Geld en werk Groene hypotheek: niets nieuws onder de zon PZC Vrijdag 27 april 2007 23 Het milieu staat weer in het middelpunt van de belangstelling. Hypotheekverstrekkers spelen er handig op in. Maar de groene hypotheek is minder nieuw dan menigeen denkt. door Irene van den Berg illustratie Aleid Landeweerd Niet voor niets won An Inconvenient Truth, de documen taire van voormalig vice-president Al Go re over de opwarming van de aar de, vorige maand een Oscar. Het milieu staat weer op de kaart, ze ker als het over klimaatverande ring gaat. En daar springen bedrij ven slim op in. Zo kondigden For ds en de Rabobank onlangs aan een 'groene' hypotheek te gaan aanbieden. Een dergelijke lening is echter niets nieuws. Al meer dan tien jaar bestaan er hypotheken die door middel van kortingen energiezuinig bouwen stimuleren. Een groene hypotheek is een le ning voor een periode van tien jaar tegen een rente die ongeveer één tot twee procent onder de marktrente ligt. Het maximum hy potheekbedrag is 34.034 euro. Bijna altijd moet een groene hypo theek daarom worden gecombi neerd met een gewone hypotheek. Op dit moment zijn er een paar banken die een groene hypotheek verstrekken. „De ASN bank en de Triodos Bank hebben expertise op dit ter rein. Andere banken doen het er soms bij", zegt Ron Miché van ad viesbureau De Groene Hypotheek adviseurs uit Houten. Woordvoer der Harald Wouters van ING Bank: „Wij bieden een groene hy potheek aan, maar doen dit niet ac tief aan particulieren. Meestal wordt de groene hypotheek bij een ecologisch bouwproject aange boden via de makelaar." Huizenbezitters kunnen alleen een groene hypotheek krijgen als er een groenverklaring is afgege ven voor de bouw of renovatie van de woning. Alleen nieuwe wo ningen, de herbestemming van niet-woningen naar woningen en de renovatie van huizen die vóór 1980 gebouwd zijn, komen hier voor in aanmerking. Ze moeten voldoen aan een hele lijst door de overheid opgestelde criteria voor duurzaam bouwen. Ook mogen de stichtingskosten van het huis, dat zijn alle onkosten die gemaakt worden voor de aankoop van een nieuwbouwwoning, niet hoger zijn dan 272.268 euro. Adviseur Miché: „De voorwaarden van de groenhypotheek zijn al lang niet meer veranderd. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het maxi mum hypotheekbedrag van 34.034 Dat was vroeger 75.000 gulden. Dat is omgerekend naar euro's en sindsdien heeft de regering er niet meer naar gekeken. Geen wonder dat Fortis en de Rabobank hierop inspringen." Fortis heeft in België al het Ener giekrediet geïntroduceerd. Een groene hypotheek waarvoor niet Meer informatie Wie wil weten hij voldoet aan de criteria voor duurzame wo ningbouw, kan contact opne men met SenterNovem (030-2393493) of via www.sen- ternovem.nl Meer informatie over duurza me hypotheken is te vinden in de Duurzaam Geld Gids. Deze is te downloaden via www.duurzaam-belegggen.nl aan de lange lijst met voorwaar den van de groenverklaring hoeft te worden voldaan. Over dat deel van de hypotheek dat gebruikt wordt voor een milieuvriendelijke verbouwing kan de klant op een rentekorting rekenen. Dat geldt bij voorbeeld voor de installatie van nieuwe ramen of deuren en de aankoop van isolatiematerialen. „Wij gaan dit Energiekrediet ook in Nederland introduceren. Ik kan alleen nog niet zeggen wanneer", zegt woordvoerder Marianne Hon- koop van Fortis. De Rabobank komt met een soortgelijke hypo theek. Bij hen kan de ren tekorting op milieuvrien delijke verbouwingen oplopen tot 1 procent. Op specifieke voorwaar den wil de Rabobank op dit mo ment niet ingaan. „Ik verwacht dat ze, net als Fortis, ook voor minder ruime voorwaarden dan de groen verklaring kiezen en het maxi mumbedrag van 34-034 euro ver hogen", zegt Miché. Omdat met alleen een groene hy potheek niet een heel huis kan worden gefinancierd, gaan sommi ge kopers ook voor hun 'normale' hypotheek op zoek naar een mi lieuvriendelijke variant. In dat ge val kan gekozen worden voor een duurzame hypotheek. „Daarmee voorkom je dat geld wordt belegd in fondsen die het regenwoud kap pen of zich bezig houden met wa penhandel", verklaart Miché. Veel banken bieden dergelijke fondsen aan. „De ene bank heeft daarvoor echter strengere regels opgesteld dan de andere. De echte groen-fa- natiekeling zou ik dan ook advise ren zijn geld niet in het eerste de beste fonds van de plaatselijke bank te stoppen." ALLEMENSEN* Patrick en Rossana gaan trouwen Patrick Kluivert (30) en Rossana Lima (34) gaan trouwen. De twee, die vorig jaar verliefd wer den, kunnen het alleen nog niet eens worden over de datum van de grote dag. De voetballer en styliste verwachten eind septem ber hun eerste kind. Deze week toog Patrick met een groepje vrienden naar een bordeel. Dat uitje was 'een soort vrijgezellen feest', aldus een woordvoerdster van Rossana's management. Ros sana hield een 'vrouwenavondje' en ging met vriendinnen stap pen in Rotterdam. Voorarrest stalker Wendy verlengd De man die verdacht wordt van het stalken van Wendy van Dijk blijft drie maanden langer in voorarrest. De 42-jarige man werd opgepakt, omdat hij in en kele maanden tijd diverse dreig- mails naar het SBS6-programma Hart in aktie zou hebben ge stuurd, het programma dat Wen dy destijds presenteerde. De man zou onder meer hebben ge dreigd Wendy's zoontje Sem te ontvoeren. Het OM liet gisteren weten dat de voorlopige hechte nis is verlengd, omdat het onder zoek nog niet is afgesloten. Hugh Grant opgepakt wegens mishandeling Hugh Grant is woensdag aange houden nadat hij zich vrijwillig meldde bij een politiekantoor in de Londense wijk Notting Hill. De politie verhoorde de acteur in verband met een aanklacht van een paparazzo over mishan deling. De 46-jarige Grant zou dinsdag een fotograaf hebben ge schopt en bekogeld met een kuipje gebakken bonen in toma tensaus. In The Daily Mail zegt de fotograaf dat hij in de Londen se wijk Chelsea was om een foto te maken van Liz Hurley, Hughs ex-vriendin. Toen Hugh, woon achtig in dezelfde straat als Liz, kwam aanlopen en de fotograaf een kiekje van hem wilde ma ken, 'ontplofte de acteur', aldus de fotograaf Drew Barrymore is de mooiste vrouw Drew Barrymore, bekend van E.T. en Charlie's An gels is door People uitge roepen tot de mooiste vrouw ter wereld. De actrice siert de cover van het Amerikaanse tijdschrift, waarin de jaarlijkse lijst van knapste mensen staat. Vorig jaar stond actrice Angeli- 1 Drew Barrymore na Jolie op de voorkant van het blad. Op de lijst van mooiste mensen ter wereld staan dit jaar ook onder anderen filmster Scar lett Johannson, Grey's Ana- tomi/-acteur Patrick Dempsey, zangeres Jennifer Lo pez, Fall Out Boy-bassist Pe te Wentz en de 6i-ja- rige Britse Oscar-win nares Helen Mirren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23