Koninginnedag is uniek in Europa PZC Zaterdag 28 april 2007 23 Wat gaat Willem-Alexander als koning doen met Koninginnedag? Het ligt voor de hand dat hij de inmiddels bijna zestig jaar in zwang zijnde datum handhaaft. Dan houdt hij zijn handen vrij voor een rustige viering van zijn verjaardag, drie dagen eerder. Maar hoe gaat de prins met Maxima en de kinderen de nationale feestdag inkleuren? De kroonprins hoeft in september bij de verlate verjaardagsvisite van zijn collega's op Het Loo alvast geen sprankelende ideeën te verwachten. Koninginnedag is een uniek fenomeen, zoals blijkt uit een rondgang langs de Europese monarchieën. door Hans Jacobs foto's ANP 7 BELGIE Weken van tevoren kaarten halen om de koninklijke familie in een flits voorbij te zien wandelen? In Woudrichem gingen duizenden entreebewijzen voor de vesting over de gemeentebalie, maar in België loopt niemand warm voor de Coburgs. Misschien dat dit jaar op de nationale feestdag 21 juli even stil wordt gestaan bij de ver jaardag van koningin Paola. Zij wordt 70. Maar het feest geldt de onafhankelijkheid van 'den Ollan- ders', en niet koning Albert (72), die overigens wel de mis bijwoont. LIECHTENSTEIN Vorst Hans Adam II (62) volgde bij zijn aantreden in 1989 het voor beeld van koningin Beatrix en handhaafde de 'Staatsfeiertag' aan de vooravond van zijn vaders ver jaardag. De Liechtensteiners verza melen zich op 15 augustus al vroeg op de weide voor het slot in Vaduz voor een mis en toespraak van erf prins Alois. Daarna is iedereen wel kom in de vorstelijke tuin voor een biertje. De rest van de dag is er in de straten van de hoofdstad een braderie en vuurwerk. NOORWEGEN ^8? Dit jaar vormt de uitzondering op de regel dat koninklijke verjaarda gen niet bijzonder worden gevierd bij de Noren. Koning Harald is net 70 geworden en koningin Sonja wordt dat in de zomer. De nationa le feestdag is echter 17 mei en dan staan de grondwet en onafhanke lijkheid centraal. Het koninklijke aandeel beperkt zich tot zwaaien naar kinderen die in optocht langs het paleis lopen. Ook in de rest van land heerst er een met Konin ginnedag te vergelijken sfeer. DENEMARKEN De verjaardag van koningin Mar- grethe op 16 april is jaarlijks aanlei ding voor een korte vreugde-explo sie voor paleis Amalienborg in Ko penhagen, waar de vorstin (67) met haar gezin om klokslag twaalf uur even op het balkon verschijnt. De koninklijke garde brengt een sa luut, de duizenden belangstellen den die dan net lunchpauze heb ben, zingen Margrethe toe en dan is het alweer voorbij. Het groothertogdom benadert op de nationale feestdag 23 juni nog het meest Koninginnedag. Ook in Luxemburg gaat het om een uitge stelde verjaardagsviering. Groother tog Henri (52) is op 16 april jarig en hij heeft de datum overgeno men die zijn vader en oma, beiden in januari geboren, sinds 1961 han teerden. De familie bezoekt een dorpje ergens in het land, er is een parade en een dankmis, en overal is jolijt. SPANJE Koninklijke verjaardagen krijgen geen bijzondere aandacht in Span je. Gemeenten en autonome re gio's hebben zo hun eigen grote feesten en eigenlijk is alleen 12 ok tober, Columbusdag, als Fiesta Na tional te beschouwen. Koning luan Carlos (69) neemt een militaire pa rade af, geeft een receptie en over al in Madrid zijn activiteiten. Maar op Koninginnedag lijkt het niet. GROOT-BRITTANNIE Een intiem dineetje thuis op Windsor Castle, zo viert koningin Elizabeth (81) op 21 april haar ver jaardag het liefst. Verder geen poes pas. De fanfare rukt