hogere opbrengst pensioen jongeren cijfers uit aan bedrijven en vroegtijdig leveren van jaarcijfers 1_ if% I A .UI1UVI1I6 PZC Vrijdag 27 april 2007 43 Peugeot-Citroën wil 4800 banen schrappen parijs - De Franse autofabrikant PSA Peugeot-Citroën wil dit jaar 4800 banen schrappen om de kos ten te drukken. Dat moet wel gebeuren op vrijwil lige basis, zo maakte het concern gisteren bekend. PSA kampt al ge ruime tijd met een afnemende ver koop. PSA houdt op 9 mei een vergade ring met het personeel om het plan voor een vrijwillige af vloeiing van 4800 werknemers te bespreken. Het concern biedt medewerkers een vertrekpremie aan. NIBC denkt weer aan beursgang den haag - NIBC kijkt in septem ber weer naar de mogelijkheid van een beursgang. In maart blies de zakenbank een beursgang in Am sterdam af vanwege het destijds slechte beursklimaat. De Haagse bank presenteerde gisteren een la ger kwartaalresultaat, veroorzaakt door problemen in de Verenigde Staten. „Alle onderdelen presteer den goed en in lijn met verwach tingen, behalve de Amerikaanse ac tiviteit ABS", liet topman Michael Enthoven weten. Autosupermarkt sluit na anderhalfjaar Roosendaal - De Belgische Auto supermarkt Cardoen vertrekt na anderhalf jaar uit Roosendaal en verdwijnt daarmee van de Neder landse markt. Zaterdag is het be drijf voor de laatste keer open. Voor de vijf personeelsleden is ont slag aangevraagd. Naar Vlaams voorbeeld waren in Roosendaal nieuwe auto's van allerlei merken te koop, maar wel tegen lagere prij zen. De auto's waren vaak wat oudere modellen. In anderhalfjaar tijd werden tussen de vijf- en zes honderd auto's verkocht. Verzekeraar Unigarant ziet omzet stijgen hooceveen - Verzekeraar Uniga rant heeft de omzet vorig jaar flink zien stijgen. De schadeverze keraar uit Hoogeveen, een volle dochter van de ANWB, is markt leider in fietsverzekeringen en doorlopende annuleringspolissen. Vorig jaar is 307 miljoen euro pre- mieomzet behaald, een stijging van 10 procent ten opzichte van 2005. De winst steeg licht tot 13,4 miljoen euro. Unigarant verkoopt vooral via de kanalen van de ANWB en assuran tiekantoren. Laurus gaat in januari Super de Boer heten amersfoort - De aandeelhouders van supermarktconcern Laurus moeten op 11 mei instemmen met een naamswijziging naar Super de Boer. Dat staat in de voorgestelde statutenwijziging die op de inter netsite van Laurus is gepubliceerd. Begin maart kondigde topman Jan Brouwer al aan dat het bedrijf zijn naam zou veranderen. Brouwer vindt dat de naam Lau rus voor een totaal mislukt fusie product staat. Volgens hem kleeft er een te negatief imago aan de merknaam. De naamswijziging gaat op 1 januari volgend jaar in. willen jongeren volgens het Ka merlid ook vertaald zien in de op bouw van hun pensioenrechten. Alle deelnemers van een fonds ma ken nu dezelfde aanspraak op pen sioen voor dezelfde premie die ze betalen, ongeacht hun leeftijd. Werknemers die op late leeftijd toetreden zijn volgens Vos hier door spekkoper, omdat zij naar ver houding minder betalen dan zij ontvangen. Werknemers van nu hebben vaker 'Ouderen zijn nu vaak rijker dan jonge werkenden' een kortdurend contract, wisselen van baan of beginnen een eigen onderneming. Maar als zij uit een fonds stappen, betalen ze volgens Vos een forse premie voor de oude ren. Volgens het Kamerlid, dat zich als oud-voorzitter van het Al- Tweede Kamerlid Mei Li Vos van de PvdA wil de solidariteit in stand hou den op een vergrijsde arbeidsmarkt. foto Marco van Hal/CPD ternatief Voor Vakbond (AW) al tijd hard heeft gemaakt voor de po sitie van jongeren, flexwerkers en zelfstandigen, ligt het omslagpunt rond de 46 jaar. Volgens de PvdA'er was het huidi ge systeem bij de opbouw van het pensioenstelsel een kleine eeuw ge leden nog cruciaal voor de solidari teit. Anders zouden de ouderen van toen die nog niets hadden kunnen sparen, geen pensioen kunnen heiben. Maar inmiddels is volgens haar sprake van een an dere situatie „Ouderen zijn nu vaak rijker dan jonge werkenden." Als de opbrengst van pensioenspa ren voor jongeren hoger is dan voor ouderen, ontstaat volgens Vos bovendien een natuurlijk vroegpensioen voor mensen die jong beginnen in zware beroepen. Vos: „Automatisch wordt bewerk stelligd dat degenen die vroeger be ginnen met werken eerder kun nen ophouden. Degenen die lang gestudeerd hebben, moeten dan wat langer doorwerken." Directeur Coen Teulings en onder directeur Casper van Ewijk van het Centraal Planbureau (CPB) we zen bij Netspar ook op problemen door de vergrijzing. Zo moeten vol gens hen deelnemers meer helder heid krijgen over hun rechten. Ver der wordt nog veel nadruk gelegd op de bescherming van de rechten van gepensioneerden, terwijl nieu we, vaak jonge deelnemers het niet meer aantrekkelijk vinden om toe te treden. drukkelijk op. Want ze realiseren zich lang niet altijd wat er door Ba sel 2 verandert. Het is natuurlijk wel zo dat je zorgvuldiger dan ooit moet kijken hoe je aan de bank de resultaten van je onderneming laat zien. Fiscaal zijn er allerlei mogelijk heden om bijvoorbeeld de winst in de boeken op te nemen. Zo kun je bijvoorbeeld (een deel van) de winst in de boeken van het volgen de jaar opnemen. Daardoor maak je op papier in een bepaald jaar minder winst en hoef je minder belasting te betalen. Maar een lage re winst kan nu voor een bank aanleiding zijn om een bedrijf in te delen in een hoger risicoprofiel. Wil je dan geld lenen, moet je meer rente betalen. Het kan in sommige gevallen nu juist wel be ter zijn om de volledige winst in de jaarstukken op te nemen. Dat geeft een reëler beeld van het be drijf Op die manieren kun je als ondernemer beïnvloeden welk rap portcijfer een bank aan je geeft." Overigens, zo benadrukt Kousema ker, kijkt een bank naar meer dan alleen de winstcijfers. „Behalve de harde cijfers, maken banken ook een inschatting van de kwaliteit van de ondernemer." Kousemaker vindt niet dat banken strenger wor den voor ondernemers. „Ze letten in het verleden ook op hoe onder nemers het deden. Voor onderne mers wordt het nu veel duidelijker op basis waarvan een bank je een hoog of laag rapportcijfer geeft." De Nederlandsche Bank in Amsterdam zal voortraan controleren of alle banken genoeg geld in kas hebben, zoals afgesproken in Basel2. foto Frans van der Linde/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45