Aemstie Alive gaat voor derde editie Zeeland Angst aantasting poldergebied Patrick is af en toe PvdA wil stem bevolking in keuze nieuwe burgemeester 26 Woensdag 25 april 2007 PZCS Stad en Lande hecht aan de openheid van het Schouwen-Duivelandse pol derlandschap. foto Dirk-Jan Gjeltema Gemeente speelt hoog spel in het buitengebied. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze zijn er niet hele maal gerust op bij Stad en Lande. De heemkundige vereniging vindt dat de gemeente Schouwen-Duive- land met haar - ruimhartige - visie op het buitengebied hoog spel speelt. Stad en Lande vreest aantas ting van het polderlandschap. De gemeente Schouwen-Duive- land slaat met haar toekomstvisie met betrekking tot het buitenge bied nieuw wegen in. De gemeen te wil van een buitengebied waar 'niets mag tenzij...' naar een open poldergebied waar 'veel kan mits...' Gevaarlijk volgens Stad en Lande. Woordvoerder A. de Huls ter: „Het voorgestelde beleid biedt onvoldoende garanties. Er zijn geen waarborgen. In principe is al les mogelijk mits het een meer waarde oplevert voor de 'ruimtelij ke kwaliteit'. Zo wordt landschap pelijke inpassing een soort tover woord. Voor ons is dit een doekje voor het bloeden indien de kern kwaliteiten worden aangetast." De toezegging dat er een toetsings ei Stad en Lande is bang dat de ge- meente in het buitengebied de teugels wat teveel viert waar door schade aan het open polder landschap op de loer ligt. commissie komt die ongewenste ontwikkelingen in het buitenge bied moet voorkomen stelt De Hulster niet gerust. „De kaders waarbinnen de toetsingscommis sie kan adviseren zijn te ruim en uiteindelijk beslist toch het colle ge. Daarom is het gevaar aanwezig dat zogenaamde 'ontwikkelingspla nologie' vervalt in 'gelegenheids planologie en willekeur'. De stoplichtconstructie - ziet de ge meente nog bezwaren tegen een plan, dan gaat het licht op oranje en het plan even in koelkast - biedt naar het idee van De Hulster onvoldoende waarborg. „Boven dien geven veel mensen juist extra gas als het licht op oranje springt." De gemeente wil meer woningen in het buitengebied toestaan. Stad en Lande vraagt zich af of dat wel zo'n goed plan is. „Wij hebben de noodzaak ervan niet kunnen ont dekken. Wij denken zelfs dat het nadelig uitpakt voor de landbouw. Vrijkomende bebouwing kan be ter benut worden voor agrarische bedrijven." Meer woningen in het buitengebied leidt, vreest Stad en Lande tot meer verkeer. Verkeer op polderwegen die daar niet op berekend zijn. Voor wat betreft de Nieuwe Economische Dragers (NED) pleit Stad en Lande voor te rughoudendheid. De Hulster: „Nieuwe activiteiten moeten mo gelijk zijn, mits deze grondgebon den zijn en het landschap niet aan tasten." Ondanks klein verlies wordt tweedaags festijn enthousiast voortgezet. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Aemstie Alive krijgt een derde editie. Ondanks dat het tweedaagse evenement dit jaar met een klein verlies is afgeslo ten, zet de organisatie er de schou ders weer onder. Aan de opzet van de succesvolle zaterdagavond wordt niet getornd. De overige dag delen worden wel aangepast. De vrijdagavond wordt vooral een uitje voor ouderen. Een inventari satie bij verzorgings- en verpleeg huizen op Schouwen-Duiveland leert dat er grote belangstelling is voor een feest voor senioren. Ook als het om sponsoring gaat, is die opzet goeddeels rond. Wat de organisatoren van Aemstie Alive betreft past zo'n avond pri ma bij de insteek dat ze 'zoveel mo gelijk mensen een plezier willen Lentekinderdag bij RTM-trammuseum