Geld en werk Denk vooral goed na over de verliespolis PZC Woensdag 25 april 2007 1 9 Beleggingspolissen liggen onder vuur. Het afgelopen jaar bleken veel van deze verzekeringen woeker- en verliespolissen. Maar wat moet iemand die zo'n polis heeft nu doen? door Rik Elfrink illustratie job van Celder n de hoogtijdagen van de Am sterdamse effectenbeurs werd het beschouwd als een volko men normale constructie. )e koopt een huis, sluit een hy potheek af en daaraan koppel je een overlijdensrisicoverzekering en een beleggingsdepot. Ook het opbouwen van een oudedagsvoor ziening via een beleggingspolis was jarenlang de gewoonste zaak van de wereld. Niemand maakte zich druk over provisies of rende menten. De koersen van aandelen gingen toch wel omhoog. Inmiddels is er op het front van de beleggingsverzekeringen nogal wat veranderd. Toezichthouder Autori teit Financiële Markten (AFM) en consumentenorganisaties uitten het afgelopen jaar forse kritiek op de verzekeraars. En ook de consu menten zelf kwamen in actie. Ze klaagden massaal bij verzekeraars. Flun beleggingspolissen bleken in veel gevallen woeker- en verliespo lissen. Ze raakten door hoge kos ten en koersdalingen duizenden euro's kwijt. Tot wel 40 procent van de inleg in beleggingspolissen gaat op aan kosten en premies voor de verzekeraars, becijferde de AFM. Een door het Verbond van Verzekeraars ingestelde commissie kwam bovendien tot de conclusie dat de verzekeraars meer informa tie moeten verstrekken. Wat moeten polis houders nu doen? Tweede Kamerlid Staf Depla van de Partij van de Arbeid waarschuwt mensen met een beleggingspolis voor te veel paniek. „Wie nu in eens de polis stopzet, kan voor ho ge afkoopkosten komen te staan. Als de verzekeraars straks concur rentie krijgen van de banken, kan de consument kiezen. Op dat mo ment is een goede afweging te ma Meer informatie www.woekerpolisdaim.nl De Stichting Woekerpolis Claim (WPC) behar tigt de belangen van mensen die een beleggingsverzekering hebben afge sloten. www.kifid.nl Het klachteninstituut Financiële Dienstverlening, de nationale ombudsman voor financiële klachten. www.autoriteit-fm.nl De financiële toezichthouder AFM. www.verzekeraars.nl Verbond van Verzekeraars. ken of het zinvol is om de polis bij de huidige aanbieder te houden." Voorlopig is het beste devies om de verzekeraar of tussenpersoon om zoveel mogelijk informatie te vragen. Met name de vraag wat er precies met iedere ingelegde euro gebeurt, is van groot belang. Verze- kaars worden in de toekomst ver plicht om dit tot achter de komma duidelijk te maken. Dat ze minder aan de producten gaan verdienen, is een mogelijk gevolg. Een wets voorstel van Depla stuurt daar ook op aan. In het wetsvoorstel wordt geregeld dat verzekeraars via het fe nomeen banksparen concurrentie krijgen van banken op het gebied van beleggingspolissen. Tot nu toe geldt alleen een fiscale vrijstelling voor beleggingspolissen die via een verzekeraar zijn afgesloten. Wanneer het parlement instemt met het voorstel van Depla, geldt met ingang van 1 januari 2008 ook een vrijstelling voor polissen die via de bank zijn afgesloten. Het Verbond van Verzekeraars denkt niet dat de banken tegen la gere kosten kunnen werken. „De concurrentie op dit terrein is al moordend met tachtig verzeke raars die producten aanbieden. Dat zal niet veranderen omdat en kele banken ook beleggingspolis sen in het assortiment opnemen. Waarom zou het product met het toetreden van een paar banken in eens goedkoper zijn?", aldus het commentaar van woordvoerder H. Zoontjes van het Verbond van Ver zekeraars. Depla en ook de Consu mentenbond twijfelen aan de le zing van Zoontjes. Depla: „Er is nu sprake van gedwongen winkel nering. Consumenten moeten voor een fiscale vrijstelling ver plicht een contract afsluiten bij een verzekeraar. Als dat verandert, zal door aanbieders scherper wor den gelet op de kostenstructuur en de uitleg van producten." De Consumentenbond gaat het al lemaal nog niet snel genoeg. De Bond wil dat ook mensen die vóór 1 januari 2008 een beleggingspolis afsluiten, goed worden