Aanpak fraude faalt 44 36 en 37 Orang-oetan smult van bolletje ijs Medische fouten eisen veel levens Donderdag 26 april 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 98 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85www.pzc.nl Duizenden slachtoffers en 750 miljoen euro schade per jaar. door Martijn van Beek den haag - De aanpak van finan ciële fraude faalt op alle fronten. De overheidsuitgaven om oplich ting te bestrijden zijn exorbitant en staan niet in verhouding tot de resultaten. Er vallen jaarlijks dui zenden slachtoffers en de schade beloopt in de drie kwart miljard euro. Die conclusies trekt een werk groep onder voorzitterschap van landelijk fraudeofficier Fred Spe- ijers in een interne notitie. Het stuk is in bezit van deze krant. - De-toezichthouder Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) schat dat consumenten en bedrijven in 2005 voor minimaal 750 miljoen euro zijn opgelicht. Meestal zijn zij de dupe geworden van carrousel- en piramideconstructies, waarbij de ene investeerder wordt uitbe taald via de inleg van andere inves teerders. De zwendelaars vervolgen is vaak een zaak van lange adem, zo blijkt uit het document. Onderzoeken verzanden in juridische procedu res. Verdachten zijn onvindbaar of wonen in verre buitenlanden. Als er al straffen uitrollen, dan zijn die nauwelijks afschrikwekkend. De re cidive is hoog en slachtoffers moe ten hun geld vaak maar via de bur gerrechter zien terug te krijgen. „De straffen stonden tot voor kort in geen enkele verhouding tot dê toegebrachte schade en de kosten die de overheid maakt voor de op sporing", schrijft de werkgroep, die bestaat uit medewerkers van het Openbaar Ministerie, de AFM en marktpartijen uit de financiële wereld. (Serie)fraudeurs hebben goeddeels vrij spel. De Autoriteit Financiële Markten en De Nederlandsche Bank zijn gebonden aan geheim houdingsplicht en kunnen daar door het publiek pas waarschu wen 'als er reeds talloze slachtof fers' zijn gevallen. Consumenten moeten daarom va ker en sneller geïnformeerd wor den over malafide beleggingspro ducten en malafide aanbieders, Werkgroep stelt voor 'Helpdesk 113' op te richten. Consumenten kunnen daar informeren of een fi nancieel product is getoetst en of het op een zwarte lijst staat. schrijven de auteurs. In het stuk wordt voorgesteld 'Helpdesk 113' op te richten. Consumenten kun nen daar informeren of een finan cieel product is getoetst en al dan niet op een zwarte lijst is ge plaatst. De werkgroep maakt de vergelijking met de tiplijn Meld Misdaad Anoniem. Persofficier Henry Hambeukers be aamt namens het Openbaar Minis terie dat 'er knelpunten zijn in de opsporing van fraude'. „Daarom juichen wij ideeën om meer aan preventie te doen toe. Andere par tijen moeten dat dan oppakken. Het OM blijft zich richten op re pressie." Informatie aanleveren-voor- de-da- tabank van Helpdesk 113 kan wat hem betreft wel, 'voor zover dat past binnen de regels waar het OM aan is gebonden'. Liposuctie-chirurg verloor eerder patiënte Hilversum - De chirurg bij wie vo rige week in Utrecht een patiënte na een liposuctiebehandeling over leed, heeft in 2004 ook al een pa tiënte verloren. Dat heeft het tele visieprogramma EenVandaag giste ren gemeld. Het Slingelandziekenhuis in Doet- inchem is onlangs een intern on derzoek begonnen naar het overlij den van een door E. van Onselen geopereerde patiënte, drie jaar gele den, bevestigde de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De chirurg, die destijds bij het zie kenhuis werkte, zou dat overlij- densgeval niet hebben gemeld. Van Onselen ontkende in de uit zending de beschuldigingen van het ziekenhuis. De chirurg zegt on middellijk de directie in kennis te fiebben gesteld-.- De zware operatie werd in okto ber 2004 verricht. De patiënte overleed kort na de behandeling. Station Rotterdam CS Zorgpremie moet omhoog om medische fouten te voorkomen reageer op www.pzc.nl Het nieuwe college van GS bestuurt op te smalle basis 69% oneens 31% rhenen - De orang-oetans in Ouwehands Dieren- zond ijsje. Om de dieren tijdens de hitte wat ver- groenten ingevroren. Tijdens warme dagen wordt park in Rhenen genieten woensdag van een ge- koeling te geven, heeft het park vers fruit en dat vervolgens uitgedeeld. foto gpd EN imÊÊÊtmÊÊÊ Zeeland: 2, 3, 25, 26, 27, 29, 31 en 33; Binnenland: 4 en 5; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 10 en 11; Beurs: 14; Economie: 15; Weer: 22; Strips: 23; Weekagenda: 34 en 35; Cultuur: 36 en 37; Agenda: 39; Sport 41 tot en met 45; Televisie: 46 en 47. HET WEER: Veel zon Blinde voetballer wil naar de Paralympics Porgy Bess in Grote Kerk Terneuzen ontruimd na treinbrand rotterdam - Het Centraal Station in Rotterdam is gisteravond ont ruimd vanwege een grote brand in een intercity-trein. Al het treinver keer naar Rotterdam werd ge staakt, aldus ProRail. Het ging om de intercity van Eindhoven naar Den Haag. De reizigers werden geë vacueerd, er waren geen meldin gen van persoonlijke ongevallen. Eerst waren al vier sporen buiten gebruikgesteld. Na de melding even na half elf dat het om een uit slaande brand ging, werd het sta tion geheel ontruimd. Drie kwar tier later was de brand geblust. •Geschikt voor alle warmt met uitzondering van inductie. door Frouke Tamsma den haag - Eén op de 25 zieken- huisdoden sterft onnodig, meestal door een verkeerde diagnose. Meer dan 1 procent van het zieken huisbudget gaat op aan de gevol gen van medische blunders. Dat blijkt uit een onderzoek van gezondheidsinstituut Nivel naar medische missers, in opdracht van de Orde van Medisch Specialisten. Het Nivel lichtte achtduizend pa tiëntendossiers van 21 ziekenhui zen door. Het is het eerste onderzoek naar medische missers in Nederland. pagina 10: gebrek aan communicatie tussen artsen bron missers Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 Waas 1 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1