Buitenland Dodental militairen VS in Irak is schrikbarend hoog Pentagon verzon rambo's 8 Woensdag 25 april 2007 PZC HOUSTON - Een van de grootste panorama-foto's van de Hub ble Ruimtetelescoop laat de Carina Nevel zien. Vandaag is het zeventien jaar geleden dat de Hubble-telescoop van de ruimte vaartorganisaties Nasa en ESA in een baan om de aarde werd gebracht. De foto toont een 50 lichtjaar breed beeld van het centrum van de Carina Nevel. Eén lichtjaar is een afstand van ongeveer 9,5 biljoen kilometer In deze maalstroom sterven sterren en worden ook aan de lopende band sterren geboren. De sterrennevel ligt op zo'n 7500 lichtjaar afstand van de aar de in het sterrenbeeld Kiel (Carina) dat alleen op het zuidelijk halfrond is te zien. foto Nasa-ESA/AP Ministerie van Defensie probeerde steun voor oorlog te vergroten. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft ge probeerd de steun voor de oorlo gen in Irak en Afghanistan te ver groten door gefabriceerde helden verhalen te verspreiden. Tijdens een hoorzitting voor het Ameri kaanse Congres spraken nabestaan den gisteren van 'manipulaties' en 'doelbewuste leugens' om de ge beurtenissen op het slagveld te ro mantiseren. De getuigenissen voor het Congres concentreerden zich op de verha len van de overleden soldaat en sterfootballer Pat Tillman en de be vrijding van Jessica Lynch, een sol daat die bekend kwam te staan als 'little girl Rambo'. In beide geval len werden er 'Hollywood-verha- len' geconstrueerd om de voorval len heldhaftiger te laten lijken. Het leger hield na de dood van Till man wekenlang vol dat hij door de Afghaanse vijand was doodgescho ten. In werkelijkheid was volgens de familie vanaf het begin duide lijk dat hij door medemiliatiren was gedood door nalatigheid en blunders van leidinggevenden, [essica Lynch raakte in 2003 ern stig gewond bij een hinderlaag. Uiteindelijk werd zij bevrijd uit een Iraaks ziekenhuis. Anonieme bronnen lieten uitlek ken dat Lynch zich furieus had ver dedigd. Zelfs toen zij zwaarge wond was geraakt, zou zij zijn blij ven schieten. Lynch heeft in het echt geen schot gelost. April is de op een na dodelijkste maand voor het Amerikaanse leger. door Kim Gamel BAGDAD - Negen Amerikaanse mili tairen zijn maandag om het leven gekomen en twintig zijn gewond geraakt bij een zelfmoordaanslag op een militaire basis ten noord oosten van Bagdad. Daarmee komt het dodental onder Amerika nen in Irak deze maand op 85. Ook verloren ten minste 48 Irake zen het leven tijdens een van de zeven bomaanslagen die op dezelf de dag plaatsvonden. Dit ondanks het al bijna tien weken durende veiligheidsoffensief van het Iraak- se en Amerikaanse leger in de hoofdstad. Het was de tweede grote aanval te gen een Amerikaanse basis in de omgeving van Bagdad in twee maanden. Op 19 februari vielen op standelingen een Amerikaanse controlepost aan in Tarmiyah, 50 kilometer van Bagdad. Hierbij wer den twee militairen gedood en raakten er zeventien gewond. De aanval begon met een zelfmoord aanslag met een auto, waarna het vuur werd geopend op troepen die vastzaten in een voormalig Iraaks politiebureau. Hierdoor ont ploften de in het pand aanwezige brandstoftanks. Tot dan toe pleeg den de rebellen alleen aanslagen door middel van hinderlagen, bermbommen en raketaanvallen. Directe aanslagen op militaire ba ses werden vermeden. Deze aanvallen wijzen erop dat het voor de Amerikanen steeds ge vaarlijker wordt in Bagdad nu hun aantal toeneemt vanwege het of fensief om de Iraakse hoofdstad pn Iraakse rebellen voeren aanvallen uit op Amerikaanse militaire