Lintjesregen De gedecoreerden van 2007 4 C7 X) 14 Zaterdag 2007 PZC Draaginstructies Alleen 'bij voorkomende gelegenheden en daarbij passende kleding' mogen koninklijke onderscheidingen gedragen worden. De regels zijn streng en gedetailleerd beschreven. Voor mensen die meer dan één onderscheiding hebben, is ook de draagvolgorde nauw omschreven. Eén keer in het jaar regent het gelijktijdig in alle delen van het Koninkrijk der Nederlanden en soms ook daarbuiten. Dat gebeurt eind april, als er traditiegetrouw ter gelegenheid van de verjaardagviering van de koningin enkele duizenden 'lintjes' neerdalen. Het decoratiefestival, in 1996 in een eigentijdser jasje gestoken, stoelt op oude gebruiken en is nooit zonder kritiek geweest. door Dick van Rietschoten Lintjes van 'bijzonder' tot 'zeer exeptioneel' Nederland kent twee verschillende civiele orden: De Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van Oranje-Nassau. Ie mand komt voor een van de onderscheidingen in aanmer king als diegene iets bijzon ders voor de staat of de sa menleving heeft betekend. De Orde van Oranje-Nassau is bedoeld voor mensen die zich 'op bijzondere wijze voor de maatschappij ver dienstelijk hebben gemaakt', bijvoorbeeld vrijwilligers. Voor de Orde van de Neder landse Leeuw komen men sen in aanmerking met 'ver diensten van zeer exceptione le aard voor de samenleving'. Het gaat daarbij om 'per soonsgebonden, uitzonderlij ke prestaties of inspannin gen of prestaties op basis van bijzondere talenten', zoals wetenschappers, onderne mers, kunstenaars en sport lieden. Doorgaans betreft het hier verdiensten die ook een internationale uitstraling hebben. De Orde van Oranje-Nassau telt zes graden. In oplopende volgorde zijn dat: Lid, Rid der, Officier, Commandeur, Grootofficier en Ridder Grootkruis. De Orde van de Nederlandse Leeuw telt slechts drie graden: Ridder, Commandeur en Ridder Grootkruis. www.lintjes.nl AMBTSKOSTUUM Sjerp Orde van de Nederlandse Leeuw waaraan ordeteken, bijbehorende plaque, halskruis Orde van Oranje Nassau en bijbehorende plaque, willekeurige derde plaque en enkele onderscheidingen groot model op de linkerborst. GALA Sjerp Orde van Oranje-Nassau waaraan ordeteken, bijbehorende plaque en enkele miniaturen op de linkerschouder. ROKKOSTUUM Sjerp Orde van Oranje-Nassau waaraan ordeteken,bijbehorende plaque, halskruis Orde van de Nederlandse Leeuw en bijbehorende plaque, derde willekeurige plaque en rijtje minia turen op de linkerborst (de eerste Orde van de Nederlandse Leeuw, de tweede Orde van Oranje Nassau). SMOKING Halskruis Orde van de Neder landse Leeuw en rijtje miniaturen (de eerste Orde van de Neder landse Leeuw). De kritiek zal nooit Op 6 maan was er een feestje op de Nederlandse ambassade in Parijs. Eregast was de 79-jarige Albert Uderzo, tekenaar en tekst schrijver van de in dubbel op zicht klassieke stripalbums over Asterix en Obe- lix. Eerst maakte hij die strips samen met René Goscinny, maar die overleed in 1977. Op het feest kreeg de Fransman de versierselen opge speld die horen bij het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hier en daar had de ontdekking van zijn naam in de lijst van uitverkorenen tot opgetrokken wenkbrauwen geleid. Waarom kreeg een Fran se striptekenaar zo'n hoge Nederlandse onder scheiding? Maar zo bijzonder is dat niet. Elk jaar ontvangen enkele buitenlanders één of an der Nederlands lintje omdat zij iets speciaals voor ons land hebben betekend. Het kan bij voorbeeld een lokale hovenier annex klusjes man zijn die jarenlang bij een Nederlandse am bassade heeft gediend of - zoals in 2003 gebeur de - de Japanner Y. Mogi, directeur van het con cern Kikkoman Sojasaus te Tokio, waarvan het Europese hoofdkantoor in Sappemeer