Buitenland en democratie Lof voor Boris Jeltsin: symbool van chaos mé overleden Jeltsin 8 Dinsdag 24 april 2007 PZC NECROLOGIE Boris Jeltsin 1931-20 07 door Remco Reiding Geliefd in het Westen, ge haat in Rusland. Oud-presi dent Boris Jeltsin was tot aan zijn dood omstreden. Vr k .is iikim:. "■""si Jeltsin laat in 1995 zijn Amerikaanse collega Bill Clinton lachen door de pers te schofferen. foto Jim McKnight/AP f 3 f - Bovenop een tank spreekt Jeltsin in 1991 het volk in Moskou toe, na een mislukte communistische coup. foto EPA Toen Jeltsin in augustus 1991 op een tank klom en een coup van verstokte commu nisten neersloeg, kreeg hij interna tionale erkenning als verdediger van de democratie. In eigen land gold hij als de verzetsheld die de Sovjet-Unie, toch al op sterven na dood, het graf in had geduwd. Het was op die nazomerse dag nauwe lijks voor te stellen dat het meren deel van de Russen Jeltsin vijftien jaar later zou vervloeken als de man die bovenal chaos bracht in de wilde jaren negentig. Jeltsin stond in 1991 voor de on dankbare taak om een econo misch, militair en moreel failliet land van enorme omvang te her vormen. Hij werd verkozen tot de eerste president van Rusland, na het uiteenvallen van de Sov jet-Unie, door zijn latere opvolger Vladimir Poetin aangeduid als 'de grootste geopolitieke catastrofe van de twintigste eeuw'. De boerenzoon uit Jekaterinburg, waar hij in 1931 werd geboren, schrok niet terug voor zijn immen se opgave. Hij had zich in zijn jeugdjaren al een bekwaam straatvechter ge toond. Jeltsin deed aan worstelen en boksen, hoewel hij twee vin gers was kwijtgeraakt, toen een granaat ontplofte die hij met vrien den had gestolen uit een opslag plaats van het Rode Leger, jeltsin had in die tijd een broertje dood aan gezag en lag geregeld overhoop met zijn vader, die voor de oorlog vanwege anti-communis tische activiteiten drie jaar in een Goelag (strafkamp) had doorge bracht. Toen zijn diploma door een docent was ingetrokken, liet Je ltsin een commissie vormen die hem in het gelijk stelde. De leraar werd ontslagen. Maar eenmaal zelf de baas in het land, toonde hij zich dikwijls auto ritair. Amper veertien maanden nadat Jeltsin de augustuscoup had neergeslagen, zette hij tanks in om zijn eigen politieke vijanden op de knieën te krijgen. Een jaar later stuurde hij het leger naar Tsjets jenië. Dat leed een vernederende nederlaag tegen separatistische re bellen in de kleine deelrepubliek. Als president nam Jeltsin zich bo venal voor de centraal geleide planeconomie te hervormen tot een democratische, kapitalistische markteconomie. Zijn shockthera pie ging gepaard met ernstige kin derziektes. Fabrieken gingen fail liet zonder overheidssteun, werk nemers verloren massaal hun baan. Oligarchen roofden het land leeg dankzij lucratieve privatiserin gen van staatsbedrijven. Spaargeld verdween als sneeuw voor de zon tijdens crises met de nationale munt, de roebel. De kloof tussen arm en rijk groeide, evenals de cor ruptie. Jeltsin ruziede voortdurend met het parlement, dat hij diverse ma len naar huis stuurde. Hij lag on der vuur vanwege beschuldigingen van grootschalige corruptie. Zijn herverkiezing in 1996 had Jeltsin te danken aan zijn dubieuze entou rage van oligarchen, beter bekend als De Familie. Maar op oudejaars avond 1999 gaf hij het stokje over aan zijn toenmalige premier Poe tin, een voormalig spion van de KGB. De woelige jaren negentig hadden ook Jeltsin zelf gesloopt, schreef hij al in 1994 in zijn memoires. „De zwakke aanvallen van depres sie, de ernstige twijfels, de slape loosheid en de hoofdpijn in het midden van de nacht, de tranen en