ouddorp - Het RTM-trammu seum in Ouddorp staat woensdag 2 mei in het teken van de eerste lente-kinderdag van het nieuwe rij- seizoen. De dag heeft het thema 'sprookjes' meegekregen en dat krijgt onder meer gestalte via een springkussen in de vorm van een kasteel. De trams - getrokken door een stoomlocomotief uit 1900 - rij den om 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Vertrek vanaf de remise. Zeeuws Kopercollectief speelt in Casthuiskerk ZIERIKZEE - Het Zeeuws Kopercol lectief begeleidt zondagavond 6 mei een 'open deurdienst' in de Gatshuiskerk van Zierikzee. Het collectief bestaat uit twaalf koper blazers, onder leiding van Gert van der Weide. Mar van der Veer bespeelt het orgel. Ds. Kievit houdt een medidatie over het the ma 'het staat in de sterren'. De dienst begint om 18.30 uur. doen'. Desalniettemin viel het be zoekersaantal op de vrijdagavond bij de tweede - begin dit jaar ge houden - editie wat tegen. Datzelf de geldt voor de zaterdagmiddag, die op kinderen is gericht. Uit de evaluatie is gebleken dat geld wel licht een rol speelt. Mensen die 's middags en 's avonds komen, vinden het te duur. „Dus proberen we daar een mouw aan te passen", verklaart Nic-Ian Schrier van de or ganiserende stichting. In de nieu we opzet mogen kinderen gratis een ouder meenemen. Ook wor den scholen in de regio actief bena derd om meer bekendheid aan het evenement te geven. „Zo wordt de drempel hopelijk wat verlaagd." De zaterdagavond was - afgelopen jaar met optredens van onder De vrijdagavond van het twee- daagse evenement richt zich voortaan op ouderen. Ook wordt geprobeerd de drempel te verla gen van de kindermiddag. Wandeltocht en autopuzzelrit serooskerke - Op initiatief van sportvereniging Velocitas wordt za terdag 12 mei een wandeltocht én een autopuzzelrit gehouden in het Schouwse Serooskerke. Deelne mers aan de wandeltocht kunnen kiezen tussen 5, 8,15,25 en 40 kilo meter. De autopuzzelrit start om 19.00 uur en voert over polderwe gen waar je - stelt de organisatie - anders nooit komt. Wie meer wil weten kan bellen: 0111-671864. Bevrijdingsfestival onder Erasmusbrug Rotterdam - Op de noordoever van de Maas, aan de voet van de Erasmusbrug, vindt 5 mei het Be vrijdingsfestival van Zuid-Holland plaats. Tussen 13 en 23 uur zijn er optredens van ondermeer Krezip, Relax en El Guapo Stuntteam. Ver der debat, stand-up comedy, talen tenjacht en break-dance. Tot slot is er dance met dj Miss Monica en de afterparty is in de Maassilo. meer Do en Herman - uiterst ge slaagd. De afwisselende mix van goed, bekend en ludiek zorgde voor een daverend feestje waarop 900 mensen afkwamen. Ook dat aantal kan hoger (tot 1400), maar dat is vooral een kwestie van naamsbekendheid. Organisato risch verliep het festijn als een trein. Om Aemstie Alive 2008 van de grond te krijgen, wordt nu driftig naar sponsors gezocht. De dit jaar rond de 50.000 euro grote begro ting is met 1336 euro in de min af gesloten. Geld dat door de organi satoren zelf moest worden opge hoest. Voor de betrokkenen voor alsnog geen reden de stekker uit te trekken. „Het is geweldig. Zo leuk om te doen", vat Schrier de drive van de wekelijks bij elkaar komen de (zeskoppige) organisatie samen. Zaak is wel dat er voor de nieuwe editie genoeg sponsors over de brug komen. Met een aantal van hen wordt al overlegd. Twee voorstellingen jeugdtheater Op Drift renesse - Jeugdtheater Op Drift speelt zaterdag twee stukken in het dorpshuis van Renesse. Het stuk Zandkasteel gaat over drie tieners die weggelopen zijn van huis. Hemel? is het