Ruimte rode draad visie buitengebied Bezwaarcommissie ziet nog kansen voor plan Zwanenburg Gemeente Goedereede maakt werk van voorkomen verslaving betóie'commu^catiè^op^nj'aard Bitburger bierwinkel krijgt 3 morgana Compleet slapen in Zeeland 26 Dinsdag 24 april 2007 pzc H. van Damme uit Ouwerkerk is al twintig jaar in juridische strijd met ge meente en provincie verwikkeld. foto Dirk-Jan Gjeltema H. van Damme na twintig jaar juridische strijd terug bij af. door Ton van den Nouweland zierikzee - Het zou een boek van Franz Kafka kunnen zijn. Na bijna twintig jaar juridische strijd met gemeente en provincie moet H. van Damme uit Ouwerkerk een 'ruimtelijke onderbouwing' van zijn plan leveren in het nieuwe be stemmingsplan Buitengebied. Als de gemeente zich vervolgens flexi bel opstelt aangaande plaats en grootte van het bouwkavel op Van Dammes perceel aan de Zwanen- burgseweg, dan kan Landgoed Zwanenburg misschien nog eens werkelijkheid worden. Van Damme is verstrikt geraakt in ambtelijke regels en voorschriften, zo bleek gisteren bij de zitting van de gemeentelijke bezwaarcommis sie. Inzet was de door het gemeen tebestuur geweigerde bouwvergun ning voor een landbouwloods. Van Damme is geen landbouwer Bezwaarcommissie buigt zich over afgewezen bouwvergunning voor landbouwloods op toekom stig Landgoed Zwanenburg in Ou werkerk. want hij heeft zijn grond verpacht. Bovendien wordt de loods ge bouwd voor het ecopark Zwane- burg en niet voor de opslag van landbouwproducten, vindt het ge meentebestuur. Verder past de loods niet in het bebouwingsvlak en zal dus op landbouwgrond moeten verrijzen. Van Damme gaf aan dat hij nog steeds boer is. Hij heeft zijn land verpacht om aan Zwanenburg te kunnen werken. Maar volgend jaar loopt het pachtcontract af Op verzoek van de bezwaarcom missie gaf ambtenaar R. Stam aan dat er een nieuw bestemmings plan in de maak is. Op basis daar van kan hij flexibeler omgaan met bebouwing van landbouwgrond. De commissie beraadt zich nu op een advies aan het gemeentebe stuur. Maar voorzitter J. van Put liet gisteren al doorschemeren dat er in het nieuwe bestemmingsplan kansen liggen voor Van Damme. Enig probleem dat hij nog zag, is de vraag of de loods bij het boeren bedrijf of bij het ecopark hoort. Verder had hij 'de indruk dat de ge meente wat voortvarender had mogen zijn'. En Van Damme mag volgens Van Put 'wel een beetje meer vertrouwen richting gemeen te aan de dag leggen'. Plannenmakers én overheid moeten anders gaan denken. door Piet Kleemans zierikzee - Ruimte en vrijheid. Dat zijn dé sleutelwoorden in de ruimtelijke visie van de gemeente Schouwen-Duiveland op het bui tengebied Dat buitengebied moet in de visie van het dagelijks ge meentebestuur geen strak afgeba kend stuk Schouwen-Duiveland met meerdere zones worden maar een open gebied waar ruimte is voor boer, recreatieondernemer, natuur én toerist. Dat vraagt, zo bleek gisterenavond tijdens een informatieavond over de gemeentelijke visie, lef, inzet en creativiteit. En voor zowel plan nenmakers als overheden een an dere manier van denken en van werken. Waarbij het uitgangspunt is dat zuinig dient te worden omge gaan met het landschap maar tege lijkertijd ruimte moet worden ge boden aan nieuwe initiatieven. In clusief landgoederen, mits goed in gepast in het landschap. Een ambi tieuze visie volgens J. van Wallen burg van het ministerie van Vrom. „Maar wel een visie waarbij kwali teit centraal staat en dat vind ik een heel goede zaak." Ook van andere aanwezigen kwa men lovende woorden over de ge meentelijke toekomstvisie voor het buitengebied. Voorzitter H. Re- mijn van boerenorganisatie Agra risch Schouwen-Duiveland (ASD): „Wij hebben altijd gepleit voor meer vrijheid en wat dat betreft zijn wij heel blij met deze visie." Recron-vertegenwoordiger E. Troost toonde wat meer reserves. „Wat wij vooral willen is kwali jk De gemeente Schouwen-Duive- land wil af van een strak afge paald buitengebied waar van al les niet mag. Gepast gebruik ma ken van vrijheid is het credo. teitsverbetering in de recreatiesec tor en wij willen net als de ge meente dat natuurgebieden beter toegankelijk voor de mens worden gemaakt. Ik denk dat we met deze visie met z'n allen de goede kant opgaan, maar het moeilijkste moet nog komen." A. de Hulster van heemkundige vereniging Stad en Lande sloot zich daarbij aan. In de praktijk valt het volgens De Hulster, werkzaam voor Stichting Landschapsbeheer Zeeland, niet mee bijvoorbeeld boeren zover te krijgen dat ze land afstaan ten behoeven van een wan delpad. „Maar natuurlijk zijn er best mogelijkheden natuur open te stellen. Maar niet onbeperkt." Wethouder Van der Wekken maakte duidelijk dat wat hem be treft snel verder gegaan dient te worden met het ontwikkelen van