Rus toont begrip voor Jeltsins fouten Oud-lid RAF mag naar buiten Francois Bayrou wil Fransen geen stemadvies geven www.skytours.nl 395, 395, 335, Lastminute Zonpakkers Geheim overleg Midden-Oosten Nu inclusief luchthavenbelasting, transfers toeslagen. www.skytours.nl a-ift-PÉI' Bel: 0900 1552 (18ct p/m) PZC Woensdag 25 april 2007 7 Overleden ex-president wordt vandaag in Moskou begraven. door onze correspondent Remco Reiding MOSKOU - Daar ligt hij dan, Boris Nikolajevitsj Jeltsin, opgebaard in een open kist, gewikkeld in het wit-rood-blauw van de Russische vlag. De 76-jarige Boris Jeltsin overleed afgelopen maandag in het centrale ziekenhuis van Moskou. „De Russische beer is dood", zegt Michail Strigin, treurend over de voormalige leider van het land. 'De vergissingen die zijn gemaakt, zijn hem niet aan te rekenen' Met waardering voor zijn verdien sten en begrip voor zijn fouten nemen duizenden Russen deze dinsdagmiddag afscheid van hun oud-president. Ze steken kaarsjes aan en slaan kruisjes in de immen se Christus de Verlosser-kathe draal, die Stalin in 1931 liet opbla zen en Jeltsin in 1994 hielp herbou wen. Het gezicht van de eerste postcom munistische president van Rus land is gezwollen. Het voedt specu laties over zijn gezondheid en alco holconsumptie. Hij stierf zoals mil ken, het andere koesterden ze de leider als vrijheidsstrijder of demo craat. Zoals alleen Russen kunnen zeggen: „Hij was misschien een slechte president, maar hij was wel ónze president." Jeltsin speelde een hoofdrol bij de ontmanteling van de Sovjet-Unie. „Hij heeft de ruggengraat van de communistische partij gebroken", zegt Strigin, een gepensioneerde officier van de Russische marine. „Daardoor is ons land een andere koers gaan varen." Jeltsin leidde Rusland door de wil de jaren negentig, van een planeco nomie naar een markteconomie, hervormingen die door critici als 'roverskapitalisme' worden bestem peld. Hij had gelijk, vindt de 78-ja- rige Strigin, toen hij de torenhoge verwachtingen temperde. „Een overgangsperiode is altijd onvoor spelbaar. De vergissingen die zijn gemaakt, zijn hem niet aan te reke nen." Jeltsin krijgt vandaag om twaalf uur een orthodox-christelijke staatsbegrafenis op het elitaire kerkhof Novodevitsji, gelegen aan de oever van de Moskourivier. De ceremonie wordt bijgewoond door onder anderen de Ameri kaanse oud-presidenten Bill Clin ton en George Bush senior. Jeltsin krijgt een graf tussen generaal Aleksandr Lebed en Raisa Gorbatsjova, de vrouw van de laat ste Sovjetleider Michail Gor- batsjov. joenen anderen, aan een hartstil stand. „Hij was de belichaming van het Russische karakter, met al zijn krachten en zwakheden", zegt de 25-jarige Maria, nadat ze bloemen heeft gelegd bij zijn kist. luist omdat Boris Jeltsin niet feil loos was, konden veel Russen zich met hem identificeren. Het ene moment schaamden ze zich voor zijn dronkenmansstre- De weduwe van Boris Jeltsin, Naina (m), slaat een kruis tijdens de afscheidsceremonie. foto EPA door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Voormalig RAF-lid Chris tian Klar is niet meer gevaarlijk en mag zich buiten de gevangenis gaan voorbereiden op zijn vrijla ting in januari 2009. Dat heeft de rechtbank in Karlsruhe gisteren be sloten. Hiermee groeit de kans dat Klar gratie krijgt. De extreemlinkse Rote Armee Fraktion (RAF) hield Duitsland tussen eind jaren zestig en medio jaren negentig in haar greep met talloze aanslagen, overvallen en moordpartijen. Christian Klar JERUZALEM - Volgens de Palestijnse krant Al Quds van gisteren voeren Israëlische en Palestijnse functiona rissen in