Gezondheid Doula: steun en toeverlaat in barensnood mee als vrouw PZC Vrijdag 27 april 2007 25 In het nuchtere Nederland is natuurlijk bevallen de leus. Het liefst thuis en als een vrouw in barensnood toch in het ziekenhuis belandt, dan liever geen ruggenprik. Maar veel zwan gere vrouwen voelen zich, naarma te hun buik groeit, helemaal niet zo nuchter meer. Hoe moet die 3,5 kilo in godsnaam door die veel te kleine uitgang? Op zwangerschaps- yoga en aanverwante cursussen heb je geleerd goed adem te halen, pijn op te vangen en bepaalde hou dingen aan te nemen. Maar wat als de blinde paniek toeslaat? De dou la biedt uitkomst. Deze ervaren vrouw is een soort emotionele coach die de aanstaande ouders on dersteunt tijdens het hele avon tuur. De kennismaking vindt plaats tijdens de zwangerschap. Ook na de bevalling blijft de doula betrokken. Maar haar kerntaak ligt bij de baring. Dat gaat van deppen met natte washandjes tot troos tende woorden. Van massage tot liedjes zingen. Alles wat nodig is. Zij biedt echter geen medische be geleiding, want daarvoor is de ver loskundige. De doula fungeert als een soort wijze moeder. Mothering the mother, zo omschrijven de Amerikanen haar. Het fenomeen is namelijk overgewaaid uit de Ver enigde Staten. Wordt het niet een beetje vol aan het bed? „Die vraag slaat eigenlijk nergens op", reageert doula Mir jam de Keijzer. „Ik ben er op ver zoek van de barende. Als alles goed gaat dan houd ik mij op de achtergrond. Ik kijk hoe alles loopt. Pas als ik nodig ben, spring ik in." Zij benadrukt dat de verlos kundige er niet de hele tijd is. „Ik heb het zelfs meegemaakt dat alles ineens zo snel ging, dat de moeder en ik er alleen voor stonden. Pas Veel vrouwen zijn onzeker of angstig over hun bevalling. Komt de verloskundige wel op tijd? Kan ik de pijn aan? De doula biedt uitkomst. Een bevallingscoach die van het eerste weetje tot de laatste krachtsinspanning én daarna paraat staat. door Catheleyne van der Laan foto Brunopress een half uur nadat het kindje was geboren, kwam de verloskundige. Als er geen doula was geweest, had de vader het moeten doen met een angstige peuter aan zijn zij." Aanwezigheid van een doula kan een barende vrouw heel wat ellen de besparen, zo blijkt uit onder zoek van de Amerikaanse artsen Marshall Klaus en lohn Kennell. Zij bestudeerden de bevallingen van meer dan 1.500 vrouwen, met en zonder doula-ondersteuning. Wat blijkt? Het baren duurt aan merkelijk korter als er een doula aanwezig is, namelijk 25 procent. Het aantal keizersneden loopt te rug met meer dan de helft. Beval lende vrouwen hebben minder be hoefte aan pijnstillende middelen (30 procent) en er worden 60 pro cent minder ruggenprikken aange vraagd. Ook zijn er met doula 40 procent minder tangverlossin gen en 40 procent minder kunst matig opgewekte of versnelde be vallingen. Professor en gynaecoloog G.H.A. Visser van het Academisch Ziekenhuis Utrecht legt uit hoe dat werkt. „Als een drachtig wild paard een wolfin de omgeving op merkt, dan stopt de bevalling om een of twee dagen later in veilige omgeving door te zetten. Er zijn bij vrijwel alle groepen van zoog dieren voorbeelden bekend van onderdrukking van de baring door emoties. Dit kan leiden tot een ver lenging van de geboorteduur of zelfs tot het geheel ophouden van de baring totdat het dier zich weer veilig voelt." Er was lang geen we tenschappelijk bewijs voor de ef fecten van stress op voortgang en verloop van de baring. Vaak voor komende verschijnselen zoals het stoppen van de weeën na trans port van huis naar ziekenhuis, of een snelle ontsluiting na kalme ringsmiddelen zeggen genoeg. Er zijn nu dus overtuigende ar gumenten voor de effecten van stress op de baring te vinden in allerlei doula-onderzoe- ken. Ook Visser wijst op kortere bevallingen, afgenomen noodzaak van pijnbestrijding en minder kunstgrepen. „De betekenis van de aanwezigheid van de mannelijke partner, zoals in ons land gebruike lijk is, is niet duidelijk. Eén onder zoek gaf wel aan dat een doula va ker continu nabij de vrouw is dan mannen, die er toch vaker even uit lopen. Bij pijn en ongemak had den de doula's in 95 procent van de tijd direct contact met de baren de (masseren, vasthouden), tegen over 20 procent van de tijd bij de mannelijke partner. Mannen zijn evolutionair gezien nog maar kort betrokken bij de baring en moeten blijkbaar nog heel wat leren." Geruststelling en ondersteuning zijn belangrijke voorwaarden voor een vlot verloop van de baring, concludeert Visser. „Het is belang rijk om je te realiseren dat een drukke verlosafdeling met veel ren nende hulpverleners en een uitge putte echtgenoot naast je bed, be horen tot de meest eenzame erva ringen die een vrouw kan hebben. Rust, aandacht, uitleg en onder steuning zijn en blijven kernbe grippen in een tijd waarin een toe nemend complexe technologie soms de overhand dreigt te krij gen." Een