staat. Uderzo werd Nederlands ridder omdat zijn werk 'voor zeer veel Nederlanders een inspira tiebron is geweest, heeft bijgedragen aan het onderlinge begrip van culturen en ook het on derwijs in de Latijnse taal en cultuur in Neder land heeft bevorderd'. De huidige Nederlandse decoraties vinden hun oorsprong in het begin van de negentiende eeuw, maar ten diepste is het belonen van men sen vanwege bepaalde verdiensten al zo oud als de mensheid zelf In de vroege middeleeuwen werden dappere krijgslieden door vorsten en andere heersers tot ridder geslagen en van lie verlee stelden de vorsten 'verenigingen' van rid ders in, oftewel orden, zoals er ook monniksor den waren. Mensen die zich onderscheidden, werden van hogerhand in een bepaalde orde ondergebracht. Sommige orden trotseerden de tijd en bestaan nog steeds, zoals de Orde van het Gulden Vlies (ingesteld door de vijftien- de-eeuwse Bourgondische hertog Filips de Goe de) en de Britse Orde van de Kousenband uit de veertiende eeuw. De vele calvinistische bewoners der Lage Lan den hadden niet zoveel op met al die decora ties. Of iemand al dan niet moest worden be loond, dat maakte God wel uit na de dood. Pas tijdens de Franse overheersing, begin negen tiende eeuw, kwamen de ridderorden terug. Na de verdrijving van de bezetters schafte ko ning Willem I de Franse onderscheidingen weer af en stelde twee nieuwe orden in: de Mi litaire Willemsorde (voor 'moed, beleid en trouw') en de Orde van de Nederlandse Leeuw. In 1892 voegde koningin Emma, des tijds regentes voor haar minderjarige dochter Wilhelmina, er nog een derde aan toe: de Orde van Oranje-Nassau. De koninklijke onderscheidingen zijn altijd mikpunt van kritiek geweest. Geregeld klonken verwijten over vriendjespolitiek, willekeur, rechts ongelijkheid en bevoordeling van de elite. In 1849 veegde dominee-dichter P.A. de Génestet in het gedicht 'Sint-Nikolaasavond' de vloer aan met de kwistige wijze waarop koning Wil lem II (jarig op 6 december!) lintjes uitdeelde aan lieden die het eigenlijk niet verdienden. De dichter A.C.W. Staring was dat ook onder Wil lem I al een doorn in het oog: '...de ster op den rok van een gek of een guit, Lokt het regterlijk oog van de menigte uit.'. In de twintigste eeuw moesten vooral de automatismen in het decora tiestelsel het ontgelden. Ambtenaren konden na 25 of 40 jaar trouwe dienst altijd rekenen op Cultuur: Paul Ver hoeven, Nederlands meest fa meuze film regisseur, cabaretier, presenta tor en zan- ger en leeu werden Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tot Officier in de Orde van Oran je-Nassau is- de componist Konrad Boehmer benoemd. Ridder in de Orde van Oranje-Nas- 1MI-. sau wer den onder anderen de acteurs Hans Bos kamp en Martine Cref- coeur, evenals Ad de Bont en de absurdistische cabare tier en theatermaker Bt Vis- scher. De overige onderscheidingen in de ze categorie zijn naar zeer uiteenlo pende musici gegaan: slagwerker en percussionist Louis Debij, zan geres Ma- thifde San- ïing, Nol Havens, zanger en leider van de band VOFde Kunst, jack leadzanger van de Limburg se topband Rowwen Hèze en de klassieke concertpianist Wibi Soerjadi. Sport: Wiel Coerver. De 82-jarige voormalige voetbaltrainer uit Ker- krade werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Wetenschap: Ybo Buruma, hoogleraar strafrecht aan de Radboud Universiteit Nijmegen, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een andere academicus, professor Bernard Witholt, viel dezelfde onderschei ding ten deel. Witholt is emeri tus-hoogleraar biotechnologie aan de Rijksuniversiteit Groningen en directeur van het prestigieuze Insti tute of Biotechnology te Zürich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14