Buitenland TIJD LaBan Tientallen doden en ruim honderd gewonden bij aanslagen in Irak Vrees voor aanslagen in Spanje en Frankrijk door Al Qaeda CLIN1QUE CADEAU pzc Dinsdag 24 april 2007 7 TEHERAN - Een Iraanse politieman houdt een vrouw in Tehe ran aan wegens het overtreden van de kledingsvoorschriften. Het is lente in Iran en dat is voor de autoriteiten aanleiding om weer eens paal en perk te stellen aan als onislamitisch er varen kledingstijlen. Sinds zaterdag treedt de speciale zeden politie, waar veel vrouwen deel van uitmaken, hard op. Al 278 vrouwen zijn gearresteerd, van wie 231 mochten gaan na schriftelijk te hebben verklaard zich in het vervolg 'fatsoenlij ker' te kleden. Nog eens 3548 vrouwen kwamen er vanaf met een waarschuwing of 'islamitische raad'. Twaalf mannen zijn eveneens opgepakt omdat zij zich niet aan de kledingvoor schriften van de islamitische republiek hielden: zij gingen in korte broek of in T-shirt de straat op. Elke lente eisen conservatieve geestelijken dat de regering op treedt tegen mensen die hun lichaam onvoldoende bedekken, maar het huidige beleid is harder dan in voorgaande decennia. Na het aantreden van de hervormingsgezinde president Mo hammad Khatami - die aan de macht was van 1997 tot 2005 - is een zekere vervaging opgetreden van de normen uit de tijd van vlak na de islamitische revolutie van 1979. Heden ten da ge dragen veel Iraanse vrouwen weinig verhullende hoofddoe ken en veel kortere jassen dan voorheen het geval was. En vol gens haviken als president Mahmoud Ahmadinejad is dat niet de bedoeling. Mohammad Taqi Rahbar, een conservatief lid van het parle ment, stelt dat vooral vrouwen baat hebben bij het aanpakken van als te losbandig beschouwde kleding in het straatbeeld. „Mannen zien modellen op straat lopen en hebben vervolgens geen belangstelling meer voor hun vrouw thuis. Dit is schade lijk voor het gezinsleven", aldus Rahbar. Ayatollah Mahmoud Hashemi Shahroudi is een van de weinige conservatieve geestelijken die vrezen dat het hameren op nor men door grote aantallen vrouwen te arresteren een averechts effect zal hebben. „In veel gevallen levert dwang bij het bestrij den van sociale kwaden niet het gewenste resultaat op", zei de geestelijke. Sadeq Rowshani, een bankmedewerker, zei dat werkloosheid en de snel toenemende criminaliteit de proble men zijn waar Iran zich voor gesteld ziet, en niet de manier waarop vrouwen zich kleden. foto Hasan Sarbakhshian/AP madrid - De Spaanse inlichtingen dienst vreest dat het terroristennet werk Al Qaeda de komende drie weken toeslaat in Spanje of Frank rijk. In het laatste land zou er mogelijk voor of tijdens de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op 6 mei een aanslag kunnen plaats vinden. Dat zou staan in een ge heim rapport van de inlichtingen dienst, dat is opgesteld na de aan slagen in Algiers op 11 april. Volgens het rapport zijn Al Qaeda terreurcellen in Noord-Afrika de af gelopen weken steeds actiever ge worden en zouden na Algiers, waar 33 mensen om het leven kwa men, ook Spanje en Frankrijk aan de beurt zijn. Referendum afzetting Basescu op 19 mei Boekarest - In Roemenië wordt op 19 mei een referendum gehou den over de afzetting van presi dent Traian Basescu. Dit heeft een parlementscommissie gisteren be slist. Het staatshoofd werd vorige week al op non-actief gesteld. De volksvertegenwoordiging verwijt de president onder meer machts misbruik. Basescu is de populair ste politicus van Roemenië. Hoge straffen voor Noorse kunstdieven oslo - Het hof van beroep in Oslo heeft gisteren drie Noren veroor deeld tot gevangenisstraffen uit eenlopend van 5,5 tot 9,5 jaar, voor de kunstroof van de meester werken 'De Schreeuw' en 'Madon na' van Edvard Munch in 2004. De drie moeten ook 200.000 euro schadevergoedingbetalen. De schil derijen werden op overdag gesto len uit het Munch Museum. Drie doden bij explosie vuurwerkfabriek Italië cracnano - Een explosie in een Italiaanse vuurwerkfabriek heeft gisteren aan drie mensen het le ven gekost. Er vielen zeker twee ge wonden. De fabriek staat in Grag- nano, dertig kilometer van Napels. De doden zijn de eigenaar van de fabriek, een familielid en een werk nemer. De explosie deed zich voortoen werknemers vuurwerk vulden met buskruit. Dodelijkste aanslag van gisteren werd gepleegd bij een wegrestaurant. bagdad - Bij vijf zelfmoordaansla gen op verschillende locaties in Irak zijn gisteren minstens 46 do den en meer dan honderd gewon den gevallen. Bij de Iraanse ambas sade in Bagdad vielen bij twee aan slagen met autobommen nog eens twee doden en drie gewonden. Twee bewakers voor de deur van de Tunesische ambassade in de Iraakse hoofdstad raakten gewond toen zij vanaf een passerende mo tor onder vuur werden genomen. De dodelijkste zelfmoordaanslag van gisteren werd gepleegd bij een wegrestaurant bij Rarnadi, 115 kilo meter ten westen van Bagdad. Daar vielen zeker negentien do den en minstens 35 gewonden. Amerikaanse militairen die zich naar het restaurant spoedden na de aanslag, troffen daar onder meer een pickup-truck vol explo sieven en chloorpoeder aan, die ze elders tot ontploffing brachten. In Ramadi was eerder op de dag een politiepost het doelwit van een zelfmoordaanslag met een au tobom. Drie politieagenten en vier burgers, onder wie een kind, raak ten daarbij gewond. PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraat 10 0118-634184 0118-613401 Uw geschenk bij aankoop vanaf €50,- aan Clinique produkten Aktie loopt t/m zaterdag 5 mei 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7