Vietnam is de oorlog voorbij Expat-experience WMm* m m *- v30 I Zaterdag 28 april 2007 PZC LIZA'S door Liza van Sambeek Eenzaamheid is in een wereldstad het grootste probleem Wat doe je als je allerliefste zusje haar carrièrevent volgt naar ver en vreemd gebied? Je gooit alle ver plichte schema's opzij, je boekt een vlucht, je pakt een koffer vol recente romans, glossy's en kaas. Je smokkelt met een ijzeren smile zes flessen Bordeaux door de douane en je bezoekt haar zo snel mogelijk. Zo krijg je een vers en onop gesmukt beeld van het harde bestaan dat expat-life heet. Daar aangekomen, in dit geval betrof het Istanbul, stel je alles in het werk om zuslief bij te staan in de onafzienbare reeks ontberingen waaraan zij is blootgesteld, enkel om het feit dat zij een buitenlandse is, de taal niet spreekt, geen eigen Turkse bankrekening, geen Turks rijbewijs, geen sofinummer en geen werkvergunning heeft. Na het verlaten van het beslist niet onaardige huis en haard te B dobberden haar goederen eerst twee maanden rond in een container op zee. Als een nomade verbleef zij eerst in Neder land, later in twee verschillende hotelappartementen in Istan bul, levend uit een koffer. Manlief liep de ganse dag succesvol te wezen; zij zocht zich rot naar een huurappartement, een apotheek en een supermarkt. Zij verbleef vele dagen in wacht kamers van immigratiediensten, goedereninklaarders, verzeke raars, rijbewijstoekenners en in vele andere wachtruimtes van de bureaucratie die in Turkije tot nationaal kenmerk is verhe ven en die niet zonder de universele smeerolie van bankbiljet ten tussen de aanvraagformulieren tot tastbare resultaten komt. En dat alles zonder één woord Turks te spreken. Eenzaamheid is in zo'n wereld stad met 16 miljoen mensen het grootste probleem. Gelukkig werd zij door de relocation mana ger (een lieverd die perfect En gels en Turks spreekt, iedereen kent en overal een mouwtje aan past) in contact gebracht met de vrouwenclub IWI, Inter national Women of Istanbul. Een typisch expat-verschijnsel. Daar kun je iedere week naartoe voor een lunch, daar vind je lotgenoten die alles al eens hebben meegemaakt en die alles weten: hoeveel een taxi kost, waar het veilig is, waar je de bes te leren neptassen kunt kopen en noem maar op. Na de derde verhuizing zat zusje tenslotte in een prachtappar- tement met majestueus kamerbreed uitzicht over de Bospor us, in de buitenwijk Yeniköy. Eindelijk: haar eigen kleren, meu bels, muziek, pannen en servies. Vanuit daar is het minstens anderhalf uur reizen voor je in het centrum van Istanbul bent: eerst een dolmusbus, dan de metro, dan de Funicular (een soort kabelmetro, de berg af), dan de tram, en voor het laatste stukje soms een taxi. Na de zoveelste eindeloze zit om via de geëigende weg een in boedelverzekering en een bankkluisje te bemachtigen, stortten we ons in bus en metro voor de ultieme goedmaker. We meld den ons zonder afspraak bij een kapper waar we synchroon een vakkundige hoofdmassage kregen en ieder een twee per- soons föhn: één jongetje om de krul erin te leggen, een twee de om de föhn te hanteren. Met bolle kapsels en een brede glimlach togen wij naar de volgende uitspatting: de California nailbar! Vaardige en lieve Turkse vrouwenhanden werkten op drie fronten tegelijk aan het oplappen van onze vermoeide lij ven: wenkbrauwen epileren en bovenlip ontharen, manicure en pedicure. Dat scheelde weer een stuk in het zelfbeeld. Aldus opgetut aten we 's avonds de verukkelijkste vis ter we reld (ik beveel vooral de rauwe voorafjes, de geroosterde inkt vis en de gebakken garnaaltjes aan) in Aquarius, een eenvoudi ge gelegenheid aan de haven van Saryer, aan de Bosporus. Expat-life: hard en zielig, zoet en zalig. 'Sia -1 v-v.v'; Vf-b Duizenden bootje op de Bosporus. foto GPD Vietnam, 'Land in het Zuiden'. Dertig, veertig jaar geleden toneel van een gruwelijke oorlog. Maar daar herinnert vandaag de dag weinig meer aan. Het land kijkt liever vooruit. tekst en foto's Gerard Chel Deze reportage kwam tot stand in samenwerking met Neckermann (www.neckermann.nl) en Vietnam Airlines (www.vietnamairlines.com). Voor andere aanbieders zie o.m. http://vietnam.startpagina.nl en de reisbureaus. Diverse inentingen zijn noodzakelijk, het gebruik van antimalariatabletten is afhankelijk van de regio en duur van de reis. www.lcr.nl Het drinken van kraanwater wordt sterk afgeraden. De dollar wordt bijna net zo vaak geaccepteerd als de eigen Dong. Voor 1 euro kregen wij 20.000 Dong. (Een flesje lokaal Tigerbier kost doorgaans 13.000 Dong). Geld pinnen kan slechts op enkele plekken en betalen met creditcards lukt meestal alleen in de grote hotels. Ons mobieltje deed het (bijna) overal en ook internetcafés kwamen wij regelmatig tegen. Reisgidsen van onder meer Elmar, Te Gast (Nederlandstalig) en Lonely Pla net en Rough Guide (Engelstalig). Apenbrug in de Mekongdelta. Met die afschuwelijke oorlog moeten we dit verhaal maar niet beginnen. Pretti ger binnenkomer is de successtory van Mui Ne, strandplaats aan de Zuid-Chinese Zee, iets boven ha venplaats Phan Thiet. Niet dat dit stekkie nu zo bijzonder is, al prijst het zichzelf graag aan als de 'hoofdstad van het kitesurfen in Azië', maar Mui Ne staat symbool voor de snelle ontwikkeling die Vietnam doormaakt. Van een onbeduidend badplaatsje is het uitgegroeid tot een langge rekt hoteldorp, met aan de strand- kant luxe ressorts - wel laagbouw gelukkig - en aan de overkant bar retjes, winkeltjes en restaurants waar wenkende obers onze klandi zie willen. De kuststrook is (nog) niet bezweken onder het massa toerisme. Dat merken we wan neer we op het strand getuige zijn van dagelijkse rituelen. Net,voor de branding liggen talrij ke houten visserscheepjes. Vietna mese bootvluchtelingen, schiet ons te binnen - ook al zo'n bijna vergeten menselijk drama. In klei ne ronde rieten bootjes, een soort gevlochten tobbe, wordt de vis aan wal gebracht. Vrouwen, de traditionele rieten punthoed Non La op het hoofd en bijna het gehele gelaat bedekt Het boeddhabeeld in Ta Kou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 116