Meningen Berlijn krijgt oude hart terug autotrust /par Garantie voor particulieren VliW^ i MA'lN£fll Q&'j - Aanpak veelplegers mislukt MEDISCHE MISSERS DE PVDA.. www.autotrust.nl 1 2 Vrijdag 27 april 2007 PZC Na 17 jaar discussie groen licht voor herbouw Stadschloss. door Achille Prick BERLIJN - Met de wederopbouw van het barokke Stadtschloss krijgt Berlijn haar oude hart terug. Een bedenkelijk verlangen naar Prui sisch militarisme, menen sommi gen. „Onzin, dit is de kans voor Duitsland om iets goed te maken." Als er een stad is waar veel gebou wen en plekken een niet altijd even vrolijke geschiedenis met zich meedragen, dan is dat Berlijn. Twee dictaturen in korte tijd zijn niet zomaar uit te wissen. Nog da gelijks vergaderen buurtbewoners en politici over de verandering van een straatnaam, de plaatsing van een monument of de sloop van een gebouw. Om te herinne ren, of juist niet. Een van de grote twistpunten die de stad na de val van de Muur ver deelde, was de vraag: moeten we het oude Stadtschloss opnieuw op bouwen? Het paleis stond aan de oostkant van de boulevard Unter den Lin den, naast de Berliner Dom, maar in 1951 maakte de DDR het met de grond gelijk. Het stadspaleis was bijna vijfhonderd jaar lang het machtscentrum van Pruisen en la ter Duitsland geweest. Van hieruit voerden talloze keurvorsten en kei zers hun grote oorlogen. De symboliek van de sloop was duidelijk: met dat verleden had de jonge heilstaat natuurlijk niets te maken. Later, in 1976, bouwde de DDR op exact dezelfde plek zijn eigen sym bolische machtscentrum: het Pal ast der Republik. Een huis voor het volk naar socia listisch concept: met parlement, restaurants, kegelbanen en concert zalen. Maar na de val van de Muur in 1989 dook al vrij snel het idee op het Palast weer af te breken en het oude Stadtschloss op te bou wen. De constatering dat het Palast der Republik vol zat met asbest, werd gewillig aangegrepen om tot sloop over te gaan. En deze week kwam na zeventien jaar discussie groen licht voor de wederopbouw van het oude stadspaleis. Precies zoals het er rond 1700, op zijn barokke hoogtepunt, heeft uitgezien. Voor al verbitterde communisten spre ken over kitsch en een schandalige verheerlijking van Pruisisch milita risme. „Daar heeft het totaal niets mee te maken", zegt Wilhelm von Bod dien, die vanaf begin jaren negen tig een hartstochtelijk voorvechter is van de wederopbouw. „Het gaat erom dat dit deel van Berlijn haar stedenbouwkundige betekenis terugkrijgt. Met de bouw van de eerste residentie be- 'We vegen de DDR echt niet zomaar onder het tapijt' gon in 1443 op deze plek de groei van Berlijn. Alles wat er vervol gens omheen ontstond, oriënteer de zich op het paleis. Veel staat er nog, behalve het stadspaleis. Als we dat terugzetten, is de harmonie met de andere gebouwen weer te rug. Dan heb je een'uniek geheel van oude Europese bouwkunst. Met moderne architectuur lukt dat niet." Minstens zo belangrijk noemt Von Boddien de culturele betekenis die het nieuwe stadspaleis straks moet krijgen. „Het grootste deel zal in gebruik worden genomen als museum voor kunst van buiten Europa. Het klinkt misschien wat dramatisch, maar Berlijn kan hier wat goed ma ken. Na de ellende van de vorige eeuw willen we op deze plek nieu we generaties de mogelijkheid ge ven zich te verdiepen in andere culturen. Want wie zich verdiept in andere culturen en volkeren, voert er geen oorlogen mee." Omdat er meer asbest in zit dan verwacht, is de sloop van het Pal ast der Republik pas eind volgend jaar klaar. In 2013 moet het nieuwe Stadtschloss er staan. „Drie gevels worden authentiek na gebouwd, maar aan de oostkant moet herinnerd worden aan het Palast der Republik", zegt Von Boddien. „We vegen de DDR echt niet zo maar onder het tapijL" Weinig continuïteit in behandelprogramma's van gedetineerden. DEN HAAG - De gedwongen behan deling van veelplegers faalt. Het ge drag van de gedetineerden verbe tert er niet of nauwelijks door. Tot die conclusie komt de Raad voor Strafrechttoepassing en Jeugdbe scherming in een advies dat giste ren is gepubliceerd. Het gaat om de zogeheten isd-maatregel, die in 2004 is inge voerd. Deze is bedoeld voor men sen die een reeks relatief kleine ver grijpen plegen, zoals winkeldief stallen en berovingen. Meestal zijn dat verslaafde jongeren. Deze zoge heten veelplegers kunnen sinds dien voor maximaal twee jaar in een 'inrichting voor stelselmatige daders' worden geplaatst. Ze moe ten tevens een behandelprogram ma ondergaan, veelal gericht om van hun verslaving af te komen. De Raad constateert dat er weinig continuïteit in de behandelpro gramma's zit. Bovendien doen de dagprogramma's nauwelijks een beroep op de verantwoordelijk heid en motivatie van de gedeti neerden. De veelplegers hebben bovendien meer psychische pro blemen dan aanvankelijk voorzien. Als gevolg daarvan schiet de psy chologische zorg nog tekort. De Raad stelt verder dat de maatre gel te snel is ingevoerd. Er is niet gewacht op de uitkomsten van een onderzoek naar de resultaten van de maatregel strafrechtelijke opvang verslaafden (sov), de voor loper van de isd-maatregel. De Raad adviseert de behoefte aan en mogelijkheden van een behan deling kort na de opname grondig in kaart te brengen. Pas na een 'ge wenningsperiode' van drie maan den moet dan met de behandeling worden begonnen. Veelplegers met ernstige psychiatrische stoor nissen moeten echter direct naar een psychiatrische instelling wor den doorgestuurd. Om de beoogde structurele veran dering van gedrags- en leefpatro nen meer kans te geven, moeten intensievere activiteitenprogram ma's komen. Daarvoor moet beter gekwalificeerd personeel komen, als psychologen en groepswerkers. ITi Er wordt nauwelijks een beroep gedaan op de verantwoordelijk heid en motivatie van mensen die vastzitten in een inrichting voor stelselmatige daders. Hoe verkoopt u uw auto sneller en voor een betere prijs? Met Autotrust garantie natuurlijk! 6 maanden garantie, net als bij de dealer. Uw koper de zekerheid, u geen gezeur achteraf! Reageer nu en wij doen u een interessante aanbieding! Bel 0900-323 23 23 (lokaal tanef) of kijk op www.autotrust.nl garantie voor particuliere occasions unigarant ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12