tweede to neelstuk en wordt gespeeld door de jongste groep van Op Drift. Het verhaal gaat over een aantal kinde ren die na een busongeluk in een andere wereld terecht zijn geko men. Aanvang 20.00 uur. Ochtend voor ouderen over gebruik mobieltje brouwershaven - Wegens groot succes van een eerdere editie wordt vrijdag 11 mei in woonzorg centrum Poortershof in Brouwers haven weer een thema-ochtend ge houden over het gebruik van het mobieltje door ouderen. Belang stellenden wordt verzocht hun gsm-toestel mee te brengen. Ook ouderen die de aanschaf overwe gen zijn vanaf 10.00 uur welkom. Steeds vaker inspraak bij opstellen van profielschets kandidaat. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het lijkt plaatsvervan gend fractievoorzitter H. Winfield van de PvdA niet meer dan lo gisch dat de inwoners invloed krij gen op de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Schou wen-Duiveland. Winfield zegt dat naar aanleiding van de benoemingsprocedure van een nieuwe burgemeester in Oost- flakkee. In deze buurgemeente mag de bevolking meepraten over de profielschets, die uiteindelijk door de gemeenteraad wordt opge steld en waaraan de nieuwe burge meester moet voldoen. De ambtstermijn van burgemees ter J. Asselbergs loopt eind vol gend jaar af Hij heeft te kennen ge geven er dan mee te stoppen. In de opvolgingsprocedure die dan volgt, moet de PvdA als grootste partij het voortouw nemen. Het lijkt Winfield 'op zich een goed idee' dat de bevolking wordt be trokken bij het maken van de pro- Fractievoorzitter PvdA moet voortouw nemen in sollicitatie procedure nieuwe burgemeester. Bij opstellen profielschets zou be volking mee moeten praten. fielschets. Een raadgevend referen dum gaat Winfield te ver. „Dat vind ik erg moeilijk. Dan hebben de mensen nog maar keuze uit twee of drie voorgeselecteerde kan didaten." Oostflakkee is niet uniek in het ge ven van inspraak bij de profiel schets. Het gebeurde eerder in Sal- land, waar voor de gemeente Olst-Wijhe een burgemeester wordt gezocht. Ook in het Gelder se Renkum, waar men een opvol ger zoekt voor (de Zeeuwse) burge meester P. Bruinooge, is inspraak verleend. Overigens viel de belang stelling van de bevolking om mee te praten over de profielschets in beide gemeenten tegen. Walcherse ouders maken zich zorgen over gebruik van softdrugs. door Emile Calon MIDDELBURG - Rudy heeft soms nog een broer. Soms, herhaalt de Middelburger, is hij even helder. „Dan is Patrick weer even de oude. Kan je met hem praten." Het grootste gedeelte is dat echter niet mogelijk, omdat zijn broer leeft in zijn eigen wereld. Een die bestaat uit hasj roken. Patrick (20) is volgens zijn broer extreem verslaafd aan softdrugs. Hij heeft wel eens gezien hoe hij op een avond met een paar vrien den een zak van maar liefst dertig euro aan wiet oprookte. Patricks moeder Ineke (55) kan de aftake ling van haar zoon niet langer aan zien. Ze heeft zulke goede herinne ringen aan hem, maar nu is.hij als een vreemde in haar huis. En dat komt volgens haar allemaal door de drugs. Ruim twee jaar geleden begon Pa trick met grote regelmaat hasj te ro ken. Al vlug was hij een verstokte gebruiker en gingen zijn school prestaties achteruit. Volgens zijn moeder probeerde hij te stoppen, maar slaagde daar niet in. Ze geeft direct toe dat stoppen wel heel moeilijk is als het 'verslavende middel' zo makkelijk is te krijgen. In de koffieshops, de illegale shops en op straat. Ineke krijgt bijval van Agnes, een 56-jarige Middelburgse die zes jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68