Buitenland VS-generaal in Irak vraagt meer tijd Papaver rond Kamp Holland vernietigd t/eip'Mingsuppj^igg Verhagen wil meer doen aan opbouw Afghaans leger en politie PZC Vrijdag 27 april 2007 7 Amerikaanse Congres heeft vertrouwen in missie opgezegd. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De Amerikaanse commandant in Irak, generaal Da vid Petraeus, meent dat over vijf maanden duidelijk kan zijn of de Amerikaanse troepenuitbreiding effect heeft. Volgens de generaal van Nederlandse afkomst is het et nische geweld in Bagdad nu al met twee derde afgenomen. Terugtrekking van de troepen, zo als het door Democraten gedomi neerde Congres wil, kan volgens de generaal juist leiden tot een nieuwe geweldsexplosie. In een speciaal belegde persconfe rentie in het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van Defensie, er kende Petraeus dat sensationele aanslagen de vooruitgang voorals nog overschaduwen. Volgens de ge neraal, die sinds januari bevelheb ber is in Irak, zijn de grootschalige aanslagen in '80 tot 90 procent van de gevallen het werk van Al Qaeda'. „Irak is nu het belangrijk ste front van Al Qaeda", aldus Pe traeus. „Wij zullen de netwerken moeten uitschakelen, voordat er Generaal David Petraeus vooruitgang geboekt kan worden." De generaal, zoon van een naar de Verenigde Staten geëmigreerde Ne derlandse kapitein, denkt nog steeds dat de 26.000 extra Ameri kaanse militairen voor een omme keer kunnen zorgen in Irak. Hij zei in september met een evaluatie te komen van de situatie. „Wij zijn net begonnen. Medio juni zullen pas alle extra troepen zijn aangeko men." Hij noemde de oorlog in Irak 'de meeste complexe en uitda gende die ik ooit heb gezien'. Generaal Petraeus meent dat over vijf maanden duidelijk kan zijn of de troepenuitbreiding ef fect heeft. Volgens hem is het ge weld in Bagdad al afgenomen. Het door Democraten gecontro leerde Congres heeft het vertrou wen opgezegd in de missie. Een smalle meerderheid wil de 124 mil jard dollar die nodig is voor de oor log tegen terrorisme alleen vrijge ven als de troepen vanaf oktober gefaseerd worden teruggetrokken. De Amerikaanse president Bush weigert dat. Hij zal volgende week een veto uitspreken over het voor stel. Als de impasse tussen de presi dent en het Congres nog lang voortduurt, dan zal het leger te kampen krijgen met geldgebrek. De Democraten menen dat alleen een politieke en diplomatieke op lossing rust kan brengen in de re gio. Generaal Petraeus constateert ech ter dat Al Qaeda 'aan iedereen de oorlog heeft verklaard'. Het terro ristische netwerk zou er op uit zijn om het etnische geweld ver der aan te wakkeren om het hele land te destabiliseren. „Al Qaeda is nu vijand nummer één", aldus Pe traeus. Volgens Petraeus speelt ook het buurland Iran een kwalijke rol. Het land zou opstandelingen trai nen, uitrusten, adviseren en 'soms zelfs aansturen'. De generaal zei dat de speciale Iraanse Quds-een- heid daarvoor verantwoordelijk is. Plaatselijke eenheden moeten op termijn taken Navo overnemen. door onze correspondent Hans de Bruijn OSLO - Nederland is bereid de ko mende jaren Afghaanse politie mensen te trainen. Zo'n tien oplei ders zullen deel uitmaken van een groep van honderdvijftig mensen die namen de Europese Unie in Af ghanistan actief zullen zijn. Dat heeft minister Verhagen van Buitenlandse Zaken gisteren in Os lo laten weten in het beraad met zijn Navo-collega's. Verhagen pleitte er voor dat de Na vo en de Europese Unie meer doen voor de opbouw van het Af ghaanse leger en de politie. Die moeten op termijn veel van de ta ken die nu door Navo-militairen worden uitgevoerd, kunnen over nemen. Maar Verhagen heeft wel als voor waarde gesteld dat die hulp niet al leen wordt verleend in het relatief rustige noorden van het land, maar ook in het opstandige zui den, waar de Nederlandse militai ren nu actief zijn. Als wij nu moeten zorgen voor de veiligheid in die regio, dan moet ook een deel van de hulp aan de lokale politie en leger daar terecht komen, aldus Verhagen. De Amerikanen hebben al zeven miljard euro beschikbaar