Heuvel op heuvel af v33 PZC Zaterdag 28 april 2007 Het Fransozengraf, de grootste grafheuvel uit de bronstijd in het Malensbos. De wandeling Talen en Tekens is door de website ontrack.nl uitgeroepen tot de op één na mooiste wandelroute van Nederland in 2006. Wij liepen de route en spraken met de vrouw achter de website wandelenmetannet.nl door Wiel Beijer We vertrekken vanaf de parkeerplaats naast het 12e eeuw- se kerkje van Hol- set in het zuiden van Limburg om zelf de achttien kilometer lange Ta len en Tekens-wandeling te lopen. Annets beschrijving van de route klopt vanaf de eerste meters. Als we het dorp verlaten, gaat het met een stevig omhoog over glibberige modderpaden. We stijgen van 198 meter boven NAP in een ruk naar 292 meter. De route met spectaculaire verge zichten voert langs eeuwenoude grafheuvels, zoals het Fransozen- graf in het Malensbos. Na de klim worden we getracteerd op een af daling met een percentage van ruim 40 procent en wandelen rich ting Belgische grens, die we berei ken bij grenspaal 5. Via wandelvrienden kwam Annet Duits terecht bij Ontrack. „Ze zochten mensen om routes te con troleren. Dan kom je overal. Ze sturen je naar aanleiding van klachten van wandelaars over de routebeschrijvingen naar de Mein- weg of de Brunssummerheide. „Toen Ontrack een cursus route maken startte, ben ik mee gaan doen. De opdracht was: maak een wan delroute in je achtertuin. Omdat ik meestal in het Savelsbos wan- Annet Duits toont een vuursteen tijdens een wandeling in het Sa velsbos. foto wandelenmetannet.nl Het wandelweekend is van van 17 t/m 20 mei. Meer informatie: www.wandelenmetannet.nl Op de website ontrack.nl staan achthonderd fiets-, wan del- en kanoroutes en routes voor gehandicapten. Momenteel kun je gratis de door de abonnees gekozen al lermooiste ontrack-wandelrou- te 2006 downloaden: de Zeven- heuvelroute in Beek-Ubbergen ten oosten van Nijmegen met een lengte van 17 kilometer en gemaakt door Joost Verbeek. www.ontrack.nl del, lag het voor de hand dat ik daar een route ging maken. Dat bos is op zijn mooist in het voor jaar als met name in het zuidelijk deel van het bos de heerlijke geur van daslook je tegemoet komt. „Voor deze route heb ik ieder bos paadje bewandeld. De mooie stuk ken heb ik op mijn kaart gemar archieffoto Wiel Beijer uit de Eerste Wereldoorlog bij Mo resnet. Heel mooi is het uitzicht over het Eesdal met in de verte opnieuw dat viaduct vanaf een pad dat even voorbij de grensovergang Wolf haag bergop richting Drielanden punt voert. Op dit punt - van 1816 tot 1919 zelfs een Vierlandenpunt omdat toen de neutrale ministaat Moresnet bestond - is het redelijk druk. Op Nederlands hoogste top zijn ve le bomen gesneuveld tijdens de storm van januari jongstleden. Na een korte theepauze vervolgen we onze weg omhoog en omlaag langs en over de grenzen rond de Vaalserberg. Je kunt Annet Duits tegenwoordig ook huren. Als wandelgids voor groepen van maximaal vijftien per sonen. „Deelnemers betalen acht euro per persoon voor een wande ling van een kilometer of twintig. De deelnemers moeten een redelij ke wandelconditie hebben. „Het wandeltempo is gemiddeld. Dus we gaan niet slenteren. Ik houd zelf niet van langzaam wan delen. We starten steeds om tien uur en zijn zo'n vijf uur onder weg. „Ik maak geen natuurgidswande- lingen, maar vertel onderweg wel af en toe iets over bijzondere plan ten zoals orchideeën, maar vooral over geschiedenis en gebruiken. keerd en vervolgens heb ik er thuis een route van gemaakt. Die werd uiteindelijk dertig kilometer lang. De naam van de route is An nets Achtertuin." Inmiddels heeft ze voor Ontrack zeven wandelroutes uitgestippeld die luisteren naar namen als Mijn Geschiedenis (over de mijnbouw in het Wormdal bij Kerkrade en Herzogenrath) of Bolleke (rond Slenaken en Teuven en genoemd naar een scharrelvarken in Teu ven). De routes variëren in lengte van twaalf tot dertig kilometer. „Als ik een route uitstippel, let ik er op dat onderweg wat te zien is", vervolgt Duits. „Het liefst mooie uitzichten zoals er diverse zijn op de route Talen en Tekens. Ook let ik op verandering van om geving. „Ik wissel bos graag af met open agrarisch gebied. De routes moe ten verder zoveel mogelijk over on verharde wegen voeren en het liefst over smalle niet gemarkeer de paadjes, zodat het er niet te druk is." Vanaf grenssteen 5 voert de wandeling door bossen af wisselend over Nederlands en Belgisch grondgebied. Onder weg hebben we onder meer een fraai uitzicht op het grensdorp Gemmenich en het spoorviaduct

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119