Economie Startende bedrijven zijn weer in trek Begin proefproces over grijs kenteken Verzet tegen fusie Nuon en Essent groeit Mededelingen van het waterschap pzc Vrijdag 27 april 2007 I 45 Opvallende opleving na ineenstorting van internethype. door Michiel Couzy AMSTERDAM - Nederlandse inves teerders hebben in 2006 veel meer geld in startende bedrijven gesto ken dan een jaar eerder. Ze inves teerden tezamen 86 miljoen euro. Het jaar ervoor staken investeer ders nog 24 miljoen euro 'private equity' in beginnende onderne mingen. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Vereniging van Participatiemaatschappijen (NVP). De opleving is opvallend. Na het ineenstorten van de internethype begin deze eeuw, droogden de geldstromen naar starters op. „Die fondsen halen nu weer geld op", zegt Tjarda Molenaar, direc teur van NVP. „Met startende be drijven zijn wel degelijk rendemen ten te halen." Volgens Molenaar is de opgeleefde interesse in starten de bedrijven voor een deel te dan ken aan initiatieven van het minis terie van Economische Zaken. Voormalig staatssecretaris Karien van Gennip heeft het programma Technopartners opgezet. Het Rijk vult hierbij fondsen aan die zijn opgezet voor startende bedrijven. Dat moet investeerders over de streep trekken om meer geld te in- Uit onderzoek van de Nederland se Vereniging van Participatie maatschappijen (NVP) blijkt dat investeerders weer veel geld ste ken in startende bedrijven. vesteren in risicovolle bedrijven. „Technopartners is een succes", al dus Molenaar. Nederlandse private equity-par- tijen houden zich vooral bezig met overnames van bestaande be drijven. In 2006 staken ze daar 2,4 miljard euro in, ruim zes procent minder dan een jaar eerder. Die da ling is opmerkelijk. Private equity is sterk in opkomst en vorig jaar waren er veel grote deals in Neder land, zoals de overname van VNU en kabelbedrijf Casema door inves teerders. Ook de chipdivisie van Philips viel in handen van private equity, net als de logistieke tak van TNT en onderdelen van Essent. Deze deals scheppen de verwach ting dat de financiering door Ne derlandse investeerders zou zijn ge stegen in plaats van gedaald. Staking bij grote fabriek Opel Astra Antwerpen - Bij de grote fabriek van Opel Astra in Antwerpen is in de nacht van woensdag op donder dag een staking uitgebroken. Het personeel is zeer verontrust over de geplande productie. Vanaf 2010 mag de fabriek jaarlijks nog maar 80.000 Chevrolets ma ken, terwijl er nu 200.000 a 300.000 Astra's van band rollen. De staking duurt waarschijnlijk minstens een week. Autoproducent Ford maakt minder verlies detroit - De Amerikaanse auto producent Ford Motor heeft-in het eerste kwartaal minder verlies gele den dan een jaar eerder. Het netto verlies kwam uit op 282 miljoen dollar (206 miljoen euro) ten op zichte van 1,4 miljard dollar (1 mil jard euro) in het eerste kwartaal van 2006. Dit maakte het bedrijf gisteren bekend. Ford is bezig met een ingrijpende reorganisatie van zijn activiteiten. Vopak verhoogt winstverwachting Rotterdam - Tankopslagbedrijf Vopak verwacht dit jaar meer winst te boeken dan verwacht. Het bedrijf profiteert naar eigen zeggen van de sterke vraag naar (bio)brandstoffen. Vopak heeft het bedrijfsresultaat in het afgelopen kwartaal zien groeien met 31 procent naar 69 mil joen euro. Dat maakte het bedrijf gisteren in een tussentijds handels bericht bekend. Stork: meer winst in eerste kwartaal naarden - Industrieel concern Stork heeft in de eerste drie maan den van dit jaar meer winst be haald dan in de vergelijkbare perio de vorig jaar. Alle divisies presteer den goed, met uitzondering van de luchtvaartactiviteiten. De nettowinst bedroeg 19 miljoen euro in vergelijking met 18 miljoen euro een jaar eerder. De omzet nam met 4 procent toe tot 497 mil joen euro. den haag - De belastingkamer van de rechtbank in Arnhem begint vandaag met het proefproces over het schrappen van de mogelijk heid voor particulieren om met een fiscaal goedkoop grijs kente ken rond te rijden. Het proces tegen de Belasting dienst is aangespannen door de ANWB, samen met de Stichting Belangen Grijskentekeneigenaren SBG. Zij kwamen meteen al in ver zet toen het toenmalige kabinet aankondigde per 1 april 2005 deze regeling te schrappen. Een eerste uitspraak wordt in juli verwacht, maar de verwachting is dat de zaak ten minste een jaar gaat du ren door hoger beroep van een van de partijen. Voor deze procedure hebben zich 9000 mensen aangemeld, met een gezamenlijke schade van ongeveer twaalf miljoen euro. De ANWB wil dat zij belastinggeld terugkrij gen dat zij ten onrechte extra heb ben betaald. Hoe de waardedaling van de voertuigen (soms met 35 procent) moet worden verrekend, is nog onduidelijk. De grijs-kentekenregeling komt er op neer dat de eigenaar van een za kelijke (bestel)auto bij aanschaf een flinke korting krijgt op de BPM en ook een lager tarief krijgt in de motorrijtuigenbelasting. Het was het kabinet een doorn in het oog dat steeds meer particulie ren hun auto lieten ombouwen tot een soort bestelauto, zonder dat zij hem daadwerkelijk als zakelijke auto gebruikten. Dat scheelde de