Het heeft Hare Majesteit behaagd. Deze plechti ge woorden gelden dit jaar bij de landelijke lintjesre gen ter gelegenheid van Konin ginnedag voor 95 Zeeuwen. Zij zijn gisteren onderschei den met een graad in de Orde van Oranje-Nassau. Lid in de zesde graad worden 82 inwo ners. Het ridderschap (vijfde graad) gaat naar 13 mensen. Het aantal onderscheidingen is iets lager dan de twee voor gaande jaren. Koploper met 29 lintjes is Zeelands grootste ge meente Terneuzen, op de voet gevolgd door Schouwen-Duive- land met 18. In de gemeente Borsele valt maar één onder scheiding en ook de inwoners van Goes zijn met twee lintjes karig bedeeld. De kleinste ge meente Noord-Beveland komt op twee, waarvan één ridder. Zowel in Schouwen-Duive- land als Middelburg zijn vier ridders benoemd. X 95 Zeeuwen onderscheiden '...de ster op den rok van een gek of een guit, Lokt het regterlijk oog van de menigte llit. dichter A.C.W. Staring PZC Zaterdag 28 april 2007 I 1 5 Lintjes COKTAILJURK Enkele miniaturen. JACQUET Draagteken Lid in de Orde van Oranje-Nassau. MANTELPAK Draagteken Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. verstommen Lintjesregen een onderscheiding, ook als ze het niveau van plichtsgetrouwe pen nenlikker nimmer waren ontste gen. Hetzelfde gold voor werkne mers van grote bedrijven, geestelij ken en militairen. De werkelijke helden en de gedreven sjouwers die veel voor de samenleving had den betekend, bleven echter vaak buiten de prijzen. Zelfs koningin Juliana liet eens onverholen mer ken dat ze dat maar niks vond. Pas in 1996 werd het decoratiestel sel werkelijk herzien. De automa tismen verdwenen, er werd enkel nog gelet op echt bijzondere ver diensten en iedereen kan nu bij de burgemeester iemand voor een lintje voordragen. Bovendien werden de ereme dailles in goud, zilver en brons, die als franje voor het 'lagere volk' aan de Orde van Oran je-Nassau bungelden, vervangen door de onder scheiding Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Maar de kritiek verstomde nooit helemaal. Zo fulmineerde Henk Koning, president van de Al gemene Rekenkamer, luidkeels tegen het feit dat Wimbledon-winnaar Richard Krajicek Rid- Aantal toegekende onderscheidingen ter gelegenheid van Koninginnedag 2001-2007 8B8S; Totaal L Mannen Vrouwen 2001 2002 2003 2005 2006 2007 (Aantallen inclusief Ned. Antillen en Aruba) infographlc CPD bron: Kanselarij der der in de Orde van de Nederlandse Leeuw was geworden 'terwijl hij het vele geld dat hij ver dient niet in Nederland wil onderbrengen, maar naar een belastingparadijs gaat'. En ande ren lachen schamper om het feit dat bij de uit reiking van lintjes nog altijd de archaïsche zin snede 'Het heeft Hare Majesteit behaagd...' wordt gebezigd. De koningin heeft zich daar immers echt niet mee bemoeid. Nederlandse Orden De scheidende directeur van de Raad voor de Kinderbescherming, Ruud Nijhof, is tot Officier be noemd. Het officierschap in de Or de van Oranje-Nassau viel ook toe aan Dato Steenhuis, die vorig jaar stopte als lid van het College van procureurs-generaal. Mgr. Karei Kasteel, de hoogste Nederlander in het Vaticaan, mag zich ook Officier in de Orde van Oranje-Nassau noemen. Kasteel is decaan van de Apostolische Ka mer en wordt door sommigen ge zien als de rechterhand van de paus. De landelijke verkeersofficier van het openbaar ministerie, Koos Spee, werd Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. p- Jan Pieter Glerum, veilighouder in Amsterdam en vroeger ook in Den Haag, is aan het slot van zijn loopbaan ook Ridder in de Orde van Oranje-Nassau geworden. De zelfde onderscheiding is ten deel gevallen aan B.Q. van Kampen uit Beverwijk, vooral bekend als op richter en exploitant van de Zwar te Oosterse Markt in Beverwijk. Mr. Jan Wolter Wabeke, sinds 2001 de ombudsman verzekerin gen, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Wabeke is tevens directeur van het Klach teninstituut Verzekeringen. Nederland kent twee onderschei dingen, die in het leven zijn geroe pen om verdienstelijke personen te decoreren. Het zijn de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van Oranje-Nassau. Kruisen met een strikje zijn bestemd voor vrouwen. De kleinste strikjes zijn bestemd om permanent te dragen. Orde van de Nederlandse Leeuw Blauw lint met oranje bies De orde van de Nederlandse Leeuw kent drie onderscheidingen: WANDELKOSTUUM Draagteken Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In elf kernen van Schouwen- Duiveland daalt de lintjesre gen neer, in Terneuzen in tien kernen, in Veere in acht, in Sluis in zes en in Tholen zijn inwoners van zes kernen ko ninklijk gewaardeerd. Sinds de herziening van het decora tiestelsel in 1996 zijn bijna alle onderscheidingen toegekend in de Orde van Oranje-Nassau. Eén keer werd iemand be noemd tot ridder in de (hoge re) Orde van de Nederlandse Leeuw. De afgelopen elf Konin ginnedagen zijn in vrijwel alle kernen een of meer lintjes ge vallen. Voor het eerst ook in Kapellebrug en Oosterland. Opmerkelijk is deze keer dat drie echtparen worden onder scheiden: De Cock in Hengst dijk, Koppejan in Veere en Kuijpers in Noordgouwe. Eén onderscheiding, het ridder schap voor J. A. Meijer in Aar denburg, wordt wegens ver blijf in het buitenland, later uitgereikt. pagina 43 t/m 46: Zeeuwse gede coreerden 3. Ridder 6. Lidmaatschap Minze At- te Beu- ving, sinds september 2005 com mandant van de Ko ninklijke Mare chaussee, mag zich voortaan Officier in de Orde van Oranje-Nassau 'met de zwaarden' noemen. Die toevoe ging is voorbehouden aan militai ren. Overig: Persfotograaf en; wordt Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Orde van Oranje-Nassau Oranje lint met blauwe bies Deze kent zes onderscheidingen: 1Grootkruis 2. Grootofficier 3. Commandeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15