Slagwerker uit Zeeland SGP wil meer invloed op landinrichtingsprojecten Veere moet nu laten zien hoe ambitieus ze de toekomst in wil Oranjeproeverij Westenschouwen tegengehouden door oranjecomité 3 O Zaterdag 28 april 2007 PZCS Eilandelijke fractie voelt zich teveel op afstand gezet. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive- landse SGP-fractie wil een grotere vinger in de pap voor wat betreft landinrichtingsproject Schou- wen-West. De fractie voelt zich nu teveel op afstand staan. Landinrichtingsprojecten Schou- wen-Oost en Schouwen-West heb ben veel impact op Schouwen-Dui- veland, stelt SGP-woordvoerder C. van den Berge. Alleen al het omlei den van verkeer wegens werk zaamheden heeft grote invloed op het achterliggende wegennet. En over dat soort zaken wil de SGP in dringender meepraten en meebe slissen. De gemeenteraad heeft de kaders waarbinnen de gebiedscom- missie werkt vastgesteld, maar dat gaat de SGP niet ver genoeg. De fractie wil meer inzicht in de land- Wethouder verwacht hoofdbrekens over betaalbaarheid plannen. door Maurits Sep VEERE - Toch weer die supermarkt, en huizen op het Oranjeplein. En de steen des aanstoots in Veere: ge parkeerde auto's. „We hebben alle maal dingen gehoord die we al wis ten, of die we verwachtten te ho ren", constateert wethouder Wim van Tatenhove een dag na de eer ste bijeenkomst over de toekomst visie voor het stadje Veere. Geen nieuws dus, toch is hij tevreden. „In het verleden zijn tal van pogin gen gedaan voor zulke zaken, maar die hebben niet geleid tot een doorbraak. Nu laten we een inrichtingsplannen. Weten welke geldstromen er zijn en waar het ge meenschapsgeld aan besteed wordt. Van den Berge: „Het hoeft niet tot in detail, maar wij willen wel meer controle dan we nu heb ben." De SGP krijgt in haar strijd om meer zeggenschap over de landin richtingsprojecten weinig tot geen steun van de andere politieke frac ties binnen de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad. De PvdA ziet in de kritiek van de SGP geen aanleiding te pleiten voor een an dere manier van werken. „Ik denk niet dat wij als politieke fracties op de stoel van de landinrichtings commissie moeten gaan zitten." De WD heeft ook geen behoefte zich intensiever met de landinrich- De Schouwen-Duivelandse SCP wil meer zeggenschap over land- inrichtingprojecten. De andere raadsfracties houden het liever bij besturen op hoofdlijnen. onafhankelijk bureau met een fris se kijk op Veere opschrijven wat wenselijk en wat haalbaar is voor Veere." De inwoners zien toe komst in het verleden. De gedemp te haven mag van hen weer wor den uitgegraven; de supermarkt moet terugkomen; er was een tijd dat er geen auto's in het stadje re den maar de betrokkenheid van de inwoners bij elkaar groter was dan nu en dat spreekt best aan. Dat wil niet zeggen dat de gemeen te kansen heeft laten liggen, vindt Van Tatenhove. „Dat de super markt is gesloten en dat er geen nieuwe wil komen, heeft met alge mene ontwikkelingen te maken. Supers in kleine plaatsjes hebben het overal moeilijk." Dat oude plannen destijds zijn mislukt, had ting te gaan bemoeien. De gemeen te is vertegenwoordigd binnen de landinrichtingscommissie. Het werk is gedelegeerd en dat kan best zo blijven vindt WD-woord- voerder H. Coomans. „We moeten ons als raad niet willen bemoeien met wat we eerder gedelegeerd hebben." Het CDA pleit evenmin voor meer zeggenschap voor wat betreft lopende projecten maar te kent daarbij aan wel graag mee te willen praten over de toekomstvi sie van de landinrichtingscommis sie. „Het denken over de