Ronny van Poucke zat te trillen als een rietje Cruijff verrot gescholden in Bruinisse Thielen naar TROS Penalty Bokaal Johan Cruijff? Wie is dat? 40 Woensdag 25 april 2007 PZC Oud-prof debuteerde voor Anderlecht in duel met Cruijff. door Rudy Boogert IJZENDIJKE - Zijn eerste wedstrijd in het paars-wit van Anderlecht speelde Ronny van Poucke tegen de groten der aarde. Pelé, Eusebio, Beckenbauer, Rivera, Van Hane- gem en - natuurlijk - Cruijff! En die laatste was juist zijn grote idool. „Ik zat te trillen als een riet je", herinnert de oud-prof uit IJ- zendijke zich nog levendig. Van Poucke maakte die eerste 'ver schijning' voor Anderlecht in 1975. Hij was net overgeheveld van de re serves naar het eerste team en zijn vuurdoop beleefde hij tegen het Wereldelftal. Dat sterrenensemble was opgetrommeld om het af scheid van clubicoon Pol van Himst in te kleuren. Van Poucke, toen achttien lentes jong, speelde als invaller de laatste twintig minuten. „Ik ben van jongsaf aan Ajax-supporter in hart en ziel en Cruijff is altijd mijn gro te idool geweest. Ik zat toen op de bank te trillen als een rietje, zo enorm zenuwachtig was ik. Toen ik in het veld kwam, was ik wel even aan het zweven. Een gewoon mannetje uit IJzendijke tussen zul-* ke wereldtoppers." Nog geen jaar later speelde hij op nieuw tegen een elftal waarin UW HERINNERING Johan Cruijff wordt vandaag zestig jaar. Op de oproep enkele weken gele den in de krant en op de site www.pzc.nl kwamen tal van reacties binnen van lezers die hun herinnerin gen of gedachten over Neerlands bes te voetballer wilden delen. Mijn enige uitje tijdens mijn toen malige verkering (ca. 1969) was Ajax thuis in de Meer, iedere keer weer. Ik ben toen van Johan gaan houden met zijn machtige boven benen. Hoe lang dat doorwerkte, bleek ja ren later, toen Johan voor een re clamespot bij een bekende credit card maatschappij, waar ik werkte, moest zijn en ik de lift in moest. En ja, daar stond mijn god. Prach tig gekleed en gebronsd, uiterst be leefd. Ik hakkelde iets van goede middag en kon alleen maar blijven staren en zag door zijn broek heen, weer die machtige bovenbe nen. Let wel, toen was ik al bijna 50 jaar. Ach Johan, zoals jij is er maar één. Inge van Loon Al 'The Godfather' Pacino wordt vandaag 67 jaar, Groen Links-aanvoerster Femke Flalsema viert haar 41e verjaardag en de Spaanse topwielrenner Alejandro Valverde wordt 27 jaar. Fiun feestjes zullen voor het grote publiek in stilte voorbijgaan. Maar niet die van Johan Cruijff. Ter ere van de zestigste verjaardag van de volgens velen beste Nederlands voetballer ooit zijn de afgelopen weken tig boeken verschenen en werden avondvullende programma's op radio en televisie verzorgd. De PZC plaatste enkele weken geleden een oproep aan zijn lezers om hun herinneringen aan Johan Cruijff te delen. Deze Zeeuwse reacties leverden een veelzijdig beeld op van Cruijff: de weergaloze voetballer, de acteur, de 'taalvirtuoos', maar bovenal: het idool van velen. BARCELONA - De vijfjarige Mark Roelse uit Biggekerke staat in april 1999 samen met zijn vader Daan op de parkeerplaats van het vliegveld bij Barce lona te wachten op moeder Anny. Zij staat in een lange rij te wachten om een huurauto op te halen. Ook Johan Cruijff is de drukte ontvlucht en staat pal naast vader en zoon Roelse op kennissen te wachten. Daan en Johan knopen een vriendelijk en spontaan gesprekje aan. Voordat Cruijff vertrekt met zijn inmiddels gearriveerde kennissen, vraagt Daan aan zijn zoon Mark of hij met Cruijff op de foto wil. Mark antwoordt: 'Johan Cruijff? Wie is dat?' Vader Daan kon wel door de grond zakken. De foto is uiteindelijk toch geschoten, maar deze zin zal de inmiddels twaalfjarige Mark, speler van De Meeuwen D1, zijn leven lang blijven achtervolgen. foto Daan Roelse Als hij de bal aan zijn voet had, was het altijd spannend. Hij dacht altijd twee, drie stappen verder dan andere spelers, in die periode was hij ook echt op z'n top. Rob bie Rensenbrink was bijna net zo goed als Cruijff! Het verschil was dat Cruijff véél meer persoonlijk heid had." Behalve de herinneringen aan die twee wedstrijden met Cruijff heeft Van Poucke ook nog een tastbaar souvenir van zijn grote voorbeeld: een shirt. „Bij Anderlecht speelde ik samen met Rensenbrink. Hij kwam ook uit voor het Neder lands elftal en ik voor Jong Oranje. Ik heb aan Rensenbrink gevraagd of hij een shirt van Cruijff voor mij kon regelen. En dat deed hij." „Ik