Samen bouwen in eigen beheer -521 i PZC Zaterdag 28 april 2007 Bewoners die gezamenlijk hun huizen laten bouwen zijn goedkoper uit dan kopers van traditioneel ontwikkelde nieuwbouwhuizen. Vooral starters op de woningmarkt maken er daarom dankbaar gebruik van. door Anja Sparidaans foto's GPD gfife Bij verkoop blijven de woningen in Casteren beschikbaar voor starters. v.- I Bewoners van de Utrechtse wijk De Kersentuin kozen voor duurzame woningbouw. ij v Ir,«tós Veel groen en verschillende woningtypes. De bewoners van De Kersentuin streefden naar afwisseling. Stefan Verhoeven (27) woont sinds 2004 in een woning die hij in eigen be heer heeft gebouwd. Sa men met andere starters uit zijn Brabantse dorp Casteren, gemeen te Bladel. „Het is onmogelijk om hier als starter een betaalbaar be staand huis te vinden. Bovendien studeerde ik nog bouwkunde toen het project begon. Ik had nog geen euro op de bank." Hij bouwde zijn ruime driekamer woning voor 108.000 euro vrij op naam. De marktwaarde was na op levering al 70.000 euro hoger. De kavels zijn wel onder de Koopga- rantregeling uitgegeven, zodat de woningen duurzaam beschikbaar blijven voor starters. Dat kan ook omdat de gemeente koning gaf op de grondprijs. Verhoeven is blij met deze kans. „Ik vind het belangrijk dat ik heb kunnen meebeslissen over het ui terlijk en de indeling van de wo ning. Je hebt ook invloed op het groen in de wijk en op het parkeer beleid. Je buurtgenoten ken je bo vendien al vóór de oplevering. Dat maakt de sociale betrokkenheid groter." Collectief bouwen in eigen beheer bestaat al zo'n 25 jaar. Bouwen in Eigen Beheer (BIEB) in Eindhoven was een van de eerste bureaus die zich bezighield met deze vorm van Invloed op de indeling van de bui tenruimte, zoals hier in Casteren. Kopers krijgen maximale zeggenschap over hun toekomstige woonbuurt sociale projectontwikkeling waar- bij de toekomstige bewoners sa men opdrachtgever voor hun nieuwbouwproject zijn. „Vooral de laatste jaren is deze vorm van bouwen sterk in opkomst, met na me onder jonge starters", stelt di recteur Jan Walrecht. Hij ziet col lectief particulier opdrachtgever- schap als een oplossing voor de vastgelopen woningmarkt, waarin starters, ouderen en lagere en mid deninkomens moeilijk aan de bak komen. Bewoners die gezamenlijk hun hui zen laten bouwen zijn gemiddeld 20 tot 40 procent goedkoper uit dan kopers van traditioneel ont wikkelde nieuwbouwhuizen. „Je koopt deze woningen voor de kost prijs, bezuinigt op overhead en winst van de projectontwikke laar", weet Walrecht. BIEB wil collectief bouwen in ei gen beheer steviger op de kaart krijgen. „Wat ons betreft wordt het een serieus alternatief. Over tien jaar zou een kwart van de tota le woningvoorraad volgens dit principe gebouwd kunnen wor den." Volgens BIEB is de tijd er rijp voor. „De consument is mondiger. Hij is de betuttelende benadering van projectontwikkelaars zat. Wij merken dat er een enorme behoef te is aan meer zeggenschap bij het zelf laten bouwen van een eigen huis." Toch blijft het aantal projecten dat wordt gerealiseerd achter bij de ver wachting. Dat komt volgens BIEB-directeur Walrecht omdat er bij projectontwikkelaars en ge meenten nog weerstand is tegen deze vorm van bouwen. „Gemeen ten zien het als een complex en tijdrovend geheel, maar zij bepa len nog altijd zelf tal van belangrij ke zaken. Denk bijvoorbeeld aan de bestemming van grond, bouwlocaties, de prijs van kavels en met welke partijen ze om de ta fel zitten." Het concept lijkt heel een voudig. De toekomstige be woners richten een rechts persoon op, zodat ze in het project ontwikkelingsproces gezamenlijk als opdrachtgever kunnen optre den. Ze nemen bovendien een ad viseur in de arm, die het proces be geleidt. BIEB ondersteunt kopersgroepen bij de uitwerking van de gezamen lijke wensen en eisen tot en met de bouwbegeleiding. „Zo zijn ko pers in de gelegenheid maximale zeggenschap uit te oefenen over hun toekomstige woonbuurt. Een direct gevolg van gezamenlijk bou wen is dat collectief beheer van woningen en woonomgeving met een wordt meegenomen. Dat geeft de duurzaamheid van de nieuwe buurt een belangrijke impuls." Dat bevestigt Jeroen Hollander (44) uit de Utrechtse wijk De Ker sentuin. „Wij wilden duurzaam bouwen, zelf de woning in kun nen delen en een plek in de wijk kunnen kiezen. Daarnaast streef- den we naar een grote diversiteit in woningtypen en wilden we zelf onze woningen en woonomgeving ontwerpen. Alle doelstellingen zijn bereikt." Ook was er vanaf het begin een vi sie op hoe bewoners wilden sa menleven, met extra aandacht voor elkaar en voor de natuur. Ze maakten een aantal bijzondere keu zes. Zo is er een buurthuis, een 'au todeelsysteem', een amfitheater, een parkeergarage en een wasma chineruimte gekomen. „Het resul taat is een zeer leefbare en hechte buurt. Ie spreekt elkaar ook gemak-* keiijker aan als er iets is wat je niet bevalt." De bewoners willen anderen aan sporen ook het heft in eigen han den te nemen. „Omdat je hier ziet dat bij de bouw en inrichting van nieuwe buurten veel aan het initia tief van de toekomstige bewoners zelf overgelaten kan worden." IFj| www.kersentuin.nl www.bouwenineigenbeheer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 133