Nieuwe toekomst voor Kruiskreek Regen of geen regen, dat is de vraag PZC Zaterdag 28 april 2007 1 9 Langzaam maar zeker ont staat een groen-blauw lint van het Zwin via de Passa- geule tot in de Braakman. Tussen Oostburg en Sint Kruis krijgt nieuwe natuur langs een zijarm van de Pas- sageule gestalte. Het gaat om twee gebieden: de Plate en de Sint Kruiskreek. Voor het laatste gebied, in de Groote Boompolder, komt een inrichtingsplan dit najaar in uitvoering. foto Ludo Coossens jUGBsBsHsl gaat op de schop. Het wordt een kleilandschap. door Rinus Antonisse Een landschap zoals dat op veel plaatsen in Zeeland in het begin van de twintigste eeuw nog aan wezig was. Dat is het streven voor de omvorming van het gebied rond de Sint Kruiskreek in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Het wil zeggen een kleinschalig land schap. Met kreekresten en de dijken als blikvangers. De kreek en omgeving, oppervlak onge veer 56 hectare, maakt deel uit van het Zeeuwse natuurnetwerk, deftig de Ecolo gische Hoofdstructuur genaamd. Circa 43 hectare wordt nu op de schop genomen; de rest van de grond moet nog worden aangekocht. Samen met de erboven gele gen grotere de Plate (160 hectare) takt de nieuwe natuur straks aan bij de Bakkers- dam op de Passageule (met de Sophiapol- der, Linie-midden en Linie-west). Enigs zins een terugkeer naar de zeventiende eeuw. loera de Moree van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Goes vertelt dat het in richtingsplan eind vorig jaar met de bevol king is besproken. De reacties varieerden van 'ik vind dit niks' tot 'leuk'. Uiteraard kwamen de gebruikelijke be zwaren van boeren over toename van on kruid en wildschade naar voren. Natuur in de achtertuin is voor de mensen in de omgeving niet helemaal vreemd; Staats bosbeheer heeft al langere tijd enkele wei landjes in beheer en aan de zuidkant van het dorp is vorig jaar de Heirweg, een breed oevergebied aangelegd. Bedoeling is in het najaar met de uitvoe ring te beginnen. Dat gaat voorzichtig, zegt De Moree. „Het is niet zo van: hup, hele grote happen nemen. Er ligt gras land met kleine greppels die we heel voorzichtig uitlepelen. Er zijn al orchidee ën en het Europees beschermde krui pend moerasscherm. Daar moeten we re kening mee houden." Het toekomstbeeld heet een kleiland schap. Een afwisseling van bomen, stru welen en graslanden, met open water, rietlanden en drinkputten. Pias-dras op de lagere delen; op de hoge gronden on- staat een mozaïek van bloemrijk gras land, ruigte en bosschages. Wat betekent dat voor de planten en die ren? In elk geval is een grote rijkdom aan soorten te verwachten. Gerekend wordt op zeldzame planten als zeegroene zegge en verschillende soorten orchideeën. Op enkele plekken komt al het kruipend moerasscherm voor. Het gevarieerde landschap is van be lang voor vogels, zoogdieren, amfi bieën en insecten. Tot 1969 leefde de otter er en het enthousiasme zal geen grenzen kennen als dit uitgeroeide dier te- rugzwemt. Dan moet er nog wel gesleuteld worden aan de waterhuishouding. Nu blijft de kreek gewoon functioneren voor de wa terafvoer van de omgeving, stelt De Mo ree. Hij verwacht wel dat door enkele in grepen de kwaliteit van het water zal ver beteren. Is het gebied in de winter rustgebied voor gasten als de kleine zwaan, in de broedtijd is het geknipt voor schuwe vo gels als waterral en roerdomp, maar ook voor scholekster, tureluur, bergeend en grutto. Ongetwijfeld zal ook de bruine kiekendief zich er thuis voelen. De pro vincie heeft een aantal soorten aangewe zen die extra aandacht krijgen: patrijs, veldspitsmuis, dagvlinders, vleermuizen, moerasvogels, boomkikker en kamsala- mander. Het recreatief medegebruik beperkt zich tot een uitkijkpunt op de Grote Boom- dijk en later aanleg van een wandelpad op en langs de dijken (waarvan er één halverwege de kreek wordt hersteld). Vogels hebben gauw last van verstoring en ook orchideeën kunnen niet tegen wandelaars. Zodoende blijft het midden gebied gesloten. Kamperen bij de boer De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Zonnig en droog met een temperatuur van onge veer 27 graden. De ko mende dagen verandert er weinig... Ronald en Monique kunnen het riedeltje van de weerman zo opdreunen. Terwijl iedereen geniet van de vroege zomer, zit Ronald min of meer op hete kolen. Het moet gaan regenen. Drie weken gele den heeft hij gezaaid en sinds dien is er geen druppel gevallen. „Ik heb het nog aan mijn vader gevraagd", zegt Ronald. „Maar ook hij heeft dit nog nooit mee gemaakt." Sommige zaadjes zijn al ont kiemd en laten voorzichtig de eerste blaadjes zien. Andere zaad jes zijn nog kurkdroog. Berege nen is geen optie. „De meeste Walcherse boeren kunnen niet sproeien omdat we hier brak op pervlaktewater hebben", legt Ro nald uit. „Alles in de sloten is brak. Er zijn maar een paar boe ren op Walcheren die een zoet waterbron hebben. Het enige dat wij kunnen doen, is wachten op regen." Ronald heeft nog geen flauw idee of de oogst verloren is. „Zo dra het gaat regenen, zal de rest ontkiemen. Maar die planten blij ven een achterstand houden. Ze zullen in de schaduw staan van de planten die nu al boven de grond zijn. Over een tijdje zijn bijvoorbeeld de tuinboonplan- ten zo'n tachtig centimeter hoog. Dan maken de kleine plantjes geen schijn van kans." Alles hangt af van wat de prijs gaat doen. „Soms is een slechte oogst met een goede prijs beter dan een goede oogst met een slechte prijs. We hebben nu het geluk dat het in heel noordwest Europa droog is. Dat kan gunstig zijn voor ons." Toch laat Ronald zijn humeur niet afhangen van het gebrek aan regen. „Ik geniet net als iedereen, ook van de zon hoor. Bovendien kan je er toch niks aan verande ren." Monique kijkt net als Ro nald dagelijks op de Vlaamse en Nederlandse teletekst en op de website buienradar.nl, om te zien of het droog blijft. Dan weet ze of hun dertienjarige dochter Melissa een regenpak moet meenemen naar school in Middelburg en of de paarden op stal moeten worden gezet. Ook de gasten op de minicamping vragen bijna dagelijks aan Moni- que of het fiets- of strandweer wordt. Voor de komende dagen hoopt Monique vurig - in tegen stelling tot Ronald - dat het droog en warm blijft. „De meiva kantie is begonnen en de mini- camping is volgeboekt. Alle vijf tien standplaatsen zijn deze week bezet. Het zou toch erg jammer voor de gasten zijn als het net nu gaat regenen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19