de wanhoop, de pijn door men sen die dichtbij me stonden en me niet steunden op het cruciale mo ment, die me hebben verraden - dat alles heb ik moeten door staan." In het buitenland gold Jeltsin al die jaren als een voorvechter van democratie, na decennia van Kou de Oorlog tussen het Westen en het communistische regime. Hij slaagde erin grootschalig bloedver gieten te voorkomen na het uiteen vallen van de Sovjet-Unie en bracht Oost en West dichter bij el kaar. De wereld zag hem onder meer dansend en ginnegappend met de Amerikaanse president Bill Clin ton. Maar in eigen land was Jeltsin er vaak niet, reden tot voortdurende speculatie over zijn gezondheid en zijn drankprobleem. Tijdens de Bosnië-crisis liet hij zich al eens met 'een griepje' twee weken niet zien. De premier van Ierland stond eens moederziel al leen op de rode loper te wachten op zijn net gearriveerde gast, offici eel omdat Jeltsin zich in het vlieg tuig had verslapen, maar volgens geruchten omdat hij weer eens hartproblemen had. Zijn dood kwam plotseling, maar de hartstil stand was niet onverwacht. ,Jt Jeltsin met zijn vrouw. foto EPA Europese landen roemen Russische ex-president. DEN HAAG - Boris Jeltsin is gisteren op 76-jarige leeftijd om 11.45 uur Nederlandse tijd overleden aan een hartaanval. De eerste Russi sche president lag in het centrale ziekenhuis van Moskou en had al langer hartproblemen. Het nieuws over zijn dood werd pas uren later door het Kremlin bekendgemaakt. Jeltsin was tussen 1991 en 1999 het eerste democratisch gekozen staats hoofd van het land. Het was een periode die zich kenmerkte door corruptie, economische teruggang en sociale en politieke problemen. Vice-premier Boris Nemtsov stel de dat Jeltsin de Russen vrijheid had gegeven. „Hij hield er zelf van en hij hield van ons vaderland. Herinner wat hij bij zijn afscheid tegen zijn opvolger Vladimir Poe tin zei: 'Bescherm Rusland'." Mi- chail Gorbatsjov, Jeltsins voorgan ger, zei in een reactie: „Wij kon den samen veel doen, maar wij hadden ook serieuze en erg grote meningsverschillen, waar degenen die tegen perestrojka (de hervor mingspolitiek) en verandering wa ren, gebruik van maakten." De Verenigde Staten reageerden zuinig op de dood van Jeltsin. Niet de Amerikaanse president George Bush zelf, maar een van zijn woordvoerders noemde de Rus een 'historisch figuur'. Met Boris Jeltsin is een markante en historische figuur heengegaan, reageerde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Verhagen. „Jeltsin was iemand die heel duidelijk in de gaten had dat de tijd van de Sovjet-Unie voorbij was." 'Een groot staatsman' „Hij heeft het land grote dien sten bewezen, maar ook grote fouten gemaakt." Michail Gorbatsjov, voormali ge president Sovjet-Unie. „Hij toonde leiderschap op een cruciaal moment." Premier J.P. Balkenende. „Een historisch figuur in een tijd van grote veranderingen en uitdagingen voor Rusland." Woordvoerder George Bush, president VS. „Als president had hij enorme uitdagingen en moeilijke man daten, maar hij bracht het oos ten en westen zeker dichter bij elkaar." Jose Manuel Barroso, voorzit ter Europese Commissie. „Een buitengewoon markant en historisch figuur." Maxime Verhagen, minister van Buitenlandse Zaken. „Hij liep voorop bij de pogin gen om de erfenis van de Kou de Oorlog te overwinnen." Jaap de Hoop Scheffer, secre taris-generaal Navo. „Zijn bijdrage aan de ontwikke ling van de betrekkingen tus sen onze beide landen zal nooit worden vergeten." Angela Merkel, bondskanse lier Duitsland. Jeltsin 'rockt' op verkiezingscampagne in 1996. foto Yuri Kadobnov/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8