Zeeland Buitenkans voor GroenLinks en CU Speeddate helpt autisten aan gezelschap Natuur los van verdiepen Geen opzetje ontpoldering Niet sleuren aan plan Borssele 2 PZC Vrijdag 27 april 2007 37 Kamerleden van GroenLinks en ChristenUnie zien het aanschuiven van hun partijgenoten in het Zeeuwse college als een welkome verrassing. Dat biedt perspectief als het gaat over thema's die ook in Den Haag gevoelig liggen. In de andere provincies Tot de provinciale verkiezin gen had de ChristenUnie geen enkele gedeputeerde. De ChristenUnie heeft nu in totaal vijf gedeputeerden: in Zeeland, Zuid-Holland (met de SCP), Gelderland, Drenthe en Groningen. Het kan zijn dat CDA en PvdA in Friesland ook de Christen Unie uitnodigen in het college. GroenLinks had de afgelopen vier jaar alleen een gedeputeer de in Noord-Holland. GroenLinks heeft het aantal ge deputeerden op de valreep ver dubbeld. Behalve in Noord-Hol land hebben ze er nu ook één in Zeeland. Arie Slob door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Hij noemt het een spectaculaire verrassing. Voorzitter Arie Slob van de Tweede Kamer fractie van de ChristenUnie hield Friesland in de gaten, omdat de partij daar mogelijk haar vijfde ge deputeerde zou kunnen verwelko men. Toen kwam als een donder slag bij heldere hemel de CU in het college in Zeeland. Er is vorige week geen rugge spraak geweest, aldus Slob. „Ik heb het allemaal via de pers gevolgd." Hij roemt Jaap van Ginkel, de nieu we gedeputeerde van de CU, als een goede bestuurder die weet waarover hij het heeft. „Dat zeg ik niet omdat het een partijgenoot is, maar omdat ik weet dat het zo is. Het is iemand waarop je kunt ver trouwen. Iemand die ook verder kijkt dan het partijbelang." Het kan voordelig zijn dat Van Gin- kels portefeuille (water) groten deels overeenkomt met die van CU-staatssecretaris Tineke Huizin- ga, denkt Slob. De CU/SGP-gede- puteerde in Zuid-Holland, Joop Evertse, gaat ook over water. Slob: „Zo zijn mooie combinaites moge lijk. De Zeeuwse en Zuid-Holland se wateren hebben veel met elkaar te maken." Ook vindt hij het interessant dat de ontpoldering tot Van Ginkels ta kenpakket behoort. Slobs verzet daartegen was in Den Haag feller dan dat van de CU in Zeeland. Dat wil niet zeggen dat hij de ontpol dering nu via een een-tweetje gaat proberen tegen te houden. „De Ka mer moet niet op de stoel van het provinciebestuur gaan zitten. We moeten eikaars verantwoordelijk heid respecteren. Ik zou het heel slecht vinden als wij druk gaan uit oefenen op onze gedeputeerde. La ten we maar eens zien hoe deze kwestie zich ontwikkelt. We had den altijd al goed contact met on ze mensen in Zeeland. Dat luistert nu alleen nog maar nauwer." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - GroenLinks-Kamerlid Wijnand Duyvendak heeft met in stemming gezien dat in het Zeeuw se collegeprogramma kernenergie niet wordt genoemd. Hij be schouwt dat als een onderhande lingssucces van Marten Wiersma, de kersverse GroenLinks-gedepu- teerde. „Ik begreep dat aanvanke lijk in het coalitieakkoord had moeten staan dat de provincie Zee land zich sterk maakt voor een tweede kerncentrale. Dat is eruit. Ik vind dat van grote betekenis. Zeeland sleurt niet langer aan het initiatief voor een nieuwe kerncen trale, maar ga nu afwachten wat daarover in Den Haag wordt beslo ten. Dat maakt onze kansen om er hier een stokje voor te steken ook groter." Het is een verdienste van de Zeeuwse GroenLinks, benadrukt Duyvendak. „Wij zijn geen top down partij, al zou ik wel ongeluk kig zijn geweest als onze Zeeuwse partijgenoten de deur naar een nieuwe kerncentrale hadden open gehouden." Het Kamerlid denkt dat Groen Links in Zeeland er voor kan zor gen dat de provincie voorop gaat lopen in de overschakeling naar duurzame energie. Dat Wiersma zijn kans heeft gegre pen nadat de onderhandelingen met de PvdA en WD in Zeeland waren stukgelopen, sluit helemaal aan bij het beleid van de partij, aldus Duyvendak. „Femke Hal- sema heeft gezegd dat we een ideeënpartij zijn op zoek naar macht. Nu kunnen we in Zeeland echt iets realiseren. Dat geldt ook voor de Westerschelde Container Terminal. Ik hoop echt ontzettend dat die wordt afgeblazen. Die kans is groter als je ook aan de knoppen zit. Met economische zaken en milieu in zijn portefeuille zit Mar ten in het hart van die discussie. Ik wens hem veel wijsheid toe." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zeven jonge men sen met autisme maken woensdag 9 mei in Middelburg op een bijzon dere manier kennis met mogelijke hobbygenoten. Tijdens een speed- dateavond spreken zij twaalf stu denten van de HZ, CIOS en Roose velt Academy om te polsen of zij samen wat willen ondernemen in hun vrije tijd. „Het kan om lange- afstandswandelen gaan of goede gesprekken over wiskunde of een sportschoolbezoek. Voor autisten is het moeilijk daar zelf aan te be ginnen omdat zij niet durven of kunnen. Daarbij kennen ze vaak maar weinig mensen buiten hun gezin," zegt Theo Riddersma, bege leider van Auris Dienstverlening voor autisme in het regulier onder wijs. De speeddate is zijn eigen ini tiatief De studentenbuddy's wor den voor ondersteuning vergoedt vanuit de persoonsgebonden bud getten van de deelnemers. Aanmelden kan via triddersma@zeelandnet.nl. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De aanleg van 6oo hectare getijdennatuur in de Wes terschelde heeft niets te maken met compensatie voor de natuur- schade door de twee verdieping van de rivier. De nieuwe natuur is bedoeld als een herstelmaatregel, die het aangetaste watersysteem ge zonder moet maken. Dit antwoordt het dagelijks pro vinciebestuur op vragen van Sta tenlid Johan Robesin (Partij voor Zeeland). Die haakte in op een ac tie van Europarlementslid Corbey (PvdA), die de noodzaak van ont- polderen langs de Westerschelde in twijfel trok. Volgens het dagelijks provinciebe stuur gingen de opmerkingen van Corbey over de natuurcompensa tie, gekoppeld aan de tweede ver dieping van de Westerschelde. Die staat los van de uitvoering van de Ontwikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken (en de daarin opge nomen derde verdieping en een natuurontwikkelingsprogramma). De natuurontwikkeling vloeit voort uit de Vogel- en Habitatricht lijn van de Europese Unie. Die ver plicht lidstaten om natuur - zoals in de Westerschelde - op een goe de manier in stand te houden. Ten onrechte wordt steeds een koppeling gelegd tussen het verdie pen van de Westerschelde en het natuurherstel via 600 hectare getij dennatuur, aldus het dagelijks pro vinciebestuur. Wel moeten verdie ping en natuurherstel gelijk begin nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85