Luchtstad in De Vleeshal Zoektocht naar het onbedoelde raadsel Première Bestevaer Kunstbende Taal en muziek 34 Woensdag 25 april 2007 PZC brouwershaven - Bestevaer, de nieuwe productie van Theaterpro ductiehuis Zeelandia, gaat woens dag 23 mei in première in Het Ton- nenmagazijn in Brouwershaven. Daar zijn op 20 en 22 mei ook try-outvoorstellingen. Tot en met 8 juli is Bestevaer 24 keer te zien, in de hele provincie. Het stuk is een bewerking van de kameropera Kabaal (2001) van de Middelburgse componist Douwe Eisenga en gaat over de langdurige vete tussen Michiel de Ruyter en Cornelis Tromp. De opera is nu omgevormd tot reisvoorstelling. Er zijn teksten toegevoegd en daarbij is muziek gecomponeerd. Ook de enscenering is uitgewerkt in een speciaal ontwikkeld decor. De rollen van De Ruyter en Tromp worden nu gezongen door Frans Fiselier (bas) en Rein Kolpa (tenor). Michiel van Vliet vertolkt als percussionist de rol van Wil lem III. Vincent van den Elshout heeft, net als in 2oor, de regie. www.theaterzeelandia.nl TERNEUZEN - In het Scheldetheater in Terneuzen wordt zondag de Zeeuwse voorronde van de Kunst bende gehouden. Vanaf 13.00 uur laten ruim 200 Zeeuwse jongeren hun talent zien in zeven categorie ën: muziek, dans, taal, theater, ex po, film en 'alles mag'. Het thema is 'Liefde'. De landelijke finale is 9 juni in Utrecht. De Zeeuwse voorronde wordt ge presenteerd door de Vlissingse MC Kevin Keegan en de actrice Nicole Oerlemans, bekend van Topstars. Er zijn diverse pauzeacts, waaron der gastoptredens van De Hobbyis ten MC Keegan en van de Zeeuws-Vlaamse band Lym, een skateboarddemonstratie op het theaterplein en de voorstelling Thersites van jeugdtheatergroep De Drang. De prijsuitreiking is rond 18.45 uur. TERNEUZEN - Op uitnodiging van Stichting Prometheus komen pia nist Ivo Janssen en schrijfster An na Enquist'vanavond naar Porgy en Bess in Terneuzen. De bijeen komst begint om 20.15 uur. In het kader van het 50-jarig jubi leum van Porgy en Bess brengen de twee een programma waarin taal en muziek samenvloeien. De gedichten en prozafragmenten die Enquist voorleest combineert Jans sen met muziek van onder ande ren Chopin, Schumann, Brahms en Debussy. Enquist en Janssen maakten samen al de cd's De erfe nis van meneer De Leon en Tussen boven- en onderstem. Anna Enquist (1945) is het pseudo niem van Christa Widlund-Broer. Ze publiceerden diverse gedichten bundels en de romans Het meester stuk (1994), Het geheim (1997) en De thuiskomst (2005). Ivo Janssen (1963) studeerde bij Jan Wijn aan het Sweelinck Con servatorium in Amsterdam. Hij voltooide in 2006, na twaalf jaar, het omvangrijke project waarbij hij het complete werk voor klavier van J.S. Bacil op cd zette. Argentijnse kunstenaar Tomas Saraceno toont bijzonder schaalmodel. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Argentijnse archi tect en beeldend kunstenaar To mas Saraceno (1973) noemt zijn kunstwerk zelf een 'schaalmodel', maar het is er wel een die De Vleeshal in Middelburg vrijwel vol ledig vult. RUDY KOUSBROEK 'Het raadsel der herkenning' (Fotosynthese 3) door Rudy Kousbroek. Uitgeverij Augustus, 128 pagina's, 19,90 euro. door Rolf Bosboom Eind 2006, vooruitlopend op de overgang van de krant naar het kleinere formaat, verscheen de laat ste 'Fotosynthese' in de PZC. Jaren lang verzorgde schrijver Rudy Kousbroek deze rubriek in de toen malige kunstbijlage. Al eerder verschenen twee eerdere bundelingen van deze afleverin gen, onder de titels Verborgen ver wantschappen en Opgespoorde won deren. De boeken bleven niet onop gemerkt. Zo werd Opgespoorde wonderen in 2005, tot Kousbroeks eigen verrassing, bekroond met de Jan Hanlo Essayprijs. De jury noemde het boek het 'zoveelste Zijn eerste grote solotentoonstel ling in Nederland bestaat uit zo'n honderd grote - doorsnede van 1,7 meter - en transparante ballon nen. Zij worden bij elkaar gehou den door een complex van netten, waardoor het immense geheel oogt als een wolkenformatie. In De Vleeshal is een groot en een wat kleiner exemplaar te zien. Ze staan model voor Saraceno's futu ristische samenleving Airport Ci ty. Dat is, zo stelt hij zich voor, een hoogtepunt' in het beschouwende oeuvre van de auteur, die eerder al de PC Hooftprijs voor zijn essays mocht ontvangen. De laatste reeks Fotosyntheses zijn nu verzameld in een derde bun- zwevende metropool die voortdu rend verandert. Delen ervan heb ben de mogelijkheid om zich bij el kaar aan te sluiten of juist hun ei gen weg te kiezen. Airport City, een project waaraan hij al langer werkt, is voor Sarace no een alternatief voor de huidige visie op samenleven, die volgens hem 'in de zwaartekracht gevan gen' zit. De kunstenaar wil het be perkte perspectief op de wereld en het luchtruim doorbreken. del, met als titel Het raadsel der her kenning. De formule is ongewij zigd: een foto, vaak tientallen ja ren oud, zet Kousbroek aan tot een overpeinzing. Het gaat veelal om - ogenschijnlijk - alledaagse fo- De architectuur van zijn luchtste- den is bovendien dusdanig dat het een bijzondere mate van sociale betrokkenheid vergt van de bewo ners. Dat staat volgens hem in scherp contrast met het sociaal iso lement en de vervreemding die het huidige stadsleven typeren. 1^1 'Airport Cities' van Tomas Saraceno, t/m 17 juni in De Vleeshal, Markt, Middelburg. Geopend: di. t/m zo., 13.00-17.00 uur. to s, waarin de schrijver juist speurt naar het bijzondere. „Mij moet het gevoel bekruipen: hier klopt iets niet, hoe kan dit in gods naam? De opzet is om in elke foto iets te vinden dat onverklaarbaar is", zei hij in 2005 tijdens een le zing in Middelburg. In het nieuwe deel formuleert hij het zo: „Voor eigen gebruik volsta ik meestal met het simpele voorschrift dat het raadsel onbedoeld en ondoor grondelijk moet zijn." Het levert - opnieuw - mooie be schouwingen en verrassende ob servaties op. Toch passen bij Het raadsel der herkenning twee kantte keningen. Kousbroeks stellige op vatting dat het beeld op z'n minst gelijkwaardig is aan de tekst, blijkt niet altijd uit de vormgeving. De foto is soms veel kleiner afgedrukt dan de begeleidende tekst, waar door het evenwicht wegvalt. Ver der ontbreekt helaas de vermel ding dat de serie Fotosyntheses eerder in de PZC is verschenen. Het werk van Tomas Saraceno vult vrijwel de hele De Vleeshal. foto Lex de Meester Rudy Kousbroek. foto Jeroen Poortvliet/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36