Wel werk maar geen huizen Stemmen op SP of Wilders maakt niet gelukkig if,,.,-. 1 2 Zaterdag 28 april 2007 pzc Kamil Massely verkoopt Poolse etenswaren in Den Haag. Met de komst van Poolse werknemers, rukken ook de Poolse delicatessenzaken op. foto Frouwkje Bijlstra/GPD Niet iedereen wil een Pool als nieuwe buurman begroeten. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Per 1 mei mogen werk nemers uit Midden- en Oost-Euro pa zonder vergunning in Neder land komen werken. Er is werk zat, maar voldoende huisvesting kan een probleem worden. „Zonder Polen heeft niemand ver se asperges op zijn bord. Maar nie mand wil dat zij in de buurt ko men wonen." Om de tuinbouw in de Limburgse gemeente Arcen en Velden te laten floreren, zijn sei zoenarbeiders hard nodig, stelt burgemeester Fons Tans. Hij schat dat vorig jaar in heel Noord-Lim burg zo'n 25.000 Polen werkten. Die moesten nog een vergunning hebben, maar vanaf 1 mei kunnen Midden- en Oost-Europeanen hier zonder veel papierwerk aan de slag. Minister Donner van Sociale Zaken denkt dat er dit jaar 120.000 Midden- en Oost-Europeaanse werknemers komen. Bijzonder hoogleraar arbeidsver houdingen Paul de Beer van de Universiteit van Amsterdam voor ziet geen problemen op de arbeids markt. „Het is geen aantal om van achterover te slaan. We hebben 400.000 werklozen en 225.000 va catures die niet worden vervuld. De angst dat er banen worden in gepikt, is niet terecht." Wie werkt, moet ook wonen. De grote steden zijn bang voor een toestroom van werknemers die er gens onderdak moeten hebben. Zij vrezen een toename van gevaarlij ke woonsituaties en huisjesmelke- rij. Volgens minister Donner is dit probleem er altijd geweest en staat het los van de open grenzen. Om benauwde gemeenten tegemoet te komen, onderzoekt hij of zij via 'Zij werken heel hard, petje af. Maar ik ben hier voor m'n rust en dan is dit zuur' de belastingdienst sofinummers kunnen krijgen van seizoenarbei ders. Daaraan is een adres gekop peld, zodat een gemeente kan na gaan of de werknemer fatsoenlijk is gehuisvest. Woningbouwvereniging Arcade slaat in de Westlandse dorpskern 's Gravenzande twee vliegen in één klap. In de wijk Oostzijde zijn zes straatjes waar de huizen op ter mijn tegen de vlakte moeten voor nieuwbouw. Van sommige pan den zijn de oude bewoners al ver kast. Dertig van die woningen zijn nu verhuurd aan Polen. „We wil den die niet leeg laten staan", zegt Arcade-woordvoerster Sunny van Affelen. Zo kunnen de Polen wo nen en krijgt Arcade huur binnen. Ook in andere dorpskernen ver wacht de corporatie op termijn Po len onder te kunnen brengen. In de Limburgse dorpskern Arcen kunnen sinds deze maand 510 sei zoenarbeiders terecht op camping de Maasvallei. Hun uitzendbureau huurt daar stacaravans. De ge meente heeft het vergunningtech- nisch mogelijk gemaakt om er 85 neer te zetten die tien jaar blijven staan. Daarna wordt het gebied na tuur. „We hebben hier veel gevaar lijke wantoestanden gezien als het om hun huisvesting ging. Daar wil den we vanaf Deze stacaravans zijn gekeurd door de brandweer", aldus burgemeester Tans. B. uit den Bogaard in Arcen woont aan een van de toegangswegen naar de camping. Sinds 1 april hoeft ze geen wekker meer te zet ten. Ze wordt al in de vroege och tend gewekt door de busjes die de Polen komen halen voor hun werk. „Ze rijden vanaf kwart over vijf tot kwart voor acht voorbij. Zoef zoef, zoef Op die manier. Dat is geen ongestoorde nachtrust. Om van de uitlaatgassen maar niet te spreken. En vanaf kwart over vier komen de busjes retour. Zij werken heel hard, petje af Maar ik ben hier in het bos komen wonen voor mijn rust en dan vind ik dit heel zuur." VTL Breng een bezoek aan Trucks On Tour en je weet in een klap alles over vrachtautochauffeur worden. Blijkt het chauffeursvak jou op het lijf geschreven en ben je in het bezit van rijbewijs-B, dan krijg je behalve een rijopleiding ook de garantie op een baan van een jaar. maakjezelfonmisbaar. nl Volgens professor maakt meer tolerantie de mens blij. door Wieberen Elverdink Leeuwarden - Kiezers kunnen be ter niet op de SP of de Partij voor de Vrijheid stemmen als zij het ge luk van het Nederlandse volk wil len vergroten. Meer sociale zekerheid en inko mensgelijkheid blijken de inwo ners van een land helemaal niet ge lukkiger te maken, en tolerantie juist wél. Dit opvallende stemadvies gaf hoogleraar Ruut Veenhoven giste ren op een symposium over le venskunst en geluk in Leeuwar den. De Rotterdamse socioloog is professor in geluksstudies. Nederlanders geven hun leven ge middeld een 7,6, becijferde hij. Dat is hoog, maar de Denen scoren nog hoger: een 8,2. „Nederland kan dus gelukkiger. Want wat de Denen kunnen, kunnen wij im mers ook." Niet meer welvaart, maar een be ter luisterende overheid en veel zeggenschap voor burgers kunnen het gelukspeil in Nederland op krikken, stelde Veenhoven. En een samenleving waarin meer toleran tie is, werkt ook bevorderend. „Stem dus niet op Wilders", ver volgde hij zijn stemtips. Maar gelukszoekers moeten ook aan zichzelf werken. Uit onder zoek blijkt dat je in Nederland een tevreden mens wordt als je daad krachtig en zelfstandig bent, hield Veenhoven zijn publiek voor. In Japan liggen je loopbaan en hu welijkspartner vaak al voor je vast, zei de 'geluksprofessor'. „Maar hier niet. Wij leven in een meerkeuze- maatschappij. Ie moet zelf beslis singen nemen, assertief zijn." Kinderen hebben een opmerkelij ke rol in het al dan niet verkrijgen van geluk. Veel mensen denken dat het hebben van kinderen een 'Kinderen bieden wel geluk, maar ook ongeluk. Dat heft elkaar op.' positieve invloed heeft op hun le vensgeluk. Dat is een misverstand, aldus Veenhoven. Netto verandert er volgens hem niets op de geluks- barometer als mensen voor nage slacht hebben gezorgd. „Natuur lijk, kinderen bieden wel geluk, maar ook ongeluk. Dat heft elkaar op." Volgens de professor hebben kin deren vaak .grote consequenties voor het moderne westerse 'maat jeshuwelijk'. „Ineens ben je papa en mama en heb je minder tijd voor elkaar. Dan heb je 's avonds op de bank plots niet zoveel tekst meen" ïïruciti. BnVTnufj .«-K-fSSÜl Bestel S'a"s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12