Binnenland Onderwijs onder de loep Twijfel aan opvang op school Kroket is van koninklijke afkomst Politie wilde militair toestel boven Ondiep AOW dag te laat door fout bank Nederlanders gaan Taliban vaker hinderen Art. 1 6 Dinsdag 24 april 2007 pzc Leraren vrezen dat de leerdruk op de peuters te groot zal worden. door Jacqueline Steenwijk den haag - Leraren zijn zwaar ver deeld als het gaat om een intensie ve samenwerking tussen de peuter- opvang en basisscholen. Hoewel de meeste leraren denken dat een dergelijke samenwerking de over gang van opvang naar school zal vergemakkelijken, wijst de helft van de leraren het toch af. Zij vre zen dat de leerdruk op de peuters te groot zal worden. Dat blijkt uit een onderzoek onder tweeduizend leerkrachten dat in opdracht van de Algemene Onder wijsbond (AOb) is verricht. De bond liet inventariseren hoe lera ren tegen een mogelijke samenwer king aan kijken nu kinderopvang is ondergebracht bij het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen. Een ruime meerderheid van de ondervraagde leraren steunt deze politieke koppeling van opvang en onderwijs bij één ministerie. Zij zien hierin extra kansen om meer kinderen van jongs af aan al in hun ontwikke ling te kunnen volgen. Tot nu toe is dit vrijwel alleen mo gelijk bij achterstandskinderen. Via de Voor- en Vroegschoolse Educatie (WE) worden eventuele taalachterstanden bij deze kinde ren al in de opvang opgespoord en in samenwerking met basisscho len aangepakt. Op die manier moe ten ontwikkelingsachterstanden op de kleuterschool worden voor komen. Leraren hopen dat meer peuters nu van deze voorschoolse onderwijsprojecten kunnen gaan profiteren. Desondanks ziet ruim de helft van de leraren een verregaande koppe ling tussen de opvang en het basis onderwijs niet zitten. Zij vrezen dat er in dat geval meer nadruk ge legd zal worden op leren en steeds minder op spelen. Daarnaast zien de leraren ook praktische problemen. Door de huidige versnippering van de peu- teropvang is samenwerking lastig. den haag - De AOW van alle 2,5 miljoen gepensioneerden zijn de ze maand een dag te laat overge boekt door een fout van de Post bank. Normaal heeft de Postbank op de 23e van de maand alle AO W-uitkeringen al afgeboekt van de rekening van de Sociale Verze keringsbank (SVB), die zorg draagt voor de AOW-uitkering. Gisteren kwam er een kink in de kabel. „Deels gebeurt het overboe ken handmatig en daarin is een fout gemaakt door een medewer ker", zei een woordvoerster van de Postbank. Bij de SVB zijn gisteren diverse te lefoontjes binnengekomen van ouderen die hun uitkering niet hadden ontvangen. „Dat zijn men sen die het geld echt hard nodig hebben. Maar we zijn niet plat ge beld", aldus een woordvoerster van de SVB. Roep om parlementair onderzoek naar gebrekkige kwaliteit. door Carine Neefjes DEN haag - Er moet een parlemen tair onderzoek komen naar de ge brekkige kwaliteit van het Neder lands basisonderwijs. Dat zeggen onderwijskundigen naar aanlei ding van een recente studie waar uit blijkt dat leerlingen onder de maat presteren. Ook de PvdA in de Tweede Kamer wil zo'n onder zoek. Paul van Dam, voormalig hoofd af deling basisonderwijs van het Ci- to, wil dat bij een parlementair on derzoek naar de oorzaken van het lage kennisniveau van scholieren wordt gezocht. Sjoerd Karsten, onderwijssocio loog bij het SCO Kohnstamm-in- stituut in Amsterdam, valt hem bij. Van Dam analyseerde twintig jaar Periodieke Peilingen van het On derwijsniveau, dat werd uitge-, voerd door het Cito. Rekenen, le zen, taal en topografie, in bijna al le vakken scoren leerlingen onder de maat. De normen zijn vastge steld door een panel van onderwij zers, pabo-docenten en inspec teurs. Volgens Van Dam daalt de kwali teit omdat onderwijs tegenwoor dig vooral 'leuk' moet zijn. „Plezier is belangrijk dan kennis. Ouders vragen niet meer of hun kind een voldoende heeft voor ge schiedenis, maar zij willen weten of hij het leuk heeft op school." Eerder dit jaar signaleerde de On derwijsraad al dat 10 tot 18 procent van de leerlingen op de basis school onder zijn niveau presteert. Dat kinderen te weinig leren, wijt Van Dam niet aan de kwaliteit van de juffen en meesters. „De over heid is nalatig. In de wet staat ner gens wat leerlingen na acht jaar ba sisschool moeten weten." Wel zijn er zogeheten kerndoelen, maar die zijn te algemeen, stelt ook Sjoerd Karsten, onderwijsso cioloog van het SCO Kohn- stamm-instituut. Dat leerlingen minder presteren dan twintig jaar geleden, wijt hij aan de samenstelling van de klas sen. „Tegenwoordig zitten er veel De kwaliteit van het onderwijs daalt omdat het tegenwoordig vooral 'leuk' moet zijn. Plezier is belangrijker dan kennis. Deskun digen en politici zijn bezorgd. meer allochtone kinderen op school. Velen van hen worstelen met de taal en presteren dan ook in andere vakken minder goed." Ook