Overnachten in Ellewoutsdijk Stoomtrein niet zeker van antieke voetgangersbrug Af en toe is Patrick Boot Buteijn wil in Nieuwdorp ruimte maken voor woningbouw Lions steunen oogheelkunde in Burkina Faso 26 Woensdag 25 april 2007 PZC B Nico en Saartje Slaakweg geven de pastorie van Ellewoutsdijk een nieuwe bestemming. foto Willem Mieras Theetuin en bed and breakfast krijgen plek in oude pastorie. door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - Nico Slaakweg is volop bezig in de vroegere Neder landse hervormde pastorie van El lewoutsdijk. Van binnen is de wo ning bijna helemaal gestript. Of hij wel eens het tv-programma De Verbouwing heeft gezien? „Jaze ker, al kun je beter niet naar zo'n programma kijken, als je zelf met een verbouwing bezig bent. Of juist wel." Nico neemt een pauze. „Om te zien welke fouten je kunt voorkomen." Nico en zijn vrouw Saartje - be kend van eigengemaakte jams - gaan iets nieuws beginnen in de voormalige domineeswoning: een theetuin en een bed and breakfast. Vandaar dat het huis ook helemaal overhoop is gehaald. „De construc tie is prima", vertelt Nico, die van beroep bouwkundig tekenaar is. „De woning is ook nog maar van 1951. Herbouwd nadat de oude pas torie in de oorlog was verwoest. Het pand is goed, maar voorzienin gen zoals de elektriciteit zijn geda teerd." Voormalige domineeswoning naast 't Kerkje van Ellesdiek gaat na grondige verbouwing onder dak bieden aan theetuin en vrij luxe kamers voor rustzoekers. Al langer wilden Saartje en Nico een theetuin met kleinschalige slaapgelegenheid beginnen. Nico: „We waren eerst van plan zoiets te doen in ons dorp Oudelande. Wat we zochten, was er niet of het was te duur. En toen kwam dit huis vrij. Er woonden mensen die in Veere een winkel hebben. Ze von den de afstand Ellewoutsdijk-Vee- re te groot worden." Ellewoutsdijk ligt ook niet om de hoek. Nico ziet daar geen enkel be zwaar in. „Je ziet steeds vaker men sen fietsen of wandelen. Voor wie de rust zoekt, is dit een ideale om geving. Vlakbij de Westerschelde, de inlaagpolders, de Zak van Zuid- Beveland. Op zoveel plekken kun je hier ook niet iets drinken of overnachten. Al zijn er in Oudelan de inmiddels wel twee theetuinen. We hebben met Ellewoutsdijk dus nog niet zo'n slechte keuze ge maakt, ook omdat 't Kerkje van El lesdiek - hiernaast - behoorlijk ac tiefis." De theetuin gaat voor de zomer open, als het meezit. De drie ka mers voor de bed and breakfast la ten langer op zich wachten, tot be gin 2008. „Er moet nog zoveel ge beuren", kijkt Nico omhoog naar de open zoldering. Luxe kamers worden het, met elk een badka mer, a 50 tot 60 euro per nacht. Natuurmonumenten wil in fort El lewoutsdijk ook slaapgelegenheid maken, jeugdherbergachtig. Nico: „Dat zal ons niet raken." Plaatsing Middelburgse brug in Goes wel de voordeligste variant. door Frank Balkenende GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) zou het ernstig betreuren als zij de antieke voetgangersbrug uit Middelburg misloopt. De gemeente Middelburg wilde de brug eerst cadeau doen aan het spoorwegmuseum in Goes, maar er zijn nu meer voorstellen: her plaatsing naast het station in Mid delburg of neerzetten naast het Ar- nekanaal in Arnemuiden. „Zulke voetgangersbruggen zijn behoorlijk zeldzaam, die vind je niet zomaar", zegt woordvoerder R. Zondervan de SGB in Goes. De monumentale voetgangersbrug stond tot 2000 over de spoorlijn in Middelburg. Hij moest weg voor de vernieuwing van het stationsge bied. Na demontage werden de brugdelen opgeslagen in een loods. Het toenmalige gemeentebe stuur