Binnenland Bos schrapt 3,5 miljard euro extra <r> Gevangenen slecht behandeld 'Eigen risico van 150 euro in zorg' ontdek het design van hardglazen deuren Houten schip meert aan bij 'schip van steen' 4 Zaterdag 28 april 2007 PZC Minister Bos noemt kritiek op zijn beleid 'totaal onzinnig'. door Peet Vogels den haag - Het kabinet bezuinigt de komende jaren 3,5 miljard euro extra. Dat is nodig om in 2011 op een overschot op de rijksbegroting uit te komen. De bezuinigingen gaan niet ten koste van het extra geld dat het kabinet wil inzetten voor onderwijs, probleemwijken en volksgezondheid. Waar minister Bos van Financiën het geld dan wel vandaan haalt, wilde hij gisteren niet zeggen. Wel liet hij los dat de bezuinigingen vooral vanaf 2008 effect hebben. Voor dit jaar rekent hij op een be grotingstekort van maximaal 1 pro cent, zo'n 5 miljard euro. De extra bezuinigingen moeten, samen met de al aangekondigde besparingen, in 2011 tot een overschot van 1 pro cent leiden. Bos vindt de kritiek dat hij de be zuinigingen voor zich uitschuift 'totaal onzinnig'. „Toen wij begon nen, dachten wij dat er voor 800 miljoen euro aan tegenvallers was. Nu blijkt dat 3,5 miljard euro te zijn. Alleen al bij Volksgezondheid bleek de tegenvaller niet 50 mil joen euro maar 1,2 miljard euro te zijn. In plaats van de tegenvallers direct via allerlei incidentele maat regelen op te lossen, hebben wij nu voor structurele oplossingen ge kozen. Daardoor komen wij niet over een jaar opnieuw in de pro blemen als er tegenvallers zijn." Door de maatregelen uit te sme ren kunnen de ministers gewoon hun extra geld blijven uitgeven. Bos denkt dat niet alleen zijn ei gen PvdA, maar ook de coalitie partners CDA en Christenunie te vreden zullen zijn. den haag - Iedereen vanaf 18 jaar moet mogelijk vanaf 1 januari vol gend jaar de eerste 150 euro aan zorgkosten zelf betalen. Dit eigen risico geldt niet voor chronisch zie ken en gehandicapten. Ingewijden bevestigen een bericht in de Volks krant van gisteren dat hierover bin nen het kabinet wordt gesproken. Het eigen risico moet in de plaats komen van de huidige no-claimre- geling. Die houdt in dat iemand PETER VAN STRAATEN AMSTERDAM - De replica van het achttiende-eeuwse VOC-schip Am sterdam is aangemeerd bij science center Nemo in Amsterdam. Nor maal ligt het schip bij het Scheep vaartmuseum dat momenteel geslo ten is wegens een grootscheepse verbouwing. Met een geheel ander programma, aangepast aan science center Nemo, kunnen bezoekers nu toch het schip op. foto Cynthia Boll/ANP die weinig gebruik maakt van de zorg een bedrag van maximaal 255 euro per jaar kan terugkrijgen. Net als bij de no-daim zal voor het be zoek aan de huisarts, verloskundi ge zorg en kraamhulp geen eigen risico gelden. Dat er voor de no-claim een alter natief zou komen, staat in het re geerakkoord. Hoe dat alternatief er zou uitzien, is daarin niet gedetail leerd uitgewerkt. Glashandel MELIESTE Hardglazen deuren zijn mooi, staan chique en laten veel licht door. Prachtig in combinatie met bijvoorbeeld een hard- stenenvloer of een mooie parketvloer. Waarom eigenlijk houten deuren? Ontdek hardglazen deuren... Bezoek onze showroom, wij adviseren u graag! Livingstoneweg 20, Goes, Tel.: 0113 - 227 854 Openingstijden showroom: ma t/m vrij van 8.00 tot 17.30 of op afspraak. www.meliesteglas.nl STljöT-iÉ. AL ÊftG ,FiktTS Wetenschappers uiten scherpe kritiek op detentiebeleid. door Floor Ligtvoet den haag - Nederland behandelt zijn gevangenen niet goed. Van een humaan detentiebeleid is al lang geen sprake meer. Dat is de scherpe kritiek van wetenschap pers op het gebied van veiligheid, recht en criminologie. G. de Jonge, universitair hoofddo cent strafrecht, ziet met lede ogen aan hoe Nederland steeds meer het Amerikaanse voorbeeld volgt: „Oftewel, opbergen en maar ho pen dat het goed gaat." Het verbaast F. Hofstee, directeur van Prison Watch, een onderzoeks bureau op gevangenisgebied, dat Nederland in het buitenland nog gezien wordt als gidsland, een land met een humaan detentiebe leid. „Dat karakter zijn wij name lijk al jaren geleden verloren." Het ministerie van Justitie weer spreekt dat. De kritiek van de twee inspecties, de Raad voor de Straf rechtstoepassing en Jeugdbescher ming (RSJ) en de Inspectie voor de sanctietoepassing (ISt) op het detentiebeleid neemt de laatste tijd toe. Gevangenen worden lang niet altijd respectvol behandeld, en worden soms te lang aan één stuk (meer dan 24 uur) in hun cel opgesloten. Ook laat de veiligheid van de ge bouwen, de brandveiligheid en de toegankelijkheid voor hulpdien sten, wel eens flink te wensen over. In de gevangenis komen be wakers bij vechtende gedetineer den veelal niet tussenbeide, zo blijkt uit hun laatste rapporten. Ook de medische zorg is slecht, constateerde de RSJ deze week. Terwijl veel gevangenen wel psy- [T| Nederland volgt steeds meer het Amerikaanse 'slechte' voorbeeld voor de behandeling van gedeti neerden. Het ministerie van Justi tie weerspreekt dat. chische hulp nodig hebben: de helft is verslaafd en duizend gevan genen lijden aan psychotische stoornissen. Binnen de gevangenissen ont breekt het aan voldoende psychia trische deskundigheid. Er zijn geen psychiatrische verpleegkundi gen en de psychiater is alleen op af roep beschikbaar. „Veel gedetineer den keren terug in de maatschap pij zonder dat er iets aan hun stoornis is gedaan", concludeert de raad. Dat is ernstig omdat de stoor nis of verslaving vaak de oorzaak is van criminele gedrag. Het ministerie van Justitie spreekt het beeld van een inhumane de tentie tegen. „Voor alle inrichtin gen gelden wettelijke kwaliteitsei sen, die mede door het toezicht van de Inspectie voor de sanctie toepassing, zorgen voor een huma ne en veilige detentie." Het verwijt van critici dat de penitentiaire be ginselenwet wordt omzeild voor specifieke groepen gevangenen is 'pertinent onjuist'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4