In de voetsporen van Jac P. Thijsse v19 PZC Zaterdag 28 april 2007 De eerste tocht over de basaltstenen van de Afsluitdijk in 1932. Grote foto boven: Flevoland, sluis bij Nijkerk. Een echtpaar in Messerschmitt, de Duitse auto op de markt gebracht in 1953 als alternatief voor de motor. Foto boven: IJsselmeer bij Enkhuizen. Drie zeilboten en de schaduw van het vliegtuigje op het water. Foto onder: Lelystad. Golven springen over een speelplaats met een glijbaan midden in een woonwijk aan het water. Fotograaf Bert Verhoeff en journalist Rolf Bos herhaalden de afgelopen maanden al wandelend, fietsend, varend en vliegend de tocht die Jac P. Thijsse in 1914 beschreef in zijn Verkade-album Langs de Zuiderzee. Hun tochten hebben geleid tot een boeiend foto-kijk-boek. door Louis Burgers foto's Bert Verhoeff Het keerpunt kwam in 1932, met de laatste lading basaltsteen waarmee het resterende gat in de Afsluitdijk werd gedicht. Op die dag verander de de Zuiderzee in IJsselmeer en veranderde het water van een werkzee in een speelmeer.Maar voordat het zover kwam, maakte Jac P. Thijsse zijn zwerftochten langs de Zuider zee. Al in zijn verzamelalbum 1914 voorspelde hij: „Ga nu de Zuiderzee zien, eer het te laat is. Want lang zal het niet duren, of groene polders vervan gen de kabbelende golfjes." Meer dan 38.000 exem plaren werden verspreid. Soms kom je er nog wel eens een tegen in een antiquariaat. Fotograaf Bert Verhoeff en journalist Rolf Bos heb ben veel tochten gemaakt in hun opzet de zwerf tochten van Thijsse over te doen. Zij zochten met een moderne blik en constateerden dat het Neder land van Thijsse niet meer bestaat, dat hij dit deel van Nederland waarschijnlijk niet zou herkennen. Het werk van Verhoeff en Bos IJsselmeer. Van werk zee tot speelmeer bevat vele tientallen foto's. Daar naast komt Thijsse - een van de oprichters van Na tuurmonumenten - zelf ook regelmatig aan het woord. Diens beschrijvingen van toen laat Bos ver gezellen door een moderne tegenhanger. Het boek kwam tot stand dankzij steun van het Fonds Bijzondere Journalistieke Projecten, SBK Amster dam en Drukkerij Waanders bv. Natuurlijk, veel is veranderd. Alleen al onder in vloed van de groei van de bevolking. Maar ziet Sta voren vanuit de lucht er nu fundamenteel zoveel anders uit dan zeventig, tachtig jaar geleden? De koeien, boven Edam op weg naar de melkstal, lo pen nu op grijzig asfalt zoals ze in 1914 op een grij zig zandpad sjokten. Niet alleen het landschap is veranderd, er wonen ook andere mensen. Bonkige vissers en boeren, met hun zes- of zevendaagse werkweken, zijn vervangen door zeilende en va rende medeburgers, die vaak niet meer dan vier dagen werken. Op stadsstranden zonnen rosé drin kende, halfnaakte dames. Zeiljachten en jetski's hebben de botters verdrongen. Niet voor niets ver zucht Bos in zijn inleiding: 'Wat hadden we graag Thijsses opmerkingen hierover gehoord!' Bos omschrijft: Thijsse als een nostalgische zwer ver die op zoek was naar bijzondere flora en fau na. Hij hoopte dat dode steden na de aanleg van de dijk een nieuwe toekomst krijgen. Er zal echter ook heel wat verloren gaan, voorspelde hij: „Be waar dus dit album voor uw achterkleinkinde ren." Op alle punten zou hij gelijk krijgen. Verhoeff en Bos zijn ook zwervers en hun foto boek straalt nostalgie uit. Het boek laat veel water zien, veel aaibare dieren, zwemmende en zonneba dende recreanten en toch ook nog klederdrachten. Kortom, het is een boek dat je zou moeten bewa ren voor je achterkleinkinderen. Zo was Neder land in 2007. PT] Bert Verhoeff en Rolf Bos, Langs het IJsselmeer. Van werkzee tot speelmeer. Uitg. Ipso Facto. Prijs 29,50 euro (ook te bestellen via: info@ijsselmeerboek.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103