Binnenland Ziekenhuis moet missers aanpakken 'Zalm had begrotingen zonder visie, Bos visie zonder begroting' Noten: Perk politieke rol PvdA-voorzitter in C) AutoTrack.nl 4 I Vrijdag 27 april 2007 pzc Personeel is vanaf 2008 verplicht om medische fouten te registreren. door Hans van Soest den haag - Ziekenhuizen zijn van af volgend jaar verplicht om medi sche missers te registreren. Artsen en verpleegkundigen moeten fou ten melden. De Inspectie voor de Gezondheidszorg zal er op toezien dat ziekenhuisdirecties ook daad werkelijk iets met de meldingen doen en waar nodig verbeteringen aanbrengen. Dat heeft minister Klink van Volksgezondheid giste ren gezegd tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer over medi sche missers. Medici mogen misstanden ano niem bij hun ziekenhuisdirectie melden. Klink wil bekijken of zij ook strafrechterlijk kunnen wor den vervolgd als zij fouten verzwij gen. De inspectie krijgt de mogelijk heid om boetes op te leggen en medische dossiers van patiënten in te zien. „De Inspectie zal steek proeven houden", zei Klink. „In het ergste geval zullen afdelingen worden stilgelegd." Verder moeten specialisten open baar maken hoe vaak zij een be paalde operatie uitvoeren, zodat De Inspectie voor de Gezond- heidszorg zal steekproeven hou den en krijgt de mogelijkheid om boetes op te leggen en medische dossiers van patiënten in te zien. patiënten weten hoe ervaren een arts is. De aanleiding voor het debat was een rapport van medisch onder zoeksbureau Nivel, waaruit blijkt dat jaarlijks ruim zeventienhon derd mensen onnodig sterven in ziekenhuizen. Daarnaast ondervin den jaarlijks zesduizend mensen onnodig blijvende schade na een ingreep in het ziekenhuis. Een groot deel van de fouten wordt gemaakt doordat gegevens over patiënten niet of onvolledig worden overgedragen van de ene aan de andere arts. Zo krijgen veel zieken onnodig verkeerde medicij nen waar zij bijvoorbeeld aller gisch voor zijn. Volgend jaar moet landelijk een elektronisch patiëntendossier zijn ingevoerd, waar iemands ziektever leden in staat opgeslagen en dat door alle behandelende artsen is te raadplegen. Om dat mogelijk te maken moet echter nog wel een wetswijziging door het parlement. Klink zei verder te onderzoeken in hoeverre de maximale schade claims, die nu worden toegekend door de tuchtcommissies van zie kenhuizen, omhoog kunnen. Vol gens hem zal de openheid over ge maakte fouten er niet toe leiden dat patiënten bij wie een fout is ge maakt massaal naar de rechter zul len stappen voor een schadever goeding. „Het is juist andersom", aldus Klink. „Wanneer gezwegen wordt over fouten, voelen mensen zich miskend en zullen ze juist eer der genoegdoening willen." VAN STRAATEN den haag - De PvdA wil de politie ke invloed van de partijvoorzitter beperken. Voorzitter H. Noten van de Eerste Kamerfractie wil deze voorwaarde zelfs expliciet in het functieprofiel van de nieuwe voor zitter laten opnemen. „De partij voorzitter moet zich verre houden van de dagelijkse Haagse zaken." De PvdA zoekt een voorzitter om dat M. van Huiten woensdag on verwacht aftrad en in zijn val het voltallige bestuur meesleepte. Criti ci in de partij verwijten Van Hui ten dat hij zich te vaak gedroeg als 'het 34e fractielid', in plaats van zich te richten op de hervorming van de partijorganisatie. Van Huiten, die in 2005 als eerste voorzitter door de leden werd ge kozen, week in zijn politiek sturen de aanpak af van zijn voorganger R. Koole, die zich vooral bezig hield met de versteviging van de partijorganisatie. Koole is als inte rim-voorzitter naar voren gescho ven. QE BENT zo GO-ML7/:.r7 je riL "T!J t> OE- HEBT* VAST GEAZ VRI£NDfi\l Hoogleraar waarschuwt voor financieel beleid kabinet-Balkenende IV. door James McConigal den haag - Zalm had als minister van Financiën twaalf jaar begrotin gen zonder visie: als het maar zui nig was. Maar zijn opvolger Bos probeert een visie te ontwikkelen zonder op de begroting te letten. De 'honderd dagen' die het kabi net nu neemt voor gesprekken in het land betekent slechts het uit stellen van moeilijke keuzes. Deze harde kritiek op de start van het kabinet-Balkenende IV uitte economisch hoogleraar Sylvester Eijffinger gisteren tijdens een le zing aan de Rijksacademie voor Fi nanciën en Economie In Den Haag. Dat is een opleidings- en bij spijkerinstelling voor ambtenaren. Eijffinger, hoogleraar in Tilburg en lid van de Raad van Economische Adviseurs van de T\veede Kamer, is prominent lid van het CDA. Hij vond in het verleden Zalms conser vatieve manier van inkomsten ra men en het tot elke prijs bewaken van extra uitgaven te streng. Het blokkeert gezond uitgeven van geld voor noodzakelijk beleid, vond hij. Maar gisteren zei hij: „Ik geef het niet graag toe, maar ik begin nu al Minister Bos te snel met het opkrikken van de verwachtingen voor groei heimwee te krijgen naar de dagen van Gerrit Zalm." Naar zijn me ning is minister Bos te snel met het opkrikken van de verwachtin gen voor economische groei en het daaraan gekoppelde vooruit schuiven naar latere jaren van fi nanciële tegenvallers die er nu al zijn (onder meer kosten bij zorg en opvang asielzoekers en lagere aardgasinkomsten). Eijffinger hekelde ook het met rust laten van de hypotheekrenteaftrek en de huursubsidie en het vermij den van een discussie over versoe peling van het ontslagrecht. „Zo schiet de financiële slinger verder door", hield hij zijn ambtelijke ge hoor voor. Ten slotte denkt Eijffinger dat de beloofde 'serieuze' vermindering van bureaucratie en regeldruk voor het bedrijfsleven lijkt te mis lukken, nu het kabinet talmt met maatregelen. Volgens hem zou pre mier Balkenende zelf deze kar moeten trekken, in plaats dat over te laten aan een bijzondere hoge ambtenaar, secretaris-generaal Roel Bekker. pagina 3: commentaar Je kunt nu alle nieuwe auto's bekijken en vergelijken op AutoTrack.nl. Zet ze naast elkaar, check de extra's en zie welk model jouw voorkeur verdient. Keihard nieuwe auto's vergelijken doe je op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4