doula kan deze taak op zich nemen. Maar er is natuurlijk geen succesgarantie. De Keijzer: „Ik heb geen toverdoos. Een keer had ik echt alles uit de kast gehaald: aller lei houdingen, warme douches, massages, de baarbal, lachen en huilen, thee en boterhammen voor de echtgenoot, voorlezen. Toch eindigde het in een keizer snee. Toen reed ik terug met de ge dachte: Wat heb ik eigenlijk voor ze kunnen betekenen? Maar het stel was juist erg dankbaar. Het had net zo'n nachtmerrie kunnen worden als bij hun eerste keizer snee. Maar zij hadden het dit keer compleet anders ervaren. Zij had den zich niet verloren gevoeld en keken tevreden terug op onze in spanningen." nenbroeders vrouwen als stukken vlees zien. Sterker nog, schrijft Le vy, female chauvinist pigs presente ren ook zichzelf als een stuk vlees. In Nederland zijn schrijfster Hei een van Royen en lingerie-ont werpster Marlies Dekkers voorbeel den van zulke female chauvinist pigs. In hun boek Stout bewonde ren Van Royen en Dekkers eikaars decolleté, rijden ze tegen elkaar op in een disco en beschrijft Heieen van Royen haar fotosessie voor Playboy. Ze vond het bevrijdend om te doen, zegt Heieen en ze kan het ie dereen aanraden. Volgens Levy gaan chauvinist pigs in damesverpakking als mannen door het leven. Ze presenteren zichzelf graag als non-conformis tisch, vrijgevochten en feminis tisch, maar zijn ze eigenlijk zo volg zaam als wat. Want female chauvi nist pigs vertegenwoordigen een cliché: 'damesvarkens' doen porno prinsessen na, die seksen voor hun werk. Die tijdens het paaldan- Goede nachtrust maakt brein meer alert Goed slapen bezorgt ook je brein een goede start. Een ongestoorde nachtrust zorgt er niet alleen voor dat je allerlei nieuwe gegevens be ter onthoudt, de verwerking van die gegegevens gaat ook een stuk soepeler. Je bent na een nachtje goed slapen beter in staat om losse feiten te combineren tot een sa menhangend geheel. Dat conclu deert 1. Ellenbogen (Harvard Medi cal School, Boston) in het weten schapstijdschrift PNAS. De onder zoeker trok de conclusie op basis van proeven bij 56 verschillende studenten. Rijk en hoog opgeleid: meer kans op herstel Mensen met een lage opleiding en een laag inkomen hebben minder kans op goed herstel na een beroer te dan mensen met een hoge oplei ding en/of inkomen. Dat consta teert K. Putman in het vakblad Journal of Neurology, Neurosur gery and Psychiatry na onderzoek onder 419 patiënten. Als mogelijke verklaringen noemt Putman dat hoog opgeleiden zelf meer doen om hun situatie te verbeteren en dat er meer communicatieproble men ontstaan tussen laag opgelei de patiënten en behandelaars. sen verveeld naar het plafond sta ren, of die balen van de pijn in hun rug tijdens blote ongemakke lijke standjes. Bimbo's bootsen lustgevoelens na, schrijft Levy, en nergens zie je dat beter dan bij jon ge meisjes. Of zoals een puber meisje in het boek zegt: „Seksueel gezien doen we eigenlijk niks, maar je moet eruit zien alsof dat wel zo is." Zo is het niet alleen in de Verenig de Staten, zo gaat het ook in Ne derland. In groep acht spelen meis jes nog met knuffels, na de zomer vakantie beseffen ze ineens dat ze er smakelijk uit moeten zien, zo zei onlangs een jongerenwerkster. Ariel Levy beschrijft hoe er op een Amerikaanse school gepraat werd over kledingvoorschriften, omdat de jongens in de war zouden zijn van de strings, de blote buiken en de korte rokjes. Maar puberjon gens raken nu eenmaal van de kook van meisjes, zegt ze. Dat hoort bij de leeftijd. „Degenen die pas echt in de war raken van het idee dat je sexy moet zijn, zijn de meisjes zelf." Female Chauvinist Pigs, de opkomst van de bimbocultuur, door Ariel Le vy. Uitgeverij Meulenhoff. foto ANP Ontstaan blaaskanker is hormonale kwestie Blaaskanker komt ongeveer vier maal zo vaak voor bij mannen als bij vrouwen. De reden daarvoor, schrijft H. Miyamoto (University of Rochester) in het vakblad lour- nal of the National Cancer Institu te, is dat de groei van blaastumo- ren afhankelijk is van mannelijke geslachtshormonen en vooral van de aanwezigheid van een receptor voor de hormonen op de kanker cellen. Muizen die door genetische manipulatie de receptor niet aan maken, kunnen geen blaaskanker krijgen, ontdekte Miyamoto. Botox helpt ook tegen overmatig zweten Botox stond tot nu toe vooral be kend als anti-rimpelmiddel, dat de spieren door middel van injecties tijdelijk verslapt. Het blijkt ook overmatig zweten te kunnen ver minderen. Dat meldt M. Sonntag (Academisch Ziekenhuis Düssel- dorf) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van een ge slaagde behandeling van een vrouw bij wie het zweet letterlijk van één van haar armen liep. Bo tox blokkeert het vrijkomen van acetylcholine, dat onder andere de zweetklieren prikkelt. In de pornocultuur maakt verleiding plaats voor platte wellust. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25