Bir lane Prins Willem-Alexander is klaar voor koningschap Een lesje in 'nee' zeggen Groningse neurochirurg behandelde Boris Jeltsin in het diepste geheim Frans Bauer zingt weer in Ahoy 6 Zaterdag 28 april 2007 PZC Prinselijk paar zet de deuren van hun woning wijd open. door Hans Jacobs DEN HAAG - Samenbindend, verte genwoordigend en aanmoedigend. Dat zijn de drie kernbegrippen waarmee prins Willem-Alexander zijn toekomstig koningschap in houd wil geven. Daarnaast zijn voor hem continuïteit en stabili teit van belang. Grote veranderin gen moeten niet worden verwacht wanneer hij zijn moeder opvolgt, aldus de prins in een gisteravond uitgezonden televisiegesprek. „Ik ben mezelf en samen met Maxima probeer ik nu al een rol te vervullen die dan gecontinueerd zal worden." Willem-Alexander, die gisteren in huiselijke kring zijn veertigste verjaardag vierde, heeft overigens 'echt nog geen idee' wan neer zijn moeder terugtreedt. „Roep maar wat, ik kan echt geen ja of nee zeggen. Het zal het mo ment zijn dat zij bepaalt." De prins verheugt zich wel op zijn nieuwe positie. „Het is een uitda ging waar ik het allermooiste van ga proberen te maken. Ik heb nu een stabiele thuissituatie met een schat van een vrouw en schatten van kinderen. Ik zit goed in mijn vel, dus ja, ik begin er steeds meer in te groeien, in een functie die ik later mag vervullen in dit land. Maar wanneer dat is... Een keer." In het gesprek met Piet lan Hagens sprak de prins openhartig over zijn werk, gezin en toekomst. De ministeriële verantwoordelijkheid knelt niet zo als bij vorige genera ties, stelde hij. „Degenen die daar mee om moeten gaan zijn andere mensen, die ook meegaan met hun tijd. Ik denk dat ik de ruimte krijg, en zo lang je die niet mis- 'Even pas op de plaats maken, nadenken en dan wat zeggen' bruikt is het ook veel makkelijker voor ons is om met de ministerië le verantwoordelijkheid om te gaan." Hij kan daardoor problemen als klimaatsverandering, water, het in tegratiedebat en discussies zoals over Srebrenica aansnijden. „We krijgen het vertrouwen van de mi nisters", merkte hij tevreden op. De scherpe toon van het debat over integratie baart hem zorgen. „Af en toe zou het goed zijn als mensen eens een keer niet meteen wat terug zeggen, maar even pas op de plaats maken, nadenken en dan wat zeggen." Willem-Alexander en Maxima gooiden voor het anderhalf uur du rende televisieprogramma, waar aan meer dan een jaar is gewerkt, de deuren van hun woning wijd open. Paaseieren verven, ravotten op de trampoline, boekjes lezen, kinderliedjes zingen: onbevangen spelen ouders en prinsesjes Ama- lia en Alexia binnen en buiten de riante villa in Wassenaar. Het paar voelt zich door de media- code, waarin terughoudendheid wordt afgedwongen in de bericht geving over het gezin, 'veel vrijer, zowel in Nederland als op vakan tie'. „Je bent veel minder gestrest als een willekeurige voorbijganger fo to's maakt, want je weet dat die fo to's toch niet gepubliceerd mogen worden volgens de mediacode." De bescherming van die privacy zal de prins 'te vuur en te zwaard' blijven afdwingen. „Als je de kinderen zo ziet spelen, denk je: 'Gelukkig weten ze nu nog niet wat hen te wachten staat'. Op een gegeven moment zullen ze er toch achter komen dat ze een andere positie hebben in Nederland. Aan ons als ouders om te zorgen dat ze daar niet van naast hun schoenen gaan lopen. Dat we ze normaal mogelijk opvoe den", aldus de prins. www.royalblog.nl ROTTERDAM - Frans Bauer is gister avond begonnen aan zijn eerste van vijftien optredens in Ahoy te Rotter dam. Eigenlijk zou de reeks al vorig jaar zijn, maar toen werd de West-Brabantse zanger getroffen door een poliep op zijn stemban den. De hele concertreeks moest worden uitgesteld. Ondanks de grote zaal, Ahoy biedt plaats aan ongeveer tienduizend mensen, was het net of alle fans op bezoek zijn bij de vrolijke zanger. De polonaise ging door de hele zaal en iedereen mocht het podium op komen om een bloemetje of cadeau President wekte door medicijngebruik vaak een dronken indruk. door Frans Peeters GRONINGEN - De toenmalige Russi sche president Boris Jeltsin is in september 1999 door