toekomst is nooit stil te zetten en wij willen daar zeker invloed op uit kunnen oefenen." Wethouder ruimtelijke ordening R. van der Wekken ziet de nood zaak niet van meer op detail mee praten door de politieke fracties over de landinrichitngsprojecten. Wel mag er wat hem betreft vaker dan nu een evaluatie van het pro ject plaatsvinden. „Maar alle stuk ken zijn openbaar." te maken met een gebrek aan stu ring, zegt Jeanet van Antwerpen van het bureau dat de toekomstvi sie begeleidt, Inbo uit Wouden berg. „Wij kunnen de verbinden de schakel zijn tussen inwoners en gemeentebestuur." Inbo moet in zogenoemde ontwerpateliers drie toekomstscenario's uitwerken. Van Antwerpen: „De rode draad is gisteren wel duidelijk geworden: schoonheid, vitaliteit en balans. Verschillende scenario's zijn niet meer mogelijk. De vraag is wel in welke mate je daaraan gaat wer ken, hoe ambitieus je wilt zijn. De drie scenario's zullen vooral daar op van elkaar afwijken." Dat zal de keuze voor de gemeenteraad des ondanks ingewikkeld maken, voor spelt Van Tatenhove. Promotie symfonische blaasmuziek doel van concertreis. door Piet Kleemans OUWERKERK - Het is een dubbele primeur voor slagwerker Johan Sies uit Ouwerkerk: voor het eerst in een vliegtuig en voor het eerst in Sint Petersburg. Sies gaat als lid van Koninklijke Harmonie Sop hia's Vereeniging uit Loon op Zand op concertreis naar de Russi sche miljoenenstad. Muziek - beter gezegd - slagwerk en percussie is de passie van de Ouwerkerker. Hij speelt al vanaf zijn zevende jaar en is momenteel lid van drie muziekgezelschappen: Oosterlands Fanfare uit Ooster- land, muziekvereniging Crescendo uit Dreischor en Koninklijke Har monie Sophia's Vereeniging - geen tikfout, de tweede de dateert van 1864 en is nooit weggehaald - uit Loon op Zand. Naar verluidt één van de beste symfonische blaasor- kesten van Nederland. Sies kwam vorig jaar tijdens een muziekconcours in contact met het het illustere gezelschap. En voor hij wist wat hem overkwam was hij ingelijfd. Dat lid zijn van drie muziekvereniging betekent dat je ook minstens drie keer per week erop uit moet om te repete ren neemt Sies graag voor lief „Muziek maken is gewoon heel leuk om te doen, aldus de Ouwer kerker. Wat hem betreft mag de lat best hoog gelegd worden en dat ligt hij ook bij Sophia's Vereeni ging. Grote concertwerken worden er gespeeld, van componisten als Tsjaikowski, Rimsky Korsakow en Shostakovitch. Sies: „Het is echt een topklasse orkest." De concertreis naar Sint Peters burg is een hele onderneming. Met de bus naar Schiphol en dan met het vliegtuig naar het Oost blok. Last van zenuwen heeft de slagwerker nog niet. Hij ziet reik halzend uit naar de plaatsen die hij aan gaat doen. Wat hem het meest aanspreekt van het spelen in Rusland is de cul tuur. Klassieke muziek is daar veel meer dan hier onderdeel van het dagelijks leven. „En we spelen ook op heel mooie locaties. Er is een optreden in het Hermitage Thea ter en we spelen in de wintertuin van Astoria Hotel maar het mooi ste wordt denk ik toch wel het con cert in de Academische Capella. Dat is een van de beste concertza len ter wereld met een heel goede akoestiek." De missie van de concertreis is dui- 'Het mooiste wordt het optreden in de Academische Capella' delijk: promotie van symfonische blaasmuziek. Een muzieksoort die in Rusland alleen maar bekend is van militaire orkesten. Vandaag geeft Sophia's Vereeniging een con cert in het Hermitage Theater. Morgen speelt het muziekgezel schap samen met het Smolny Koor in de Smolny Kathedraal. Maandag 30 april wordt