beloofde de brug, een rijks monument, te restaureren en te rug te plaatsen. Daaraan heeft de Rijksdienst voor archeologie, cul tuurlandschap en monumenten (voorheen Monumentenzorg) de gemeente aan herinnerd. De gemeente heeft inmiddels de rijksdienst om advies gevraagd, ook over verplaatsing naar het spoorwegemplacement van de SGB in Goes. Wanneer dat advies komt, is onduidelijk. Wethouder H. Kool-Blokland bewaart tot die tijd radiostilte over de kwestie met de brug. Het enige dat ze kwijt wil, is dat Goes ook nog steeds in de race is. Dat advies is overigens niet bin dend. Het Middelburgse college van B en W kan het naast zich neerleggen. Verplaatsing van de brug naar Goes doorkruist welis waar de afspraak met de rijks- De Stoomtrein Goes-Borsele zou het jammer vinden als de Middel burgse voetgangersbrug aan haar neus voorbij gaat. Middelburg en Arnemuiden zijn ook in de race. dienst, maar is verreweg de goed koopste variant. De SGB denkt dat de restauratie ruim 40.000 euro kost. Zondervan: „We doen heel veel zelf en kunnen zo de kosten beperken." De brug zou dan over het eigen spoor richting de Agri- markt worden geplaatst, waardoor het parkeerterrein bij de stoom trein beter bereikbaar wordt als overloop voor langparkeerders. In middels heeft de gemeente Goes al 40.000 euro aan subsidie in het vooruitzicht gesteld voor restaura tie van de brug, mits die natuur lijk naar Goes komt. Terugplaatsen bij het station in Middelburg is technisch moeilijk door eisen die Prorail aan de bo venleiding stelt. De brug moet waarschijnlijk worden verhoogd. Al met al komt dat uit op een be drag van negen ton, geld dat de ge meente niet heeft gereserveerd voor dit karwei. Of de wethouder zoveel geld over heèft voor een bruggetje? „Dat ga ik nu niet op in." De kosten van de optie Arne muiden zijn nog niet bekend. door Gertjan Vis goes - Stichting Focus i kreeg gis teravond van Lions Club Goes een cheque van 22.000 euro. Stichting Focus 2 gebruikt het bedrag voor oogheelkundige hulp in Burkina Faso. In het Afrikaanse land schaf fen ze een voertuig aan dat wordt omgebouwd tot een mobiele poli kliniek. Daarnaast kopen ze apparatuur. Een onlangs afgestudeerde Burki- nese oogarts, die zich voor vijf jaar aan de stichting heeft verbonden, gaat hiermee aan het werk. Om aan dit bedrag te komen, ver kochten de Lions onder de slogan 'Champagne verheldert de blik' 1600 flessen champagne. De op brengst hiervan was 11.000 euro. Ontwikkelingsorganisatie Cordaid verdubbelde het bedrag. Focus 2 zet zich in om de oog heelkundige hulp in Burkina Faso te verbeteren. Twee keer per jaar maken ze een reis naar het land om staaroperaties uit te voeren. Door felle zonneschijn komt de oogkwaal daar veel voor. Slechts 2000 van de 15.000 mensen die een operatie nodig hebben, kun nen geholpen worden. Het land heeft ongeveer dertien miljoen in woners. Daarvan is anderhalf pro cent blind. In het land zijn slechts enkele tientallen oogartsen. Kapelle betrekt jeugd bij vrijwilligerswerk kapelle - De gemeente Kapelle wil met jongeren gaan bekijken hoe vrijwilligerswerk aantrekkelij ker gemaakt kan worden. Daartoe belegt het gemeentebestuur twee bijeenkomsten: woensdag 9 en woensdag 30 mei. De gemeente heeft ongeveer 900 jongeren uitge nodigd om mee te denken. De bij eenkomsten worden gehouden op het gemeentehuis. Waslijst aan problemen Terug naar de jaren voor automobilist zestig in Thools café kapelle - Aan de Vierwegen in Ka pelle is gisteren rond drie uur een 47-jarige automobilist uit Bergen op Zoom aangehouden. Bij een controle bleek dat