Glas creëert een denkbeeldige ruimte Afwegingen én toeval bepalen het nieuws Poëziebokaal voor talent uit Middelburg Slibreeks-deel Louis Lehmann De Werf dit jaar met filmproject op Straatfestival 40 Vrijdag 27 april 2007 pzc Clasobject van Carlo van Gremberghe. foto Camile Schelstraete Zes kunstenaars tonen divers werk in stadhuis Terneuzen. door Anita Tournois terneuzen - De expositie Achter Glas toont glas en grafiek van zes kunstenaars. Het diverse werk is te zien in de hal en passerelle van het stadhuis. „Glas creëert een denkbeeldige, doorkijkbare ruim te, maar doorgaand is het niet", laat Elske Flossie weten. Ze is een van de glaskunstenaars, de benjamin van de expositie (ze zit nog op de Hogeschool St. Lucas in Gent) en heeft een voorliefde voor wiskundige vormen, die fra giel worden vormgegeven. Zoals de blauwe glasplaten, verwerkt tot een kubus. Door een opeenstape ling van draadkubusjes aan de bin nenkant vertoont het object een bijzondere doorkijk met veel rit miek en spanning. Carlo van Gremberghe volgde de opleiding Beeldhouwen aan de Academie in St. Niklaas. Hij maakt ruimtelijk werk in steen, hout en brons, maar werkt ook graag met glas, waarbij vorm en werkwijze variëren. Glasplaatjes of stukjes doorzichtig glas zijn bijvoorbeeld verwerkt tot een verrassend ge heel, zoals in de cirkelvormen In trovert en Extrovert. In Zonnedans keen deze zelfde cir kelvorm terug. Het is een object van Frans Kegels, als kunstenaar idolaat van glas en zeker geen on bekende in de streek. Hij verzorgt de kunstuitleen en exposeerde al regelmatig als beeldhouwer. Zijn in zand gegoten glasvormen ver werkt hij regelmatig met andere materialen zoals brons, steen of staal tot unieke objecten in een ei gen stijl. [acquelien Beenen exposeert grafi sche werken, waarvan een aantal 'achter glas'. Beenen volgde de op leiding kunstenaar/graficus aan de kunstacademie St. [oost in Breda, woont en werkt in Baarle-Nassau, en laat hoofdzakelijk tekeningen en etsen zien. In het begin ziet men een voorkeur voor donkere monumentale vormen. Momen teel is zij vooral geïnteresseerd in het fenomeen vrouw. Kenmerkend voor haar werk is de combinatie vrouw en vis met na druk op ogen, zoals in Web - Eyes 'In de keuzes die je maakt, geef je je bloot en ontdek je de ruimte die je jezelf geeft' of the cameleon, waarin een vrou welijk oog vervangen is door een vissenkop met oog. Een in het oog springend object van haar hand omvat drie boogvor men van koperplaat die aan de bo venzijde samenkomen, mer waar- op blokjes papier-maché met die zelfde getekende ogen of geschre ven tekst: geboden en verboden die affiniteit met milieu, mens en dier prijsgeven. Binnenin, op de grond, is een cir kel bestaande uit dito blokjes pa pier-maché. „In de keuzes die je maakt, geef je bloot wie je bent en ontdek je de ruimte die je jezelf geeft om in te leven", is het motto van waaruit deze kunstenares werkt en schept. Een motto dat zeker ook geldt voor de rest van de exposanten: Isabella Palinckx en Eline van Eer- denbrugh. Beiden zijn sinds kort afgestudeerd als meester in de Beeldende kunst en laten boeiend grafisch werk zien. Vpl Tentoonstelling t/m 25 mei in hal en passerelle van het stadhuis, Oos telijk Bolwerk 4, Terneuzen. Geo pend: ma.-do. 9.00-17.00 uur, vr. 9.00-20.00 uur. Het is de vraag die hem het vaakst wordt gesteld: Is er nog nieuws? Zelfs als hij 'met een gescheurde, oude spijkerbroek en een over hemd met verfvlekken' rondloopt in de Praxis. Het geeft maar aan dat Rick Nieman, als nieuwslezer bij RTL, wordt gezien als een natio nale brenger van het nieuws, ook op een dag dat hij thuis aan het klussen is. Zijn ervaringen voor en vooral ach ter de schermen heeft hij opgete kend in Is er nog nieuws? De direc te noodzaak daarvoor ontbreekt weliswaar - behalve dan dat hij meer inzicht wil geven in 'de tot standkoming van nieuwsuitzen dingen' - maar toch heeft het een in grote lijnen onderhoudend boek opgeleverd. Het eerste hoofdstuk, waarin hij vertelt over de urenlange live-uit zendingen tijdens rampen zoals die in Enschede en New York, is meteen een van de aardigste. Zijn losse'tipon