pas uit op de tweede zaterdag van juni, the Queen's Official Birthday, wan neer met een grote "militaire para de, Trooping the Colour,de konink lijke verjaardag wordt gevierd. An dere festiviteiten, zoals in Neder land, zijn er niet. MONACO Prins Albert (49) heeft de nationa le feestdag 19 november, de naam dag van zijn vader Rainier, na zijn aantreden in 2005 niet verschoven. Na 55 jaar was iedereen zo aan die datum gewend, dat verandering van dag niet voor de hand lag. Een dankmis, een bijeenkomst in het parlement en een zwaaimoment op het paleisbalkon behoren tot de vaste onderdelen van de nationale feestdag. ZWEDEN Kroonprinses Victoria is misschien de beste tipgeefster voor Wil lem-Alexander. Zij heeft op 14 juli haar eigen feestje op het eiland Öland. Toespraakje van papa en 's avonds een swingend spektakel in het atletiekstadion, met spor ters, cabaretiers, zangers en een in klederdracht gestoken Victoria. Ko ning Carl Gustaf (maandag 61) wordt op zijn eigen verjaardag op 30 april toegezongen voor het pa leis, .waar kinderen hem bloemen en cadeaus geven. ALLEMENSEN Geen spoor van 'lek' bij Noorse politie De Noorse recherche krijgt het lek niet boven water. Onderzoek naar het politiepersoneel dat in formatie over kroonprinses Met- te-Marit doorspeelde aan een roddelblad heeft niets opgele verd. „We zitten op een dood spoor", aldus woordvoerster Liv Marit Sylliasen, „maar we blij ven zoeken." Een oud-medewer ker van het blad Se og Hor ver klapte in een boek dat zijn werk gever de politie betaalde voor de tails over ex-vriendjes en familie leden van Mette-Marit, die als al leenstaande moeder met een wild verleden in 2001 huwde met kroonprins Haakon. Die be kentenis leidde tot het tot nu toe weinig succesvolle onderzoek. Fotografen boycotten prins Laurent Boze fotografen en een came raploeg hebben deze week uit protest hun camera's neergelegd tijdens een werkbezoek van de Belgische prins Laurent aan een dierenkliniek. Ze waren uitgeno digd om opnamen te maken van de visite, maar mochten van Lau rent niet mee naar binnen. De prins, die een half uur te laat aankwam, wilde bij zijn rond gang geen pottenkijkers. „Dat de prins geen foto's wil, daar heb ben we geen problemen mee, maar dan moet hij ons ook niet uitnodigen", aldus één van de fo tografen. Van het bezoek zijn ver der geen beelden verspreid. Koning van Hawaii op Amerikaanse munt De eerste koning van Hawaii, Ka- mehameha, staat afgebeeld op een munt van 25 dollarcent die de Amerikaanse Munt volgend jaar in omloop brengt. Het is de eerste keer sinds de Amerikaan se onafhankelijkheid dat een mo narch op een geldstuk staat. Ka- mehameha de Grote (1758-1819) verenigde de eilanden van Ha waii in één koninkrijk en gaf de staat zijn eerste wetten. Hawaii, dat de monarchie in 1893 afschaf te, werd in 1898 ingepikt door de Amerikanen en trad in 1959 toe tot de Verenigde Staten. Maleisië heeft nieuwe koning Maleisië heeft donderdag met veel pracht en praal zijn nieuwe koning geïnstalleerd. Sultan Mi- zan Zainal Abidin van de deel staat Terengganu is de komende vijfjaar de Yang di-Pertuan Agong. Het koningschap rou leert onder de negen sultans die aan het hoofd staan van negen van de dertien Maleisische deel staten. Elke vijfjaar is een ande re sultan aan de beurt. Mizan is de dertiende koning sinds Malei sië in 1957 onafhankelijk werd. Politieke macht heeft hij niet. De Yang di-Pertuan is het sym bool van de natie. Sultan Mizan Zainal Abidin. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23