Even op de stoel van de premier Scharrelkip symbool Gentse Fieste Examinering bij Zeeuwse ROC's buiten schot pzc Woensdag 25 april 2007 33 Zeeuwse jongeren bezoeken premier Balkenende in het torenkamertje in Den Haag. Zeeuwse jongeren op bezoek bij premier Balkenende door Ernst Jan Rozendaal DEN haag - „Zo, hij gaat het nog moeilijk krijgen", zegt de filmma ker van het ministerie van Algeme ne Zaken. Voor de internetsite doet hij verslag van het bezoek, gis teren, van zes Zeeuwse jongeren aan premier Balkenende. Vooraf wil hij weten welke vragen ze gaan stellen. Isa Kort (16) uit Middelburg kondigt aan dat ze de premier gaat vragen waarom je pas op je achttiende studiefinancie ring en een OV-kaart krijgt. „Dit wordt geloof ik helemaal geen ont spannen praatje", concludeert de interviewer lachend. Natuurlijk krijgt hij ongelijk. Bal kenende heet Isa, Katelijn Blok (18) uit Vlissingen, Maaike de Graag (18) uit Oostkapelle, Wij nand de Wolf (22) uit Goes, Niko lai lacobs (17) en Cirelle Pluijlaar (16), beiden uit Middelburg, opge wekt welkom. Ze hebben het bezoek verdiend als finalisten van een debatwedstrijd van de provincie. In Den Haag heb ben ze eerst SP-Kamerlid Luijben opgezocht, daarna het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer bijgewoond en tot slot worden ze ontvangen in het Torentje. „Het hoogtepunt van de dag", verzekert Katelijn de premier. Hij is aanvankelijk degene die de vragen stelt. En hij vertelt van alles en nog wat. Over zijn schooltijd in Goes, zijn eerste bezoek aan het Torentje om de toenmalige pre- De minister-president is in het echt leuker dan op de televisie mier Lubbers te interviewen en over de inrichting van zijn werkka mer. Of de jongeren die soms wil len zien? En de Trêveszaal, waar el ke week de ministerraad verga dert? De mooiste vergaderzaal van Europa, verzekeren buitenlandse gasten hem dikwijls. In zijn opvallend kleine werkka mer toont hij onder meer foto's waarop hij staat met prins Bern- hard en Bill Clinton, een gesig neerd portret van autocoureur Mi chael Schumacher en zijn drie tele foons: één gewone, één voor recht streeks contact met de ministers en één voor als alle andere tele foons uitvallen. In de Trêveszaal kan Maaike het niet laten om even in de stoel van de premier te gaan zitten. Een foto moment Voor ze het weten, staan de jongeren weer buiten. Balken ende is in het echt leuker dan op televisie, concluderen ze. Wel jam mer dat slechts drie van hen gele genheid hadden hun ingestudeer de vraag te stellen. Onder wie Isa, die geen genoegen neemt met Bal- kenende's antwoord dat een 17-jari- ge student nooit langer dan één maand moet wachten op studiefi nanciering en een OV-jaarkaart. Ze heeft het nagevraagd en weet zeker dat het niet klopt. De pre mier geeft zijn voorlichters op dracht het uit te zoeken. Wie weet hoe moeilijk hij het had gekregen als alle vragen aan bod waren gekomen. Heeft zijn char me hem toch mooi gered. ■Fj Meer over dit bezoek: LJi www.minaz.nlwww.jouwzeeland.nl. Gent rekent op zeker anderhalf miljoen bezoekers in tien dagen. door Wout Bareman CENT - De affiches van de Gentse Feesten zijn traditiegetrouw een zeer gewild object voor verzame laars. Bij de Dienst Feestelijkhe den van de stad gaan er jaarlijks duizenden over de toonbank. De ontwerpers laten zich meestal lei den door de twee belangrijkste pij lers van het tiendaagse volksfeest: cultuur en plezier. Nu eens toonde het affiche een jolige oude dame, dan weer een clown of een (Zeeuws-Vlaamse) acrobate. Dit jaar niets van dat alles. Het schepencollege koos voor een sim pele kip, die de toeschouwer een schattende blik toewerpt. Schepen van Feestelijkheden, Lieven de Ca- luwé, gisteren bij de presentatie: „Kippen zijn verstandige dieren, die weten hoe te genieten, 's Mor gens springen ze van hun stok en beginnen welgemutst een dag te scharrelen, kakelen, eten en pron ken. En ze leggen elke dag een ei. .Kortom, kippen hebben een ge zonde levenshouding. Scharrelen, kakelen, eten, pronken en je ei kwijt kunnen, dat komt helemaal overeen met de Gentse Feesten." De Feestenkip duikt sinds gisteren overal in de stad op, maar ook in Zeeland en Noord-Brabant, Noord-Frankrijk en op alle Bel gische stations, waar behalve affi ches ook folders te vinden zijn. Het programma van de 164ste edi tie van de Gentse Feesten (in het Gentse: Gentse Fieste), alom er kend als het grootste Europese volksfeest, is zo goed als rond. Op meer dan 100 locaties vinden van zaterdag 14 tot en met maandag 23 juli zo'n 700 voorstellingen plaats. De openingsstoet trekt op 14 juli 's middags door het centrum. Daar na barsten vier grote festivals los: het Blue Note Records Festivals, het Internationaal Straattheaterfes tival, het International Puppetbus- kerfestival en het dancefestival 10 BW De Gentse feesten worden alge- meen erkend als het grootste volksfeest van Europa. De organi satie verwacht dit jaar zo'n ander half miljoen bezoekers. Days Off. Naast al die straat- en theatervoorstellingen, is er een groot vuurwerk (21 juli), trekt de stoet Stroppendragers door de stad (20 juli) worden bijzondere markten ingericht en is er een groot bal in de stijl van 1900. De stadsdiensten verwachten dit jaar zo'n anderhalf miljoen bezoe kers. Daarmee is, volgens burge meester Daniël Termont de grens wel bereikt. Voor het eerst in de ge schiedenis geldt in het stadscen trum een glasverbod. Wie met een fles of een glas rondloopt, ris keert een boete. Op die manier proberen politie en Rode Kruis het aantal verwondingen (vorig jaar 1429) te beperken. Het aantal gelegenheidshorecazaken van par ticulieren wordt beperkt. GOES - De twee Zeeuwse ROC's hebben geen bericht van het mi nisterie van OC en W ontvangen dat ze het volgend schooljaar geen examens meer af mogen nemen. Staatssecretaris M. van Bijsterveldt heeft in totaal 85 opleidingen laten weten dat hun examinering kwali tatief onder de maat is. Het gaat om opleidingen in het middelbaar beroepsonderwijs (MBO). Die ROC's mogen drie jaar lang geen examens in deze opleidingen verzorgen. Ze moeten ze uitbeste den aan een ander ROC of een exa meninstelling. Van Bijsterveldt: „De kwaliteit van de examens in het mbo moeten boven elke twij fel verheven zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35