een team on der leiding van de Groningse neu rochirurg prof Michiel Staal in het diepste geheim in Moskou geope reerd. De operatie was nodig omdat de president door medicijngebruik vaak de indruk wekte dat hij dron ken was. Staals hulp was ingeroe pen door zijn Russische collega prof. Alexander ('Sacha') Potapov, één van de behandelende genees heren van de president. Het artsen team dat over de president waakte, was via internet attent geraakt op de Groningers. Staal wil niets over de operatie kwijt. Hij benadrukt zijn beroeps geheim en is slechts bereid 'in alge meenheden' over het soort behan deling van zijn Russische patiënt te spreken. Over de ingreep zelf zegt hij alleen dat dit type operatie gericht is op de bestrijding van pijn. Jeltsin, die afgelopen week stierf, leed aan een pijnlijke neurologi sche aandoening. Dokter Potapov Minister Rouvoet van Jeugd en Gezin wil opvoedcursus ouders. door Remko Tanis DEN HAAG - Opvoedcursussen wa ren ooit voorbehouden aan hon denbezitters om hun viervoeters in het gareel te krijgen. Minister André Rouvoet van Jeugd en Ge zin wil nu dat ook mensen met een pasgeboren baby een cursus opvoeden krijgen aangeboden. Wat kunnen nieuwe vaders en moeders daar leren? De laatste ja ren worden opvoedcursussen steeds vaker aangeboden door GGD's en welzijnsinstellingen. Ook kinderen in het gareel krijgen lukt niet iedereen vanzelf Talloze boeken en televisieprogramma's vullen het aanbod aan voor ouders die zich liever thuis bekwa men in de opvoeding. Mirjam van Klink geeft opvoedles namens de welzijnsstichting Meer waarde in de Haarlemmermeer. De meest basale cursus die daar wordt gegeven heet 'Opvoeden en- zo'. „Een hele simpele oefening is leren om 'nee' te zeggen tegen je kind", vertelt Van Klink. „Ouders moeten vaak leren om eerst voor zichzelf te bepalen waar hun grens ligt. En dan is de vraag: hoe zeg je dat tegen je kind?" Met een rollen spel komen jonge ouders er op de cursus achter: de moeder vraagt aan de vader of ze tot vijf uur bui ten mag spelen. Van Klink: „Dan moet de ander goed 'nee' kunnen tje te geven (foto). Niet alles werd overigens gewaardeerd door Frans Bauer. „Chocola? Ik heb er maanden over gedaan om af te vallen!", lach te de zanger toen hij een reep van een fan kreeg aangeboden. Halverwege de avond kwam de Bel gische zangeres Belle Perez ook nog even langs om een nummer mee te zingen. Alle grote hits van de zanger uit Fij naart passeerden de revue in het Rotterdamse sportpaleis. De reeks van vijftien uitverkochte concerten in Ahoy duurt tot en met 12 mei. foto Ed Oudenaarden/ANP en zijn team schreven hem medica tie voor die hem aan het wankelen bracht. Hij viel zelfs enkele keren in het openbaar om, wat onmid dellijk werden geweten aan drank misbruik. Het ergert Staal dat Jeltsin de ge schiedenis in dreigt te gaan als drinkebroer: „Hij wordt in allerlei publicaties ten onrechte veroor deeld vanwege zijn dronkenmans- gedrag." In Groningen gaat het ver haal dat Staal en enkele collega's in 1999 naar Moskou werden ontbo den om 'een prominente Mosko- viet' te onderzoeken. Ter plaatse werd duidelijk dat het de presi dent was. zeggen, als dat niet mag." En dan komt je kind thuis, smijt-ie z'n tas in de hoek en z'n jas op de grond. „We leren ouders dat de Ik-bood- schap dan heel belangrijk is. Zeg te gen het kind: ik wil dat je je jas op hangt, ik wil dat je je tas leeghaalt en opruimt. En als dat goed gaat, geef dan ook een compliment. Be loon de dingen die een kind goed doet." Daarmee komt ook één van de moeilijkste dingen van opvoe den om de hoek kijken: hoe straf je een kind als het juist iets niet goed doet? Van Klink: „Als ouders niet weten wat ze moeten doen, dan kiezen ze niet altijd de beste manier om aan te geven waar de grens ligt. Ze worden te boos of gaan toch een tik geven." oso@fontys.nl telefoon 0877 877 133 Opleidingscentrum Speciale Onderwijszorg Jouw werkelijkheid! Elke dag iets speciaals in je groep! Jouw ambitie! Hbo-master Special Educational Needs Jouw uitdaging! Schrijf je in voor één van de leerroutes. Informatieavond 8 mei www.fontys.nl/oso

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6