«KT I f D f Zaaien v42 I Prisma Zaterdag 28 april 2007 PZC Bk. TUINEN door Romke van de Kaa Planten opkweken uit zaad geeft inkijkje in essentie van leven Er zijn meerdere redenen te bedenken waarom iemand planten zou willen zaaien. Om te beginnen heb je de zui nigen onder ons. Waarom - zo vragen die zich af - zou je jonge planten kopen als je voor het geld dat je uitgeeft aan één plant ook een zakje zaad kunt kopen met de inhoud waar van je honderden planten kunt opkweken? Waarom zou je ge noegen nemen met drie halfverlepte, in plastic verpakte takjes peterselie uit de supermarkt als je voor veel minder geld een hele rij kunt zaaien? Trouwens, wie van koken houdt heeft aan die plastic zakjes lang niet genoeg. In de Italiaanse keuken bijvoorbeeld, worden handenvol peterselie gebruikt. Daarvoor heb je wel een verpakking of twintig nodig. Wie liever zijn eigen pesto maakt in plaats van gebruik te ma ken van de smurrie in potjes die als pesto verkocht wordt, komt er niet onder uit om zelf een flinke rij basilicum aan te planten. Ook dan is zaaien een stuk goedkoper dan het kopen van jonge planten. De liefhebber van de Hollandse pot ont komt er evenmin aan om een stuk van zijn tuin voor de keu ken te bestemmen. Je kunt moeilijk iedere keer naar een ster renrestaurant gaan als je schorseneren of verse doperwten wilt eten. Bovendien moet ik nog het eerste restaurant betreden dat raasdonders met spek op het menu heeft staan. Wie verse kapucijners wil eten, zal ze zelf moeten zaaien, niet eens uit zuinigheid maar uit noodzaak. Verreweg de belangrijkste reden waarom iemand zaait, is fasci natie. Veel mensen worden gefas cineerd door het wonder waar door uit een nietig zaadje een grote plant groeit. Planten op kweken uit zaad geeft een inkijk je in de essentie van het leven. Kinderen zaaien onder het mot to: hoe groter, hoe liever. Ze stoppen kastanjes en eikels in een bloempot met grond en kweken in één seizoen al een aardig boompje op. In het eerste seizoen is het nog wel vertederend, zo'n jong boompje, maar met het verstrijken van de tijd groeit het pro bleem. Wie vindt er ruimte in zijn tuin voor een regiment kas tanjebomen? Ouders proberen daarom de kweeklust van hun kroost te kanaliseren door de aandacht op de pompoen en de zonnebloem te vestigen. Die groeien nog harder dan kastanje bomen, maar je bent er na de herfst tenminste weer vanaf Het kweken van een reuzenpompoen is een stuk leuker dan het gedwongen zaaien van de kindernaam in sterrekers. Ook veel volwassenen hebben de kinderlijke behoefte aan zaaien weten te bewaren. Zij kweken bomen uit pitten van appels, kersen en citroenen - bomen die natuurlijk later ook te groot worden voor de beschikbare ruimte. Helemaal onrealistisch zijn flatbewoners die avocado- en man- gopitten in een bloempot stoppen. Zij beseffen pas wat voor monster ze gecreëerd hebben als de boom binnen drie jaar het plafond bereikt. De volwassen tuinier pakt het anders aan. Hij zaait eenjarigen die in een paar maanden tot een volwassen plant uitgroeien uit zaad dat je met het blote oog nauwelijks kunt zien. Want ook dat is een wonder: hoe kan zoveel genetische infor matie liggen opgesloten in zoiets kleins? Ik ben niet gelovig, maar bij het wortelen van stekken, en vooral bij het ontkie men van zaden, word ik toch steeds weer bevangen door iets dat op ontzag voor de schepping lijkt. Eenjarige planten zaai je niet in de eerste plaats om het won der van het ontkiemen te ondergaan. Meestal ook niet om te bezuinigen. Je zaait ze omdat het diepste blauw, felste oranje en mooist getekende blad nu juist bij eenjarigen voorkomen. - - v «mm— -1: f i" T - v _JH| J %y *V ■-£#£ ijtfv A :l, 't!': \V Mengsel van eenjarige planten. foto Romke van de Kaa Stoel Hugo van Montis. Geïnteresseerden, buitenlandse producenten, maar vooral verzamelaars storten zich tijdens de Milano Design Week op alles wat ook maar enigszins naar Nederland ruikt. „Japanners willen zelfs met ons op de foto." door Anja Sparidaans en Paul Ceerts foto's CPD Wel of niet verkocht? Kast Sculpt van Maarten Baas. De Salone Internazionale del Mobile in Milaan is een jaarlijks hoogtepunt voor de designliefhebber. Maar voor echte vernieuwing was er afgelopen week tijdens de 46e editie weinig plaats. In plaats daarvan probeerden de producenten te prikkelen en verleiden met uitbundige presentaties en ontwerpen. door Anja Sparidaans en Paul Geerts foto's GPD Kinderstoel Sunset uit de collectie van Cappellini, bekleed met 'mink'. e discussie is onvermij delijk. De keus van meu belmaker Cappellini om een deel van de nieuwe collectie uit te voeren in bont valt niet bij iedereen in goede aarde. Vooral het kinderstoeltje Sunset van Christophe Pillet, uitgevoerd in 'mink' (nerts), doet de wenk brauwen fronsen. Smaakvol of niet, het typeert wel Giulio Cappel lini, de naamgever en mede-eige naar van het bedrijf die nooit te be roerd is om het meubelwereldje wakker te schudden. De opzichtige aanwezigheid van het bedrijf tijdens de Salone Inter nazionale del Mobile in Milaan sluit bovendien aan bij een ten dens. Steeds meer meubelprodu centen en ontwerpers kiezen voor uitbundige presentaties. Tijdens het belangrijkste meubelevene ment ter wereld gaat het om zien en gezien worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 128