gesteld, en de Europese Unie zal ook over de brug komen, zei Verhagen. Hij noemde het van groot belang dat de activiteiten van de Navo, de EU en de Verenigde Naties - die res pectievelijk voor veiligheid, recon structie en ontwikkelingshulp zor gen - beter op elkaar worden afge stemd. De ministers waren het er over eens dat Navo-troepen nog vele ja ren in Afghanistan zullen moeten blijven om daar de veiligheid te waarborgen. Vrees dat bevolking in Uruzgan zich tegen de Nederlanders keert. door Bart Coolen en Remko Tanis TARIN KOWT - Afghaanse veilig heidstroepen zijn gisterochtend in Uruzgan begonnen met de vernie tiging van papavervelden, de be langrijkste grondstof voor de pro ductie van heroïne. In de directe omgeving van Kamp Holland wor den de akkers omgeploegd. Neder landse militairen zijn niet betrok ken bij de operatie, maar zij vol gen het werk met bezorgdheid. Ge vreesd wordt dat de bevolking zich tegen de Nederlanders keert als zij van haar belangrijkste bron van in komsten wordt beroofd. Een team van vijfhonderd Afgha- nen ploegt de papavervelden om, meer dan de helft van hen zorgt voor de beveiliging. Het is voor het eerst dat papavervelden in Uruzgan worden aangepakt. Bijna twee derde van de bevolking in de provincie verdient de kost met de ze teelt. „De vernietiging kan lei den tot een reactie van de bevol king of de Taliban", zegt majoor E. Jonkers op Kamp Holland. „Dat kan de stabiliteit verstoren." De verdelging van de papavervel den is de verantwoordelijkheid van de Afghaanse regering. In de zuidelijke buurprovincies van Uru zgan, Kandahar en Helmand, is al veel papaver vernietigd. De Af ghaanse president Karzai heeft gouverneur Munib opgedragen in Uruzgan snel 60 procent van de velden te vernietigen. Nederland is daar niet enthousiast over. Minister Verhagen van Bui tenlandse Zaken zei deze week meer onrust en onveiligheid te ver wachten. Er bestaat een reële kans dat de Ne derlandse militairen, ondanks hun terughoudendheid toch betrokken raken bij de verdelging. Als de Af ghaanse troepen in de problemen komen door een aanval van de ei genaars die de velden willen red den, dan moet Nederland te hulp 'Wij hopen dat er een afschrikwekkend effect vanuit gaat' schieten. Nederland heeft geëist dat de Afghaanse regering alleen de grotere drugsboeren aanpakt. Het sparen van de kleine boeren moet voorkomen dat deze hun eni ge bron van inkomsten kwijtraken en zich bij de Taliban-rebellen aan sluiten. Ook is afgesproken dat van alle bevolkingsgroepen even veel velden worden omgeploegd. Ondanks de gevreesde problemen is bestrijding van papaver ook be langrijk voor de veiligheid in Af ghanistan. Een groot deel van de opbrengst wordt besteed aan wa pens voor de Taliban. De provin cies met de meeste papavervelden zijn ook de gevaarlijkste. Majoor Jonkers: „Uruzgan is na deze ope ratie niet papavervrij, maar wij ho pen dat er een afschrikwekkend ef fect vanuit gaat. De grote kwekers krijgen een flinke slag, zij worden niet gecompenseerd." Het is de bedoeling in twee weken dagelijks meer dan honderd hecta re papaver te vernietigen. Dat is nog steeds maar een klein deel van de totale teelt, die de afgelo pen drie jaar explosiefis gegroeid. Uruzgan is nu van alle provincies de op één na grootste producent. TWee jaar geleden stond de provin cie nog op de veertiende plaats. De teelt is volgens de Verenigde Naties in 2006 explosief toegeno men tot 9703 hectare. De oogst die in mei begint zal wederom groter zijn dan vorig jaar. De Afghaanse papaver vormt de grondstof voor 90 procent van de heroïneproductie in de wereld. Een kilo levert in Uruzgan negen tig euro op. Afghaanse veiligheidstroepen ?ijn in de nabijheid van Kamp Holland begonnen met de vernietiging van papaver velden, de belangrijkste grondstof voor heroïne. foto Adam Butler/AP puntgave showroommodellen, gehavende prijzen geen half werk! 'schone slapers' en wonderschone kasten van interlubke, auping en superba fcj bas+mardejager kapelle 4421 AB kerkplein 57 telefoon 0113 343810 info@basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7