'Gerd Nan zei nog sorry' Top bende frauders opgerold Flexibele tijden leiden tot ongewild langer werken Randstad wordt geen provincie 4 Woensdag 25 april 2007 pzc Oplichters uit Nigeria haalden via e-mails veel geld binnen. Conflict dat havo scholier leven kostte ging om meisje. door Willemien Schenkeveld alkmaar - Het was een razend snelle, eenzijdige aanval, zonder wapen. Op die manier is, voor zo ver bekend, maandagmiddag Gerd Nan van Wijk, leerling van de Alk- maarse Jan Arentsz scholenge meenschap, doodgeslagen. De school is verbijsterd en in rouw gedompeld over het overlij den van de 16-jarige havoleerling uit Heerhugowaard. „Het was een hele lieve jongen, die nóóit ie mand kwaad deed", aldus een klas genootje. Een 17-jarige Alkmaar der, geen leerling van de school, sloeg hem op het schoolplein neer. Het slachtoffer verloor het be wustzijn en overleed later op de avond in het Medisch Centrum Alkmaar. „Het gebeurde in een paar secon den", weet schooldirecteur Leen Spaans. „Er vond een hele korte woordenwisseling plaats. Toen gaf de dader drie stompen. Voor zover wij weten met de blote vuist, doel gericht tegen de slaap. Onze leer ling heeft geen enkele poging ge daan iets terug te doen." Het vesti- gingshoofd stond toevallig vlakbij, 'De dader gaf drie stompen met de blote vuist, doelgericht tegen de slaap' maar kon niets doen. „Dit was geen gewone, escalerende ruzie, waarbij je kunt ingrijpen. Het was zó gebeurd." Klasgenoten bevestigden gisteren De ondernemerscultuur in veel bedrijven leidt tot meer overwerk. groningen - Veel mensen die op hun werk hun eigen tijd kunnen indelen, werken meer dan zij ei genlijk willen. Die conclusie trekt Patricia van Echtelt op basis van een onderzoek waarop zij volgen de week promoveert aan de Rijks universiteit Groningen. De moderne werkgever biedt zijn personeel een flexibele, uitdagen de baan. Werknemers kunnen daarbij hun tijd indelen waardoor zij werk en zorgtaken beter kun nen combineren en zij meer ple zier hebben in hun werk. Maar het resultaat is vooral dat mensen meer werken dan zij eigenlijk wil len, aldus de promovenda. Binnen veel bedrijven heerst een ondernemerscultuur, aldus Van Echtelt. Taken worden uitgevoerd binnen projectteams en werkne mers hebben een grote verant woordelijkheid. Werknemers wor den afgerekend op het resultaat. de lezing van de schooldirecteur. „Gerd Nan zei zelfs nog sorry, maar toen begon die ander te slaan", aldus leerlingen. Over het conflict tussen beide jongens is al leen duidelijk dat het te maken had met een meisje. De zeventien jarige dader, afkomstig uit Alk maar, is maandagmiddag thuis op gehaald en zit in hechtenis. Politie en justitie doen geen mededelin gen. „Dit is uitzonderlijk zwaar, óók voor de dader. We willen pre cies weten wat er is gebeurd", al dus politiewoordvoerder Menno Hanenberg. „Hoe flexibel een bedrijf ook om gaat met werktijden, de hoeveel heid werk blijft natuurlijk hetzelf de. En omdat mensen hun werk graag goed willen doen, zijn zij sneller geneigd extra (onbetaalde) uren te maken." Door de grote verantwoordelijk heid zouden werknemers meer plezier hebben in hun werk en daardoor bereid zijn een beetje extra te doen. Maar in deze organi saties is het werkplezier helemaal niet zo hoog, blijkt uit het onder zoek. Dat veel mensen toch extra uren maken, verklaart zij uit 'de tiran nie van de kleine beslissingen': „El ke dag neem je de beslissing even iets af te maken na werktijd, maar al die kleine beslissingen bij elkaar opgeteld, leveren een resultaat op waarvoor je eigenlijk helemaal niet had willen kiezen." Volgens de promovenda gaat dat principe ook op voor mensen die in deeltijd werken. „In moderne organisaties blijkt zo'n deeltijd functie in veel gevallen slechts een illusie." Amsterdam - De politie heeft maandagavond vijf verdachten van grootschalige internetfraude en witwassen aangehouden. TWee van hen, een man en een vrouw, konden op Schiphol in de kraag worden gevat. Zij stonden op het punt het land te verlaten. De poli tie arresteerde de rest, twee man nen en een vrouw, in een woning in Amsterdam. Dat liet een woordvoerder van de politie gisteren weten. Het vijftal, afkomstig uit West-Afri- ka, heeft mensen van over de hele wereld voor miljoenen opgelicht. Zij stuurden e-mails en stelden hun slachtoffers veel geld in het vooruitzicht, bijvoorbeeld vanwe ge een erfenis of het winnen van de loterij. Om het geld te ontvan gen, moesten de gedupeerden een flink bedrag vooruitbetalen. Door hebzucht gedreven, trapten zij vol gens de politie in de val. Bij huiszoekingen die maandaga vond volgden, heeft de politie sim kaarten, telefoons, computerappa ratuur en administratie in beslag genomen. De hoofdverdachte zou veel bezittingen hebben in Nige ria. Momenteel wordt onderzocht of die goederen hem kunnen worden ontnomen. De politie onderzoekt de zaak sa men met de Amerikaanse US Pos tal Inspection Service, aangezien veel van de slachtoffers in de Vere nigde Staten wonen. Zij sluit meer dere aanhoudingen niet uit. Bij een soortgelijke fraudezaak hield de politie in februari vorig jaar al elf verdachten aan. Een van hen is inmiddels uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Twee ande ren staat dat op korte termijn te wachten. De rest zit nog in Nederland en wordt hier berecht, aldus de poli tiewoordvoerder. Hilversum - Het kabinet ziet de ko mende jaren af van de invoering van een Randstadprovincie. Dat zei minister Eurlings van Verkeer en Waterstaat gisteren. Eurlings is coördinerend minister voor de Randstad. Volgens het kabinet biedt een over koepelende provincie op dit mo ment geen oplossing voor de (ver keersproblemen waarmee de grootstedelijke regio kampt. Eur lings wees erop dat het reorganise ren van het openbaar bestuur veel energie zou kosten, die beter kan worden gestoken in praktische op lossingen. „Het is tijd om hier een aantal projecten te realiseren", al dus de bewindsman. „Wij kiezen voor een praktische insteek." Daarmee is de Randstadprovincie overigens niet definitief van de baan. „Er is alles mogelijk op lange re termijn", aldus Eurlings. Zijn uitspraken zijn niet verrassend. In het regeerakkoord zaten geen plan nen voor een Randstadprovincie. Leerlingen van het Jan Arentsz College in Alkmaar zoeken dinsdagochtend op het schoolplein steun bij elkaar. foto Koen van Weel/ANP PETER O BEN O!) MET". NOU, KOM PAN AV-WL. EVEN BUV£A|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4