Buitengebied Koester de meidoorn jy/af Wieren uit onzichtbare watertuin HSiiHftÜÊNl PZC Zaterdag 28 april 2007 21 foto Chiel Jacobusse De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- joumaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. door Chiel Jacobusse Meidoorns hebben al heel wat tongen losgemaakt. En bepaald niet alleen in positieve zin. Toen de ruilverkaveling van De Poel en de Zak van Zuid-Beveland speelde moest het voortbestaan van de mei doorns bijna heg voor heg bevochten worden. En luttele tijd later was er het bacterievuur dat sommigen er toe bracht om te eisen dat de mei doorn met wortel en tak zou worden uitge roeid. Dat laatste zou overigens nooit lukken. De mei doorn is bij uitstek een struik die hier van natu re thuishoort en bij gebrek aan eigen zaailin gen zouden de trekvogels wel voor nieuwe aan voer en vestiging zorgen. Zij eten met graagte de besjes van de meidoorn en die hebben na de passage van het maagdarmkanaal van een vogel juist optimale kiemkracht. Maar de meidoorn is ook uitvoerig bezongen. Zoals door Jan Campert in zijn Lof van Walche ren: Wie oren om te horen heeft Hij luistere naar het lied, Dat in de meidoornhagen leeft En hij vergeet het niet. Zeeuwen hebben een haat-liefdeverhouding met meidoorns. Als ze zo in de eerste decade van mei in volle bloei staan .ondergaat ook de lompste boer de weeïg zoete bekoring van de koningin der hagen. En wie geniet niet van de lakrode 'kraaiebeiers' die in het najaar de vo gels proberen te verlokken? Of je nu op de tunnelwegjes op Walcheren fietst of over de dijken in de Zak van Zuid-Be veland; meidoorns vind je overal. In de duinen van de kop van Schouwen en op de wallen van oude Zeeuws-Vlaamse vestingstadjes zo goed als ergens diep in de polder op Tholen. Mei doorns horen bij Zeeland. Maar meidoorns zijn niet alleen stoffering voor het landschap. Ze hebben ook grote ecologi sche betekenis. In de broedtijd herbergen ze veel broedende vogels; wellicht meer dan enige andere struik. Dat komt door het enorm dichte bladerdak dat de struik omhult, in combinatie met een dichte wirwar van dunne, scherp ge doomde takjes die het voor belagers vrijwel on mogelijk maakt om zo'n verborgen nest te be naderen. In oude stammen van meidooms leeft de zeldzame meidoornboktor en aan de voet van de struiken vind je het fraai getinte meidoorndonsvoetje, een oranjebruin padden stoeltje met helgeel getinte plaatjes. Het zijn maar een paar voorbeelden uit een lan ge reeks van aan meidoorns gelieerde planten en dieren. Meidoorns zijn in het Zeeuwse land schap letterlijk onvervangbaar. De sleedoorn die wel als alternatief wordt opgevoerd is nau welijks geschikt voor broedende vogels en soor ten als de vlier of de Spaanse aak komen al hele maal niet als vervanger in aanmerking. Mei doorns zijn geen probleemloze struiken, maar ze zijn het waard om gekoesterd te worden. tekening Adri Karman Langs de vloedlijn van strand en dijk is altijd aangespoeld materiaal te vinden. Veel afval van mensen, maar ook sporen van planten en dieren. De wieren die op het dro ge zijn beland, lichten een tipje op van de onzichtbare onderwater- tuin in de zee. Van linksboven naar rechtsboven zijn afgebeeld: Iers mos, hoornblad, blaaswier, zeesla, riemwier, kleine zeeëik, vilt- wier, knotswier en tenslotte Ja pans bessenwier. ffljwg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21