In het spoor van Pinokkio 1 v35 PZC Zaterdag 28 april 2007 Een piepklein dorpje in Toscane is een verplichte bestemming voor de vele Pinokkio-fans die de wereld telt. Maar of Pinokkio ook echt in Collodi 'geboren' werd? Tekst en foto's Joost Overhoff Echt waar, zegt een vrouw in Collodi vol overtuiging. „Pinokkio werd daar ge schreven, in de keuken." Ze wijst omhoog, naar de monu mentale villa die neerkijkt op de vlakte bij Lucca. Ze heeft er alle belang bij dat het zo was: ze verkoopt Pinokkio's in alle soorten en maten. De jongen bij de ingang van de tuin die bij de villa hoort, is iets genuanceerder: „We willen graag geloven dat het zo is." Carlo Collodi was het pseu doniem van Carlo Lorenzini, wiens moeder uit Collodi kwam. Lorenzini zelf werd geboren in Flo rence; hij woonde daar, werkte daar en stierf daar. Maar Florence heeft al zo veel. Laten we Pinokkio gewoon aan dat piepkleine Collodi gunnen. Niet dat Pinokkio iets kleins is, in tegendeel: Pinokkio is mega. Het verhaal van de houten marionet die een jongetje werd, is de meest verspreide tekst na de bijbel en de koran, beweren ze in Collodi trots. Oorspronkelijk geschreven als feuil leton onder de titel Geschiedenis van een marionet bleef de serie ste ken op het moment dat Pinokkio als straf voor zijn 'zonden' aan een boom hing. Ruim een halfjaar hielden de lezers de adem in, tot dat de serie in 1882 werd hervat on der de naam De avonturen van Pi nokkio. In 1883 werd de serie uitgebracht als boek, een uitgave die bij Collo- di's dood pas de vijfde druk beleef de. Sindsdien heeft het verhaal zich als een bestseller over de we reld verspreid. Ook het aantal ver filmingen en bewerkingen van het verhaal is indrukwekkend. Zelfs de grote Tolstoj bemoeide zich er mee, met als resultaat Het gouden sleuteltje. De Duitsers hielden zich strakker bij de kern met Zapfel- kerns Abenteuer: 'Pijnpits avontu ren'. Volgens het woordenboek is een pinocchio inderdaad een pijn(boom)pit, maar veel Italianen staren je ongelovig aan als je dat zegt. „Welnee! Een pinocchio is een stuk hout van de pijnboom (de pino). Of anders een lieg beest." Zelfs de overgang naar de nieuwe media blijkt het houten pitje moei teloos aan te kunnen. Op internet vind je behalve de talloze speel goedwinkels en kinderdagverblij ven met de naam Pinokkio zelfs de term 'de Pinokkio factor', Pi nokkio als jokkebrok. Telkens als hij niet de waarheid spreekt, wordt zijn neus een stukje langer. Ook de neus van de Pinokkio-ver- koopster in Collodi ziet er trou wens 'waarheidsgetrouw' uit. Dat is niet het geval, vertelt ze, met de Pinokkio's die in de wereld het meest worden verkocht. De over grote meerderheid van de houten Pino's in 's werelds kinderkamers draagt namelijk een rode hoed. En dat terwijl Collodi schreef dat de man die de houten pop maakte Pi no's hoed met (wit) broodkruim 'kleurde', bij gebrek aan verf Collodi heeft drie attracties te bieden: het Pinok- kio-park, de Villa Garzoni en het dorpje zelf, gekleefd tegen de bergwand zo lijkt het wel. Met steile straatjes is het een kuitenkil- ler van de buitencategorie. Het park bestaat grotendeels uit een beeldenroute, waarbij - veelal in brons - bekende figuren uit het boek tot leven worden gebracht. De fraaie kindercaroussel is, zoals het hoort, helemaal van hout. Voor de entree wordt een com bi-kaartje verkocht dat ook toe gang geeft tot de beroemde Garzo- ni-tuin. Deze barokke lusthof, waaraan drie generaties 160 jaar lang werkten, geldt als een must voor tuinkenners. Maar ook voor anderen dan tuinliefhebbers is de Giardino Garzoni interessant. De faam van de villa als een gunstige plek voor stelletjes wordt wel te ruggevoerd op een van de beteke nissen van het labyrint in de tuin. Het elkaar vinden in een doolhof geldt daarbij als symbolisch voor een even feestelijk als langdurig vervolg. Vandaag de dag biedt het daarom een buitenkansje. Het blijkt name lijk een mini-heggenlabyrintje met een hoge graad van doorschijnend heid. Succes verzekerd. Behalve na tuurlijk als je dan tegen je geliefde zegt: „Ik blijf je eeuwig trouw", en ze ziet dat je neus begint te groeien. Collodi ligt op zo'n drie uur van Amsterdam: twee uur vlie gen naar Pisa en dan nog een uurtje met de auto. Pinokkio-park: dagelijks geo pend van 08.30 tot zonsonder gang. Garzoni-tuin: dagelijks geo pend van 9 uur tot zonsonder gang, in de winter vanaf 10_ uur. Op alles wat Carlo Col lodi aangaat, wordt toegezien door een stichting,de Fonda- zione Carlo Collo di, die onder meer een bibliotheek en een studiecentrum beheert. In hun trq^. se bezit: Pinok- r"g||pj kio-boeken in vijfentachtig ta- I len.www.pinoc- chio.it 0 De beroemde Garzoni-tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121