Meningen Formatie was verrassend CDA CPA CDA GROEN LINKS Scheiding van kerk en staat Beste college aller tijden? PZC Zaterdag 28 april 2007 1 1 COR De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl In de PZC van 25 april noemt Rinus Antonisse het nieuwe GS-college 'cu rieus' en rekent daartoe onder meer hetfeit dat 'alle leden kerkelijk be trokken' zijn. Ik wrijf mijn ogen uit. Nederland kent toch de scheiding van kerk en staat en het is toch juist erg in de mode om dat te benadruk ken? Wat is dan de relevantie van de mededeling dat deze aanstaande pro vinciebestuurders kerkelijk betrokken zijn? Lazen we dat in het verleden ook bij benoemingen of bij oordelen over vorige colleges? Vijf van de zes zijn lid van een confessionele partij, maar dat is wat anders. Dat weet Antonisse ook en hij kan eveneens weten dat kerkelijk betrokkenen ook altijd in niet-confessionele partijen hebben meegedraaid. Of wil hij be weren dat kerkelijk betrokken zijn überhaupt 'curieus' is? Daarmee bele digt hij dan een flink deel van het le zerspubliek van de PZC. J. Zwemer Bisschopstraat 4, Serooskerke (W) Naschrift Rinus Antonisse: Door de vermelding van de kerkelijke betrokkenheid wil ik de lezers een completer beeld geven van de perso nen die ons besturen. In de normale berichtgeving laten we deze feitelijke gegevens achterwege. In een voorstel lingsronde past het om aan te geven waar iemand zich door laat leiden. Zeeland heeft een bijzonder college van gedeputeerden gekregen, aldus de PZC van 25 april. Ik begrijp best dat de druiven zuur zijn voor de PvdA en de WD, maar ik vind dat de kwaliteit van het Zeeuwse be stuur erbij gebaat is. Immers, het be stuur heeft de kleinst mogelijke meer derheid. Dat betekent, dat de besluit vorming goed moet zijn, anders staat de oppositie onmiddellijk klaar om de twijfelaars over te halen tegen te stemmen. Het betekent tevens, dat een onderdeel van de besluitvorming is dat er goed gecommuniceerd moet worden met zowel voor- als tegen standers. Tot voor kort kwam de op positie er niet aan te pas, want de meerderheid van de besturende elite was enorm. Daarom zou het best weieens kunnen, dat dit college één der besten wordt uit de geschiedenis van de Zeeuwse Staten. Peter H.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Zelfs voor de twee provincia le verslaggevers van de PZC Ben lansen en Rinus Anto nisse kwam het bericht van het nieuwe college van GS met het CDA, de Christenunie, Groen- Links en de SGP als een complete verrassing. Zij volgden een dikke maand de verwikkelingen rond de formatie; schreven er vrijwel dage lijks artikelen over en een aantal achtergrondverhalen, commenta ren en analyses. Hebben zij door de berichtgeving het proces beïn vloed? „De PZC draagt bij aan de me ningsvorming. We signaleren pro cessen of scenario's en leggen uit. Deze keer hebben we ook bijdra gen van lezers gepubliceerd in de rubriek 'Uw wensen voor de for mateur'. Het is voor herhaling vat baar." Het nieuws wordt van meerdere kanten belicht. Toch kregen ze van uit de PvdA-hoek het verwijt dat ze de PvdA te hard TTebben aange pakt en dat die partij daardoor bui ten de boot is gevallen. Ook zou den ze pro-CDA of pro-Poppelaars hebben geschreven en kritiek kre gen ze van de Partij voor Zeeland, die vond dat ze werd genegeerd. Lezers wilden kwijt dat Jansen en Antonisse juist te positief over de PvdA schreven. Ze veronderstel den dat beiden lid zijn van de PvdA. „We zijn partijloos", zeggen ze. „Dat misverstand is snel wegge werkt. Het is verstandiger om geen lid te zijn van een politieke partij als je politiek verslaggever bent. Dat wil niet zeggen dat je ob jectiever over politiek gevoelige kwesties zal schrijven, maar de ge loofwaardigheid is wel groter." Bij de keuze van de berichtgeving telt de nieuwswaarde en is het een onzinnig uitgangspunt om 'ieder een aan de beurt te laten komen'. „Het moet ergens over gaan. Wij wijzigen onze aanpak niet om criti casters tegemoet te komen. We proberen wel uit te leggen hoe een artikel tot stand is gekomen. We zouden verkeerd bezig zijn als we onze aanpak niet meer kunnen uit leggen. Dat is nog nooit gebeurd." Het uitgangspunt is telkens weer het belangrijkste of opmerkelijkste nieuwsfeit te presenteren. „In de beginperiode van de bespre kingen ging daardoor veel aan dacht uit naar de PvdA, want die partij had problemen met de keu ze van de gedeputeerde. Dat signa leerden wij en daarover schreven we. We voorspelden dat het zitten de college een doorstart zou ma ken en dat het alleen nog om de poppetjes zou gaan. We zaten er dus naast." POSTVAK Met oorlogsschepen werd het abortusschip van Women on Waves de toegang tot Portuguese wateren ontzegd. Het recht van de vrouw op abortus werd gezien als een bedreiging van de veiligheid van de staat. In Polen werden de vrouwen aan boord van de abor tusboot uitgescholden voor nazi's en communisten en in Ierland was de abortusboot ook verre van welkom. Rebecca Gomperts, ini tiatiefneemster van de stichting Women on Waves, wil het recht op zelfbeschikking van de vrouw afdwingen en overschrijdt daar voor grenzen. Deze week kreeg Women on Waves een vergunning om met een abortusboot, een mobiele kliniek, in internationale wa teren zwangerschappen tot zeven weken af te breken. Mooi die ver gunning, maar Gomperts heeft er niets aan, want de boot moet on der meer in het buitenland met regionale ziekenhuizen contact zoe ken. En die beperking maakt het uitvoeren van abortus onmoge lijk. Deze week werd duidelijk dat die abortusboot niet uit hoeft te va ren om op scherp geschut te rekenen. Een van de brievenschrijvers, E. Verhage uit Oost-Souburg, verafschuwt abortus. Ze schrijft als reactie op het artikel van 23 april: „Een abortusboot is een boot die uitvaart met de Nederlandse vlag, en die daarom onder de Neder landse wet valt. Vervolgens vaart deze boot naar landen waar abor tus verboden is en helpen ze daar mensen van hun kindje af Deze landen hebben dit verboden omdat een embryo of een foetus (na 10 weken) ook recht op leven heeft. In Nederland zouden ze abor tus moeten verbieden! In plaats daarvan gaan ze naar landen waar het verboden wordt, en plegen ze daar moorden." Kortom: „Als deze boot uitvaart, betekent dat, dat er dus honder den moorden zullen worden gepleegd. Dat is te voorkomen door deze boot hier te houden." De boot doet daar meer kwaad dan goed, vindt zij. De anti-abortus lobby is sterk en laat zich ook in Nederland horen. In Gomperts hebben ze echter een sterke tegenspeelster. Ze strijdt ook voor het goede doel en ook vanuit een ideaal. Haar stichting vindt bovendien dat de publiciteit rond het aanmeren van 'de abor tusboot invloed heeft gehad op de afwijzing per referendum van een nog strengere abortuswetgeving in Ierland. Women on Waves zegt net als de brievenschrijfster levens te willen redden. Dat van de moeders. De illegale abortussen die overal plaatsvinden, vormen een grote bedreiging van de gezondheid van vrouwen. En het leven van een moeder verdient ook bescherming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11