voorge licht. „Het gaat om tienduizenden polishouders", aldus een woord voerster. „Zij hebben ook recht op fatsoenlijke informatie." e door het Verbond van Verzekeraars ingestelde commissie De Ruiter kwam al eerder tot de conclusie dat de informatievoorzie ning te wensen overlaat. „Veel ver zekeraars zijn al druk in de weer om mensen voor te lichten en bij te praten over de polis die ze heb ben afgesloten", aldus Zoontjes. „Ook is er een herziene financiële bijsluiter en wordt gewerkt aan in formatiemodellen die een duidelij ke kostenopbouw laten zien. Daar bij wordt getoond wat er gebeurt met iedere euro die wordt inge legd. Ook wat er aan provisie en kosten wordt ingehouden." Het Verbond van Verzekeraars heeft kritiek op de plannen van Depla. Zoontjes: „Voor veel men sen is het te moeilijk om met fisca le voordelen een oudedagsvoorzie ning op te bouwen. Bijvoorbeeld voor zelfstandige ondernemers. Dat is de basis van het probleem en dit wordt niet aangepakt." Het aantal verkochte beleggingspolis sen neemt weer toe, zegt hij. „De vraag stijgt omdat het goed gaat op de beurs. De aandelen doen het sinds een jaar of vier prima." Helemaal gerust kan het Verbond van Verzekeraars nog niet zijn. Het ministerie van Financiën zal aan het eind van volgende maand een onderzoek starten naar beleg gingsverzekeringen. En de Consu mentenbond ziet nog een belang rijk verbeterpunt. Belangstellen den voor een polis moet worden voorgehouden wat de gevolgen bij afkoop zijn. „De transparantie moet rap verbeteren", aldus de woordvoerster. „En niet op 1 janua ri 2008, maar zo snel mogelijk." lift ALLEMENSEN Moeder van Keith Richards overleden De 91-jarige moeder van gitarist Keith Richards van de Rolling Stones is zaterdag in Groot-Brit- tannië aan kanker overleden. Keith Richards kwam begin april in opspraak toen hij tegen een Brits muziekblad zei dat hij zijn vader had gesnoven. „Hij was gecremeerd en ik kon het niet nalaten om hem met een beetje cocaïne op te snuiven", al dus de 63-jarige gitarist. Volgens een zegsvrouw van de gitarist maakte hij een grap. Keith Ri chards is het enige kind van Bert Richards en Doris Richards Du- pree, die in 1962 scheidden. Kok Braakhekke haalt boterbriefje 'Kookgek' Joop Braakhekke gaat trouwen met zijn vriend Wim Nijkamp, met wie hij al 35 jaar samen is. De eigenaar van het Amsterdamse restaurant Le Gara ge bevestigde dit gisteren. Nade re details wilde de voormalige tv-presentator niet geven. In De Telegraaf zegt Braakhekke dat hij deels heeft gekozen voor een hu welijk om een statement te ma ken. Hij verwijst naar een uit spraak van kardinaal Simonis, die voorspelde dat de islam over enkele jaren de grootste gods dienst van Nederland zal zijn. Braakhekke vreest dat een huwe lijk van mensen van gelijk ge slacht op den duur wellicht niet meer mogelijk is. Zoon Rod Stewart gaat door het lint De politie van Los Angeles ver denkt Sean, de 26-jarige zoon van Rod Stewart, van zware mis handeling. Sean Stewart zou het afgelopen weekeinde razend zijn geworden toen hem en twee vrienden de toegang werd gewei gerd tot een Hollywoodfeestje. Volgens TMZ.com smeten Ste wart en zijn vrienden stenen en vuilnis naar gasten die het feest verlieten. Volgens ooggetuigen viel het drietal zelfs mensen in hun auto's aan. Een slachtoffer meldt op de website dat zijn vrouw gewond raakte aan haar benen toen het autoraam werd verbrijzeld. Kim Basinger is bang voor ex Alec Baldwin Kim Basinger is zo geschrok ken van de uitlatingen van haar ex Alec Baldwin over hun elfjarige doch ter, dat ze nu 24-uurs- J bewaking heeft gere- i-ï Kim Basinger. foto EPA geld, zo meldt de New York Post. Oscar-winnares Basinger voelde zich niet meer veilig in haar huis in Los Angeles, nadat bekend werd dat acteur Baldwin hun dochter 'een brutaal, hersen loos klein varken' had genoemd in een telefoonge sprek dat naar in ternet uitlekte. Hij heeft in middels publie kelijk zijn ex cuses aangebo den. Baldwin mag zijn dochter niet meer zien tot 4 mei. Dan komt zijn zaak voor de rech ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19