de auto niet ver zekerd of gekeurd was, het rijbe wijs van de man was verlopen, de aanhangwagen achter zijn auto stond als gestolen geregistreerd, en voor de man zelf stonden nog een aantal dagen hechtenis open. tholen - Café the Sixties in Tho- len houdt zaterdag 28 april het feest 'Back to the sixties'. Bezoe kers wordt opgeroepen om in hip pie-outfit te komen. Een jury be oordeeld de creaties en de mooiste worden beloond. De band The Ti- mebenders brengt de hele avond li- ve-muziek, uiteraard ook uit de ja ren-zestig. Het feest begint om 22.00 uur. De toegang is gratis. Transportbedrijf wacht nog op nieuwe locatie voor vrachtwagens. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Het is voor de buiten wacht stil rond de ontwikkeling van woningbouw op het terrein van transportbedrijf Boot 8c Bu teijn in Nieuwdorp, maar schijn bedriegt. Boot 8c Buteijn is er vol op mee bezig. Boot 8c Buteijn is bereid Nieuw dorp na zestig jaar te verlaten. Dat staat vast. Een groot transportbe drijf met twintig vrachtwagens vlakbij een dorp gaat steeds min der goed samen. „Gaan we nu niet weg", verklaart manager Jasper de Boot, „dan moeten we misschien over een aantal jaren Nieuwdorp verlaten." De gemeente Borsele wil mede werking verlenen aan woning bouw op het terrein van Boot 8c Buteijn. Geld voor de sanering van een oude vuilnisbelt op de locatie is in principe beschikbaar. „Wij zullen ook zelf in de sanering van het terrein moeten investeren", al dus De Boot. Nieuwdorp zit verlegen om nieuwbouw. Het terrein van Boot Buteijn is een goede plek, maar de ontwikkeling laat nog even op zich wachten. Dat is het probleem allemaal niet. De Boot: „Het wachten is op een oplossing voor een andere locatie." Boot 8c Buteijn heeft een tweede vestiging, aan de Letlandweg in Vlissingen-Oost, met een opslag loods en kantoor. Het bedrijf wil daar graag helemaal heen. Het is echter nog niet bekend of er vol doende ruimte is, omdat vlakbij een uitbreiding van het spoor is ge pland. Boot 8c Buteijn kijkt inmid dels ook naar toekomstig bedrij venterrein Sloepoort bij 's-Hee- renhoek. De Boot blijft optimis tisch. „We hopen binnenkort op meer duidelijkheid." Op de locatie is in 2009-2010 de eerste woning bouw voorzien. Ouders bezorgd over gemakzuchtig softdrugsbeleid. door Emile Calon MIDDELBURG - Rudy heeft soms nog een broer. Soms, herhaalt de Middelburger, is hij even helder. „Dan is Patrick weer even de oude. Kan je met hem praten." Het grootste gedeelte is dat echter niet mogelijk omdat zijn broer leeft in zijn eigen wereld. Een die bestaat uit hasj roken. Patrick (20) is volgens zijn broer extreem ver slaafd aan softdrugs. Hij heeft wel eens gezien hoe hij op een avond met een paar vrienden een zak van maar liefst dertig euro aan wiet oprookte. Patricks moeder Ineke (55) kan de aftakeling van haar zoon niet langer aanzien. Ze heeft zulke goede herinneringen aan hem maar nu is hij als een vreemde in haar huis. En dat komt volgens haar allemaal door de drugs. Ruim twee jaar geleden be gon Patrick met grote regelmaat hasj te roken. Al vlug was hij een verstokte gebruiker en gingen zijn schoolprestaties achteruit. Volgens zijn moeder probeerde hij te stop pen maar slaagde daar niet in. Ze geeft direct toe dat stoppen wel heel moeilijk is als het 'verslaven de middel' zo makkelijk is te krij gen. In de koffieshops, de illegale shops en op straat. Ineke krijgt bij- 1 val van Agnes, een 56-jarige Mid delburgse die zes jaar geleden haar zoon verloor. Ook zij herinnert 1 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54