de Tweede Kamer maakt zich zorgen. In het parlementaire on derzoek naar onderwijsvernieu wingen moet ook de kwaliteit van het basisonderwijs onder de loep worden genomen, vindt de PvdA. WD en CDA willen niet zo ver gaan, maar zij gaan staatssecretaris Dijksma van Onderwijs (PvdA) wel ter verantwoording roepen. „Uit het onderzoek blijkt dat leer lingen al twintig jaar onder de maat presteren. Dat kan natuurlijk niet", aldus WD-woordvoerder Verdonk. Het CDA wil weten wat de staats secretaris gaat doen om het niveau van het onderwijs in ons land te verbeteren. Militairen in Uruzgan verwachten meer gevechtscontacten. door Saskia Gaster en Fons Kockelmans den haag - De Nederlandse mili tairen in Uruzgan stappen deze maand over op een andere strate gie, waarbij zij verplaatsingen en samenkomsten van de Taliban en andere strijdgroepen proberen te hinderen en te verstoren. Luite nant-kolonel R. Querido, comman dant van de Nederlandse 'battle group' die de veiligheid voor de wederopbouwwerkzaamheden moet garanderen, heeft dat giste ren gezegd. „Door beweeglijker op te treden gaan we die groepen irriteren. Ik verwacht dat ze daarop gaan reage ren en dat we meer gevechtscon tacten zullen hebben. We willen laten zien dat de strijdgroepen niet de sterkste zijn." De afgelopen maanden bleek het voor de Nederlandse gevechtseen heid niet mogelijk om de militaire invloedssfeer buiten grote plaatsen als Tarin Kowt uit te breiden. Daar om schakelt die nu over op het zo genoemde amoebemodel, ge noemd naar een eencellig diertje dat steeds van vorm verandert. Querido wil door dan eens hier en dan weer daar op te duiken, de vij andelijke groepen het initiatief en de vrijheid van verplaatsen ontne men. amsterdam - De kroket heeft een waarlijk koninklijke geschiedenis. Culinair deskundige Johannes van Dam komt dit najaar met 'Het vol komen krokettenboek'. Daarin geeft hij de snack alle eer die hem volgens Van Dam van oudsher toe komt. „Het is onzin dat de kroket oor spronkelijk een product is van rest jes", aldus Van Dam, die een re cept uit 1691 heeft opgedoken van de Franse kok F. Massialot. Die maakte voor koning Lodewijk XIV een kroket van onder meer zweze rik, pluimveemaagjes, truffel, pad destoel, room en roomkaas. Van Dam vond ook het eerste gedrukte Nederlandse recept, ook van een koninklijke kok, ene J. Gros, die in de pannen van koning Willem I had geroerd. Het staat in een ap pendix bij een heruitgave (1851) van 'Moderne Kookkunst van Ma ria Haezebroeck'. „Maar uit 1830 heb ik al vier andere, handgeschre ven recepten", aldus Van Dam. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van Justitie presen teert in Den Haag de nieuwe landelijke vereniging te gen discriminatie. In Art.1 zijn lokale antidiscriminatie bureaus en het Landelijk Bureau ter bestrijding van Ras sendiscriminatie samengevoegd. De naam verwijst naar het eerste artikel van de grondwet waarin staat dat ie dereen gelijk moet worden behandeld en discriminatie is verboden. foto Robert Vos/ANP Beroering in Kamer over voornemen om leger in te zetten. utrecht - De politie heeft overwo gen bij de rellen in de Utrechtse wijk Ondiep een onbemand mili tair verkenningsvliegtuig in te zet ten. De Sperwer, die sinds begin dit jaar ook wordt ingezet in Af ghanistan, had opnamen moeten maken van de relschoppers. Het toestel heeft uiteindelijk niet gevlogen, maar in de TVveede Ka mer is beroering ontstaan over het voornemen. Hetzelfde geldt voor een gezamenlijke oefening van po litie en defensie vorige maand in Eindhoven. Politieagenten ont ruimden daar zogenaamd een hou separty, waarbij vijftig militairen van de Nationale Reserve het ter rein afzetten. „Het is raar wanneer het leger tegen de eigen bevolking wordt ingezet", zegt Kamerlid Van Raak (SP). De krijgsmacht heeft in 2005 en 2006 met politie en brandweer af spraken gemaakt. Binnen 48 uur kan het leger technische ondersteu ning leveren en 4600 manschap pen sturen. Ook Tweede Kamerlid Kuiken (PvdA) vindt 'Utrecht' en 'Eindho ven' beide 'zeer vreemde voorbeel den van deze samenwerking'. Kui ken: „De hulp van het leger is be doeld voor rampen en crises. De rellen in Ondiep waren heel ern stig, maar zeker geen nationale ramp. Hier hebben wij de Mobiele Eenheid voor. Met militairen op straat moeten we uiterst terughou dend zijn. Het geeft een onnodig agressief beeld. Alsof de staat van beleg is afgekondigd. Hulp bij over stromingen is prima, af en toe technische ondersteuning geven ook. Maar het begint erop te Tijken dat soms bijstand van het leger wordt gevraagd vanwege capaci teitsproblemen bij de politie." CDA-Kamerlid Haverkamp vindt het idee een militair vliegtuig in te zetten in Utrecht een goede zaak. „Als er een grote brand is, dan maakt het mij niet uit of er een ro de, blauwe of groene helikopter naar toe gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6