overheid jaarlijks vele miljoenen aan inkomsten. Bezitters van een (bestel)auto met een grijs kenteken die beschikken (beschikten) over een BTW-num- mer vallen nog steeds onder de goedkope regeling. Dat zijn bijna altijd ondernemers. De ANWB viel er destijds over dat bezitters een 'grijze' auto hadden aangeschaft in het vertrouwen dat de belastingregels in stand zouden blijven, dan wel dat 'oude geval len' bij aanpassing ervan recht zou den hebben op een overgangsrege ling. „Het kost deze groep sinds 1 juli 2005 handenvol geld", aldus een woordvoerder van de ANWB. AMSTERDAM - De problemen rond de voorgenomen fusie van de ener giebedrijven Nuon en Essent ne men toe. Behalve de provincies Friesland en Noord-Holland heb ben nu ook Amsterdam en de Noord-Hollandse gemeenten zich tegen de fusie uitgesproken. Daar mee is 36 procent van het aande lenkapitaal tegen de fusie. Behalve de grote binnenlandse energiemonopolist die uit de fusie voortkomt, zijn de tegenstanders het niet eens met de aandelenver- houding in de nieuwe onderne ming. Essent krijgt 55 procent, waarmee in feite sprake is van een overname van Nuon. Essent krijgt een groter belang, omdat deze onderneming mede vanwege een afvalverwerkingstak, groter is dan Nuon. Tijdens de aandeelhoudersvergade ring van Essent, vorige week, bleek dat de gedwongen afsplit sing van de netwerken de ftisie kan bemoeilijken, zeggen sommi ge aandeelhouders. Gelderland heeft, als grootste aandeelhouder van Nuon, nog geen standpunt in genomen en wacht het oordeel van kartelwaakhond NMa over het fusieplan af Afgesproken is dat de aandeelhou ders van Nuon nog voor de zomer tijdens een buitengewone aandeel houdersvergadering de fusiekwes tie opnieuw zullen bespreken. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Waterlopen legger Sint Philipsland De algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 18 april 2007 de Waterlopen legger van Sint Philipsland vastgesteld. Deze zal op het bestuurssecre- tariaat van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 te Middelburg ter inzage liggen van 1 mei tot 24 juli 2007. Ontwerpintrekkingbesluit Wet verontreiniging oppervlaktewateren Op 16 april 2007 is het volgende ontwerpbesluit genomen in verband met veranderingen in de bedrijfsvoering, waardoor geen rechtstreekse lozing op oppervlaktewater meer plaatsvindt. De intrekking betreft de aan water schap Zeeuwse Eilanden verleende vergunning ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren voor de lozing van afvalwater afkomstig van het gronddepot Sint Maartensdijk. Het ontwerpbesluit ligt vanaf 1 mei tot en met 12 juni 2007 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; op de secretarie van de gemeente Tholen in Sint Maartensdijk, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.00 uur. Gedurende deze termijn kan iedereen schriftelijke zienswijzen inbrengen tegen het ontwerpintrekking besluit. Deze zienswijzen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Informatieavond waterplan buitengebied Noord-Beveland Graag nodigen wij u uit voor een informatieavond op donderdag 3 mei over waterbeheer op Noord-Beveland. Meer neerslag in kortere tijd, bodemdaling, zeespiegelstij ging en periodes van extreme droogte. Het zijn maar een paar ontwikkelingen die gevolgen hebben voor de waterhuishouding in een gebied. Samen met strengere Europese eisen op het gebied van waterkwaliteit (Kaderrichtlijn Water) en waterkwantiteit, maakt het dat er veel werk aan de winkel is voor het waterschap. In het Nationaal Bestuursakkoord Water is afgesproken dat alle waterschappen in 2015 de watersystemen op orde moeten hebben. Om per gebied de specifieke knelpunten in kaart te brengen, heeft het waterschap zijn beheers gebied verdeeld in tien stukken. Een ervan is het buitengebied van Noord-Beveland. Om na te gaan in hoeverre de watersystemen op orde zijn, moeten problemen en knelpunten geïnventariseerd worden. Waar is er wateroverlast bij extreme regenval? Hoe kunnen we extreme droogte aanpakken? En hoe zit het met de waterkwaliteit? Uw mening is hierbij van belang. Op de informatieavond willen we belanghebbenden informeren over de gebiedsgerichte aanpak van het waterschap. Ook krijgt u via een enquête de gelegenheid knelpunten en problemen, op het gebied van water beheer, in het buitengebied te melden. De verkregen informatie wordt verwerkt tot een waterplan buiten gebied voor het gehele watersysteem. Dit plan vormt de basis voor het peilbesluit en eventuele maatregelen. U bent vanaf 19.30 uur welkom in het gemeentehuis aan de Voorstraat 31 in Wissenkerke. Programma 3 mei: 19.30 uur Zaal open 20.00 uur Opening en welkomstwoord 20.15 uur Toelichting op het project 20.45 uur Pauze 21.00 uur Beantwoording van vragen 21.30 uur Uitreiking van enquête Als u niet op de informatieavond aanwezig kunt zijn of als u nadien nog vragen heeft, kunt u contact opnemen met Leendert-Jan de Witte (0118-621438). U kunt ook mailen naar info@wze.nl. Soms onzichtbaarfIj Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 -621000 Fax 0118-621990 info@wze.nl www.wze.nl ttÉÉÜU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47