d<)et enigszins aan de RICK NIEMAN Boek: 'Is er nog nieuws? Verhalen vanachter de schermen' van Rick Nieman, 192 blz., uitgeverij Nieuw Amsterdam, 14,95 euro. door Rolf Bosboom boeken van Mart Smeets denken. Die blijkt warempel later in het boek, in het amusante hoofdstuk over de Tour de France, ooit zijn grote voorbeeld te zijn geweest. Andere delen van het boek zijn minder verhalend en soms nogal uitleggerig. Zo maakt hij uitvoerig duidelijk hoe een RTL-journaal ontstaat en hoe de inhoud ervan wordt bepaald. De conclusie is dat nieuws niet tot stand komt 'vol gens een uitgekiende wiskundige formule, maar door een combina tie van serieuze journalistieke af wegingen en toevalligheden'. Kijkcijfers spelen onmiskenbaar een rol. 's Ochtends neemt Nie man meteen de cijfers van de vori ge avond door. Niet omdat de om roepbazen daar zo op hameren, maar omdat hij zelf een zo groot mogelijk publiek wil bereiken. „Dat is lastig, want de concurren tie is moordend." Die constatering is ook de basis voor het laatste, meest beschou wende hoofdstuk van het boek, waarin hij zich afvraagt of de nieuwsuitzending op de televisie nog wel toekomst heeft, aangezien mensen tegenwoordig 'de hele dag door worden gebombardeerd met nieuws'. Volgens Nieman wordt de journalist echter alleen maar be langrijker. „Naarmate er meer in formatie is, is er meer behoefte aan iemand die kan controleren of de feiten kloppen, ze vervolgens in de juiste context kan plaatsen en het geheel zo weet te verpak ken dat consumenten met weinig tijd en een druk leven er toch graag naar kijken." Rick Nieman vertelt vanmiddag over zijn boek in De Drukkerij in - Middelburg, Aanvang:. 16.00 uur. vlissingen - Het workshopproject De Werf keert dit jaar opnieuw te rug tijdens het Straatfestival, dat van 5 tot en met 8 juli in Vlissin- gen wordt gehouden. De produc tie heet ditmaal Studio ©ontainer. De Werf is een initiatief van mu- ziektheatergroep Het Bedrijf v/h, waarbij amateurs samen met pro fessionele kunstenaars een voor stelling opzetten. Dat leidde de af gelopen jaren tot de succesvolle producties Cirkels (2004), Schakels (2005) en Sche(me)ring Inslag (2006). Onder de naam Studio ©ontainer wordt dit jaar, in samenwerking met Stichting Juister, een aantal opmerkelijke korte films getoond in een bijzonder onderkomen. En kele voorstellingen worden boven dien op ongewone wijze theatraal en muzikaal aangekleed. De Werf is nog op zoek naar onbe kend film- en videomateriaal over Zeeland en de Zeeuwen. Ook is er behoefte aan jonge filmers, edi tors, vormgevers en muzikanten die willen meewerken. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden via info@uitinvlissingen.nl. middelburg - Anna de Bruyckere (19) uit Middelburg is opnieuw in de prijzen gevallen met haar poë zie. In De Rode Hoed in Amster dam legde ze woensdag beslag op de zogeheten Vers Poëziebokaal, in de categorie open inzending. In totaal 24 jongeren uit Neder land en België lazen daar hun ge dicht voor, dat moest zijn geïnspi reerd op een van de dichtbundels die zijn genomineerd voor de VSB Poëzieprijs 2007. De jongeren, tus sen de 13 en 20 jaar oud, waren door de jury geselecteerd uit meer dan 2200 inzendingen. Anna de Bruyckere, die zich liet in spireren door het werk van Anne ke Brassinga, won eind vorig jaar de Gouden Flits, de belangrijkste prijs voor poëzietalent uit Neder land en Vlaanderen. Eerder behaal de ze al een reeks ereplaatsen tij dens gedichtenwedstrijden. vlissingen - Als deel 120 in de be kende Slibreeks is Louis Lehmann als homo universalis verschenen. Het nieuwe deeltje is samenge steld door dichteres Ilse Starken- burg. Zij heeft een keuze gemaakt uit het zeer veelzijdige en omvang rijke oeuvre van Louis Th. Leh mann (1920), die actief is als dich ter, prozaïst, vertaler en criticus en ook internationaal naam maakte als scheepsarcheoloog. Starken- burg laat haar keuze voorafgaan door een uitgebreide inleiding. Het boekje is verkrijgbaar via de uitgever, CBK Zeeland. ■m wvwv.cbkzqeland.nl t Beeldmateriaal en medewerkers gezocht voor Studio ©ontainer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42