Kleren uit of je telt niet meer Individuele verschillen 24 I Vrijdag 27 april 2007 PZC Een kind moet zich van anderen kunnen onderscheiden Anne staat rondjes te draaien voor de spiegel in het pas hokje. „Ik wil die rode broek ook passen." In het hokje ernaast past haar zus Esther nieuwe kleren. „Je mag die rode broek best proberen", waarschuwt moeder. „Maar je weet het, je mag maar twee broeken uitzoeken. En je wil die witte en die blauwe al." Een paar minuten later verschijnt An ne met de rode broek. „Mam, ik vind ze alle drie mooi. Ah toe, mag ik ze echt niet allemaal?" Haar zus reageert meteen van achter het gordijn: „Maar dan wil ik er ook drie." Moeder zucht. „Ik heb jullie thuis al gezegd dat jullie allebei twee broe ken mogen uitzoeken. Nu niet zeuren." Maar Anne heeft nog een laatste troef achter de hand. „Mam, ik groei veel harder dan Esther. Zij kan nog kleren van vorig jaar aan. Mijn broe ken zijn allemaal te klein." Nu is moeder het beu. „Luister eens, mijn portemonnee is niet van elastiek. We moeten ons geld eerlijk verdelen, lij krijgt evenveel als Esther. )e zou het toch ook niet eerlijk vinden als zij meer zou krijgen dan jij?" In veel gezinnen geldt de regel dat alle kinderen gelijk worden behandeld. Dan hebben we geen last van jaloezie en gekisse bis over pietluttige dingen. Alle maal op dezelfde tijd naar bed, cadeaus voor verjaardagen moe ten ongeveer evenveel kosten en alle kinderen mogen op één club. Als het ene kind een nieuwe fiets krijgt van oma en opa, krijgt de ander die ook. Dat is eerlijk, zo houden we het het langste vol. Ook is het in veel gezinnen heilig dat beide ouders één lijn trekken. Dat ze op dezelfde manier naar de kinderen toe reage ren, dat ze het roerend met elkaar eens zijn in de opvoeding. Het leven van een kind is overzichtelijk wanneer iets van va der niet mag, het van moeder ook niet mag. Structuur biedt ze kerheid, rust en veiligheid. Het kind weet waar het aan toe is. We kunnen het in alle boeken over opvoeding lezen. Kortom: alle kinderen zijn voor de ouders gelijk en de ouders zijn voor de kinderen gelijk. Maar is dat wel zo? Kinderen ken nen grote individuele verschillen. De een moet aangemoedigd worden, de ander afgeremd. De een is zo fit als een hoentje, de ander om de haverklap ziek. De een kan goed leren, de an der heeft daar grote moeite mee. De een houdt van voetballen, de ander van video's kijken. Anne groeit als kool, Esther moet nog in de groeispurt komen. Het enige waar kinderen in gelijk zijn, is dat ze in dit gezin opgroeien. Verschillen zijn er wel ge noeg: leeftijd, geslacht, vitaliteit, kennis en inzicht, karakter, voorliefdes en antipathieën, openheid of verlegenheid. Wat voor het ene kind heel goed is, is voor de ander helemaal niet goed. Ook tussen ouders zijn grote verschillen. Er zijn rustige ouders en temperamentvolle. Moeder kan heel veel van de kinderen verdragen, vader wordt de drukte al gauw teveel. Vader heeft nooit een programma, dat is heel relaxed. Moeder heeft altijd een agenda, je weet voor de hele week wat er op het program ma staat. Kinderen leren van een al te strikt gelijkheidsideaal dat indivi duele verschillen er eigenlijk niet mogen zijn. Toch is het heel belangrijk dat een kind zich van anderen kan onderscheiden. Ook ouders doen zichzelf geweld aan als ze niet spontaan kun nen reageren en zich steeds moeten schikken naar de ander. Kinderen leren meer van twee verschillende ouders. Ze begrij pen heel goed dat de een wel eens iets mag wat de ander niet mag. Esther begrijpt dat Anne uit haar kleren is gegroeid en nu even meer kleding nodig heeft. Als zij straks ook maar dat voordeel krijgt. Kinderen begrij pen ook heel goed dat hun ouders geen twee-een heid zijn, maar ook los van elkaar kunnen rea geren. Als ouders hun kinderen le ren dat alle mensen in huis van el kaar mogen verschillen, andere be hoeftes en wensen heb ben, leggen ze daarmee de basis voor zelfaanvaarding en wederzijds res pect 9 tk è»A. X l X Bimbo's met pijpmondjes, stilettohakken en pronte borsten zijn overal. Volgens Ariel Levy, schrijfster van het boek Female Chauvinist Pigs hebben we met z'n allen besloten dat seksueel bevrijde vrouwen pornosterren en paaldanseressen moeten nadoen. Wie er wat van zegt, wordt in de hoek gezet. door jantien de Boer Ariel Levy heeft veel stof doen opwaaien. Het boek, dat in Nederland de ondertitel 'de op komst van de bimbocultuur' kreeg, leidt tot verhitte discussies in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De porno-indus trie trekt meer dan ooit zijn spo ren in de mode, de popmuziek, de jongerencultuur, de sportschool en in de reclame, schrijft Levy. In de 'bimbocultuur' kijken we blijmoedig naar televisieprogram ma's als Temptation Island, waar jonge koppels hun relatie testen door wellustige vrijgezellen op el kaar af te sturen. En zijn we verte derd als vierjarige meisjes half naakt en kronkelend zangeres Christina Aguilera imiteren. Tienja rige meisjes krijgen strings en we vijzelen onze conditie op met een cursus paaldansen. Bimbo's (een uit het Amerikaans afkomstige term voor een dom en gewillig vrouwtje) genieten een hoge status, merkt Levy. Zo hoog zelfs dat sportvrouwen en presen tatrices, vrouwen die hun sporen allang hebben verdiend met hun kleren aan, desnoods naakt in de Playboy poseren. Vroeger waren sommige vrouwen exhibitionistisch, stelt Levy en daar was niks mis mee. Vroeger waren er verschillende manieren waarop vrouwen hun seksualiteit beleefden. Maar nu is exhibitionis me de norm. Althans voor vrou wen dan. We vergeten dat beroemde man nen niet bloot in een blad hoeven te staan om zichzelf te bewijzen. Mannen hoeven niet in hun onder broek rond te paraderen om macht te verwerven. Maar probeer die discussie eens aan te zwengelen in deze tijd. Je word al gauw aangemerkt als een suffe trut die terug wil naar de ja ren vijftig. Levy kent de manier waarop je wordt weggezet zodra je de pornonorm aan de kaak stelt. Door mannen en vrouwen. Door 'male chauvinist pigs' (seksisten) bijvoorbeeld, en door 'female chau vinist pigs', die net als hun man door Annie de Vreugd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24