ba ses. Voorheen pleegden zij alleen aanslagen met hinderlagen, berm- bommen en raketaanvallen. veilig te maken. Met 85 doden is april de op een na dodelijkste maand voor de Amerikanen in Irak. Ten minste 3332 Amerikaanse militairen zijn omgekomen in Irak sinds het begin van de oorlog in maart 2003. De Democratische voorman Harry Reid stelt dat het Congres de drei ging van een presidentieel veto zal negeren en wetgeving zal goedkeu ren om de strijdkrachten vanaf 1 oktober te doen terugkeren. Dit proces moet dan binnen zes maan den zijn afgerond. President Bush zegt alle besluiten die een tijdsche ma bepalen voor de terugtrekking te zullen afwijzen. Britse marine hervat operaties in Golf LONDEN - De Britse marine voert weer controles uit in Iraakse wate ren. Volgens de Britse strijdkrach ten worden verdachte schepen in de Golf weer geënterd door Britse marinemensen en het aantal pa trouilles wordt langzaam maar ze ker opgevoerd. Het is de eerste keer dat de Britten weer dit soort operaties in het ge bied uitvoeren sinds de gevangen neming van vijftien Britse marine mensen en mariniers door de Iraanse autoriteiten in maart De veertien mannen en een vrouw zijn intussen weer vrij. Zij bevonden zich volgens de regering in Teheran in Iraanse wateren toen zij werden opgepakt. Londen heeft dat altijd ontkend en heeft het Iraanse regime beticht van een propaganda-actie. Veel geweld tegen inheemse vrouwen VS WASHINGTON - Indianenvrouwen en inheemse vrouwen in Alaska hebben 2,5 keer zoveel kans om verkracht of aangerand te worden dan andere vrouwen in de Verenig de Staten. Bovendien komen de da ders er vaak ongestraft mee weg. Dit heeft Amnesty International gisteren bekendgemaakt. Een op de drie inheemse vrouwen wordt op enig moment in haar le ven verkracht. Door het complexe web van staats- en federale wetge ving is er volgens de mensenrech tenorganisatie een juridisch va cuüm ontstaan dat seksueel ge weld aanmoedigt. „Amnesty eist dat de Amerikaanse regering de vrouwen de bescher ming en gerechtigheid biedt die zij verdienen", aldus Kate Gilmore van Amnesty International. Bedrijven boos over extra feestdag België BRUSSEL - Belgische werknemers krijgen volgend jaar op 2 mei vrij. Dit heeft de Belgische minister van Werk, Peter Vanvelthoven, be sloten. De extra feestdag is een compensa tie, omdat de feestdag r mei samen valt met Hemelvaartsdag. Belgische bedrijven zijn laaiend. „Onaanvaardbaar", reageerde het Verbond van Belgische Onderne mingen (VBO). Het besluit jaagt bedrijven op kosten, terwijl consu menten dagenlang nergens kun nen kopen. Het Verbond van Belgische Onder nemingen dringt er met andere or ganisaties op aan om de extra feest dag te verschuiven naar zondag 10 of maandag 11 augustus. Die dagen vallen midden in de vakantieperio de. Tienduizenden op de vlucht in Congo LONDEN - In het noordoosten van de Democratische Republiek Con go (RDC) zijn de afgelopen weken meer dan 64.000 mensen op de vlucht geslagen voor gevechten tus sen het regeringsleger en milities. Dit hebben twee VN-organisaties, het Wereldvoedselprogramma (WFP) en de vluchtelingenorgani satie Unhcr, gisteren laten weten. Duizenden mensen leven in de bush waar zij zich overdag verstop pen. 's Nachts komen zij naar bui ten om naar hun akkers te gaan. Andere Congolezen in de provin cie Noord-Kivu zijn naar kampen gevlucht. In de hele RDC zijn meer dan 14 miljoen mensen ont heemd door gevechten en vervol ging. Het conflict in Congo heeft de afgelopen jaren al meer dan vier miljoen levens geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8