weet echt niet meer van welke wedstrijd, maar het mooie is dat één van de drie Adidas-strepen van het shirt is getrokken. Cruijff had immers een contract met Pu- ma en de KNVB met Adidas. Om dat Cruijff geen contractbreuk wil de plegen, haalde hij steevast een Adidas-streep van zijn Oran je-shirt." Dat shirt zal Van Poucke, dit jaar 50 geworden, nooit wegdoen. Wél .uitlenen. Momenteel pronkt het shirt aan een muur in Duitsland... „Mijn broer woont in Duitsland", legt Van Poucke de bergplaats in het hol van de leeuw uit, „en zijn zoon wilde het shirt graag op zijn kamer hangen." de terugwedstrijd (2-0 en 2-1). In Lokeren legde mijn goede vriend Roland Ingels uit Ertvelde de 'meester' aan banden; tot vijf mi nuten voor het eindsignaal één ge niale actie van Cruijff goed was voor de doodsteek. Onder voetbal vrienden in ons dorp nog steeds één van de grote momenten. Henri van Hecke Ik was 10 jaar toen ik met een ken nis naar de bij ons Ajacieden gelief de De Meer afreisde om de wed strijd Ajax-Helmond Sport te be zoeken. Maar zo normaal werd de ze wedstrijd niet! Door een histori sche penalty van de meester en Jes- per Olsen alias 'De Vlo' werd het een wedstrijd om nooit te verge ten. De keeper Otto Versfeld was met stomheid geslagen. Marcel Louws Cruijff speelde voor Ajax. Hij nam een penalty en deed dat in twee voud met een andere speler. Nie mand snapte het, maar het was een geldige penalty. Cruijff was de eerste die dat deed. Ook de laatste. Ik heb het zo nooit meer gezien. Nelly Vialle BRUINISSE - Johan Cruijff en Ruud Gullit delen handtekeningen uit in Brui nisse voorafgaand aan Cruijffs eerste wedstrijd in het shirt van Feyenoord op 16 juli 1983. De tegenstander was het Zeeuws elftal, waarin onder ande ren Jos van Belzen van Arnemuiden meespeelde. „Tijdens de wedstrijd werd Cruijff verrot gescholden door Feyenoord-supporters", herinnert Van Belzen zich. „Ik zei tegen Cruijff: 'Dat je dat als voetballer kan verdragen'. Hij antwoordde: 'Dat verandert nog wel'. Hij heeft gelijk gekregen, dacht ik zo." Feyenoord werd dat seizoen kampioen (voor het eerst sinds 1974) en won de beker (voor het eerst sinds 1969). foto Willem Mieras MIDDELBURG - Marcel Thielen (tweede van links) loopt trots met de tas die hij zojuist van Johan Cruijff heeft gekregen. De twaalfjarige speler van Wal cheren kreeg de tas, omdat hij op deze 6e oktober van 1979 Zeeuws kam pioen penaltyschieten was geworden. Thielen liet onder anderen Ronald van Oeveren (Zierikzee, midden) en Richard Boekhout (Breskens, krijgt hand van Cruijff) achter zich. Thielen mocht door zijn titel naar de nationa le finale van de TROS Penalty Bokaal, die op televisie werd uitgezonden. Hoeveelste Thielen daarin werd? „Dat moet je maar niet opschrijven." De inmiddels 40-jarige Thielen voetbalt al jaren niet meer. „Te druk met mijn bedrijf." De penaltywedstrijd werd gehouden voorafgaand aan het duel Mid- delburg-LA Aztecs (1-3) en stond onder leiding van scheidsrechter Adrie de Willigen (rechts). foto van Adrie de Willigen Ronny van Poucke Cruijff ook speelde: Barcelona. „Een vriendschappelijke wed strijd, middenin het seizoen. Toen heb ik de hele wedstrijd gespeeld en heb ik vanaf enkele meters kun- 'Een gewoon mannetje uit IJzendijke tussen zulke wereldtoppers' nen zien hoe goed Cruijff was. Op televisie komt hij niet tot zijn recht, dat geeft toch een ander beeld." „Hij was zó snel, niet te pakken. Mijn herinnering aan Johan Cruijff is in de jaren zeventig. Ik was tien of elf jaar oud. Ik woonde in Den Haag. Mijn buurman was suppoost bij ADO en mocht altijd voor niks binnen, dus ook bij de westrijd tegen Ajax. Daar zag ik mijn idool Cruijff aan het werk. Hij kreeg net van de verzorger, Sa- lo Muller, een lintje om zijn sok ken vast te binden. Cruijff kreeg vervolgens de bal aangespeeld en hij nam de bal in één beweging binnenkant voet mee, speelde de bal aan de binnenkant en ging zelf buitenom zijn tegenstander, hij keek op, zag doelman Ton Thie voor zijn goal staan en schoot. De bal ging onhoudbaar onder de lat binnen. Met open mond heb ik dat gadegeslagen, in twee handelin gen was hij iedereen de baas. Daar om is hij de grootste voetballer van Nederland! Pumapele Voor mij een heel emotionele her innering was 4 november 1976, toen Cruijff met Barcelona net voor het eindsignaal Lokeren uit schakelde in de Uefa Cup. Cruijff scoorde zowel in de heen- als in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42