het geheim overleg in een Europese hoofdstad over de vorming van een Palestijnse staat eind 2008. Volgens de Palestijnse krant wor den ook de meest heikele kwesties zoals de status van Jeruzalem, de definitieve grenzen van een Pales tijnse staat en het lot van Palestijn se vluchtelingen en Israëlische ne derzettingen in bezet gebied be handeld. De krant zegt zich te baseren op 'welingelichte' bronnen. De Verenigde Staten en ook de Europese Unie zouden druk op Is raël hebben uitgeoefend om deel te nemen aan de gesprekken. Israëlische en Palestijnse regerings woordvoerders spreken echter het verhaal in de Palestijnse krant te gen. wordt gezien als één van de hard ste en fanatiekste RAF-leden. Hij was betrokken bij meerdere moor den. Klar kreeg in 1985 zes keer le venslang. In de praktijk betekent dit dat hij in 2009 vrijkomt. Hoewel het gebruikelijk is dat een gedetineerde ongeveer anderhalf jaar voor zijn vrijlating onder bege leiding naar buiten mag, wilden politici er in het geval Klar een stokje voor steken. Aanleiding was een schriftelijke bijdrage van Klar aan een politieke conferentie eer der dit jaar, waarin hij zich afkeert van het kapitalisme. Hoewel ieder een een politieke mening mag heb ben, zou opnieuw onderzocht moeten worden of KJar nog gevaar lijk is. De rechtbank in Karlsruhe heeft bepaald dat dat niet nodig is. Na 24 jaar cel mag Klar nu binnen kort voor het eerst onder begelei ding naar buiten. „Hij zal moeten leren omgaan met een mobiele te lefoon, de euro en de computer", reageerde zijn advocaat gisteren. Klar heeft om overplaatsing naar Berlijn gevraagd. Daar heeft een theater hem een baan aangebo den. Ook hoopt hij er anoniem te kunnen blijven. Ségolène Royal loopt volgens peiligen in op Nicolas Sarkozy. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Francois Bayrou geeft geen stemadvies voor de tweede ronde van de Franse presidentsverkiezin gen van 6 mei. In Frankrijk geven kandidaten die zijn uitgeschakeld in de eerste ronde doorgaans een stemadvies voor de tweede, die dit keer gaat tussen de socialiste Sé golène Royal en haar rechtse rivaal Nicolas Sarkozy. Bayrou (UDF) kreeg 18,5 procent van de stemmen en het stemge drag van zijn aanhang is waar 3* Pyli Bay Hotel All Inclusive Kos - Mar mar i 3* Elpida Hotel - All Inclusive Kreta - Kalo Chorio 299, 3* Filerimos Village Hotel - All Inclusive Rhodos - Trianda 299, 2* Slavei Hotel Logies ontbijt Bulgarije - Golden Sands 265, 5* El Palacio Resort All Inclusive Egypte - Hurghada schijnlijk beslissend. Royal sluit sa menwerking met Bayrou niet uit. Royal is afhankelijker van Bayrou dan Sarkozy. Zij moet de meeste UDF-kiezers achter zich zien te scharen om nog een kans te ma ken. Ze kreeg 26 procent van de stemmen in de eerste ronde en kan rekenen op de kiezers van de andere linkse kandidaten, onge veer 10 procent. Sarkozy kreeg zelf 31 procent en zal waarschijnlijk de stem krijgen het merendeel van de kiezers van het Front National en twee kleinere partijen, 14 procent. De voorsprong van Sarkozy slinkt echter. Volgens een gisteravond ge publiceerde peiling kan hij nu reke nen op 51 procent van de stem men en Royal op 49 procent. 5* Prima Life Rehana Resort - All Inclusive Egypte - Sharm el Sheikh v. 4* Panorama Hotel - All Inclusive Egypte - El Gouna 395, 2* Caserlo Azul Apt. - Logies Gran Canaria - Playa dei Inglés 249, 3* Prima Life Safa Hotel All Inclusive Tunesië - Hammamet Vanaf-prijzen p.p. in 2pk/apt inclusief toeslagen en International Tours gebaseerd op 5 tot 8 daagse vliegreizen in de periode apnl-oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7