gemusi ceerd in het Wintertuin van het Astoria hotel en op 1 mei - de Dag van de Arbeid - in de Gorky Cul tuurzaal. Donderdag 3 mei wordt gespeeld in de Acadenjische Capel la. De concertreeks afgesloten met een concert in de gouden Zaal van het Catharina Paleis. Muziekgezelschap met adellijke achtergrond Koninklijke Harmonie Sophia's Vereeniging is in 1864 opgericht door Jonk heer A. Verheyen, burgemeester van Loon op Zand. Het muziekgezelschap wordt nog steeds gesteund door diezelfde adellij ke familie. k Het orkest telt ongeveer 90 leden met een gemiddelde leeftijd van 27 jaar. v Sophia's Vereeniging maakte eerder een concertreis naar Amerika. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Ondernemers van Westenschouwen mogen op Koninginnedag geen proeverij in hun eigen dorp organiseren. Op het laatste moment is de vergun ning hiervoor niet verleend, om dat het oranjecomité Burgh-Haam- stede bezwaar heeft aangetekend. „We hebben het helaas moeten af blazen", zegt A. Kooman van schranserij De Olijke Tapper na mens de ondernemers. Het was de bedoeling om op Ko ninginnedag in de namiddag een proeverij te houden op het weitje bij de horecawand van het dorp. Gratis hapjes van alle restaurants en daarbij de mogelijkheid om een drankje te nuttigen. Een Schouwse band zou voor de ach tergrondmuziek zorgen. „Het idee is spontaan ontstaan", zegt Koom an. „We wilden expres pas om 16.00 uur beginnen omdat rond die tijd de festiviteiten op de Bea- trixweide in Haamstede zijn afgelo pen. Dan bijt dat elkaar niet." Maar daar denkt het oranjecomité heel anders over, laat voorzitter B. Boot weten. „Wij maken bezwaar omdat deze activiteit in dezelfde kern gebeurt. Het is immers het zelfde postcodegebied." Westenschouwen valt inderdaad onder dezelfde postcode als Burgh en Haamstede, maar de kernen lig gen wel een paar kilometer uit el kaar. Het grootste probleem is, er kent Boot, dat het oranjecomité bang is inkomsten te verliezen ais de ondernemers in Westenschou wen óók iets organiseren. „Wij hebben 's middags veel activitei ten voor kinderen en 's avonds een feest voor de volwassenen op de Beatrixwei en dat moet ook alle maal betaald. Als in de buurt om dezelfde tijd nog iets georgani seerd wordt gaan mensen mis schien daar naar toe om te drin ken. Denk maar niet dat als men sen 's middags gratis eten kunnen krijgen en daar wat bij drinken dat ze daarna nog naar ons feest ko men. Nee, dat doe je niet dan rond je het daar af en ga je daarna naar bed." Volgens Boot restte het Oran jecomité niets anders dan bezwaar tegen de vergunning aan te teke nen bij de gemeente. Kooman vindt dat heel jammer. „En het rare is dat ze tegen ons ge zegd hebben, dat als wij een be paald bedrag zouden overmaken dat het feest dan wel door kon gaan, maar daar hebben wij geen zin in. Dat doen we niet." Boot beweert echter dat de onder nemers van Westenschouwen ge probeerd zouden hebben om juist haar geld te bieden zodat hun feestje ook door kon gaan. „Maar ik laat me niet bedreigen en ik laat me ook niet omkopen." Op de Beatrixwei in Haamstede zijn de voorbereidingen voor het oranje feest al in volle gang. foto Marijke Folkertsy Het eind van het liedje is dat de ondernemers hun feest hebben moeten afblazen. De bezwaar schriftenprocedure afwachten kon niet, omdat de vergunning heel laat was aangevraagd en de tijd tot Koninginnedag te kort is om djj le procedure te doorlopen. „Heel jammer", verzucht Kol „Want dit kost ons veel tijd/ gie en geld. We hebben dil met een goede intentie bedaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70