinken. Ge middeld gaat het om een paar mil joen, meestal gefinancierd door de autodealer. De importeur is de schakel tussen fabrikant en garage houder, en biedt de dealer een pak ket aan diensten, zoals landelijke pr, reclame, logistiek en show roommateriaal. „We stimuleren de eigenaren om bijzondere model- 1 len in de showroom te plaatsen, maar ze zijn daarin vrij", zegt J pr-manager Audi, M. Ogertschnig van importeur Pon uit Amers- a foort. „Heb je een model niet staan, dan verkoop je hem niet." Verzekeraars stellen hun eigen* voorwaarden aan de garages, maar* de eisen van de brandweer staan* daar haaks op. De brandweer* heeft er baat bij dat er vluchtdeu^B ren zijn, zodat er bij brand zo sn^H mogelijk ontruimd kan wordd^B Verzekeraars hebben liever ^Hl potdicht systeem. Zie hier een^^Êm ke spagaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 76