plannen. „We hebben van u ge hoord dat het buitengebied mooi is en mooi moet blijven. En dat willen wij ook doen." Experiment wordt vast onderdeel van gemeentelijk beleid. door Piet Kleemans GOEDEREEDE - Voorkomen van ver slaving wordt als het aan het colle ge van burgemeester en wethou ders van Goedereede ligt een vast onderdeel van het beleid. Het college stelt de raad voor het experiment met het verslavingspro ject Het Geheim van Goeree- Overflakkee om te zetten in een structurele gemeentelijke activi teit. Tot een paar jaar geleden werd het probleem drugs doodge zwegen op Goeree-Overflakkee. Accepteren dat er een verslavings probleem is op het Zuid-Holland se eiland was de eerste stap rich ting voorkomen van verslaving. De vier Goeree-Overflakkeese ge meenten sloegen de handen ineen en zetten samen met de GGD-Zuid-Holland het project 'Het geheim van Goeree-Overflak kee' op. Doel was scholen, kerken, sportverenigingen ouders en jonge ren zoveel mogelijk bij de versla vingsproblematiek te betrekken. Op Goeree-Overflakkee is het denken over drank- en drugsver slaving door het preventiepro ject langzaam maar zeker aan het veranderen. Na dik drie jaar behoedzaam ma noeuvreren is het denken over drank- en drugsverslaving lang zaam maar zeker aan het verande ren en die lijn wil het college van B en W van Goedereede vasthou den. Hoewel er op dit moment nog geen zekerheid is over de fi nanciering van 'Het Geheim van Goeree-Overflakkee' wil het dage lijks gemeentebestuur doorgaan met het project, in ieder geval tot en met 2010. Op Schouwen-Duiveland loopt een soortgelijk project en ook daar zijn de resultaten hoopgevend. De gemeente Schouwen-Duiveland zet in op structurele drugspreven tie. KAMPERLAND - De strandwachten op het strand bij de Banjaard op Noord-Beveland kunnen deze zo mer sneller hulp verlenen aan bad gasten. Ze krijgen nu ook een portofoon waarmee ze via het communicatie netwerk C2000 hulp kunnen vra gen en met meer hulpdiensten contact kunnen leggen. Op het beveiligde en dus niet af te luisteren C2000-netwerk zijn poli tie, brandweer, reddingsmaatschap pijen zoals de KNRM en genees kundige hulpdiensten aangesloten. De reddingsposten op de Zeeuwse stranden volgen nu. Afgelopen weekeinde oefenden vrijwilligers van de Domburgse Reddingsbriga de en de brandweer van Veere en Noord-Beveland met de nieuwe apparatuur. De strandwachten houden zes kilometer strand langs de Banjaard in de gaten. Duitse ziet opening op laatste moment in het water vallen. door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - Het had een feeste lijke opening moeten worden, op Koninginnedag. Annette Roder- burg uit Aken kan de de deur van haar supermarktje annex wijndepot/slijterij aan de Haven straat maandag echter dicht laten. Noodgedwongen, want de ge meente liet haar gisteren weten geen vergunning te geven. Roden burg is ten einde raad. De Duitse dacht in het pand waar tot voor kort duikwinkel Oceanus was gevestigd, de perfecte stek ge vonden te hebben.'. „Ik zat nog te wachten op de vergunning, maar ik ben uitgegaan van een monde linge toezegging van wethouder Van der Maas dat ik zeer waar schijnlijk wel een seizoen zou mo gen draaien." Met die informatie in het achterhoofd ging Roderburg voortvarend te werk: schilderen, nieuwe vloer, verlichting, alles om in elk geval maandag open te kun nen gaan. Ook de bestellingen wa ren al rond. Omdat Roderburg bij de bank als startend ondernemer bot ving ('een seizoen vonden ze te kort') heeft ze alles uit eigen zak betaald. De onderneemster wilde zich met haar winkel vooral rich ten op toeristen, maar ook op dorpsbewoners door producten 'Als ze al wisten dat ze niet wilden meewerken hadden ze 't eerder kunnen zeggen' aan te bieden die je niet in regulie re Nederlandse supermarkten kunt krijgen. Met de verkoop van onder meer Franse en Duitse wij nen van gecertificeerde (biolo- gisch-dynamische) wijnboerderij en die niet aan de handel leveren en diverse Duitse bieren wilde Ro derburg in dat 'gat' springen. Ook was het de bedoeling T-shirts, handdoeken, ijs en frisdrank te gaan verkopen. Dat gaat dus niet door, want de gemeente Noord-Be veland werkt niet mee. Volgens sectorhoofd grondgebied Bas Me lis van de gemeente had ze dat kunnen zien aankomen. „We heb ben haar in februari al laten weten aan welke eisen er moet worden voldaan en dat dat voor die locatie zeer waarschijnlijk niet zou luk ken." Roderburg voelt zich onrede lijk behandeld. „Als ze al wisten dat ze niet wilden meewerken, hadden ze veel eerder nee moeten zeggen. Want na die brief van fe bruari heb ik toch een vergunning aanvraag gedaan. Ik begrijp niet dat wanneer ik een aanvraag doe om op 30 april een winkel te ope nen, ik pas een week van tevoren een afwijzing krijg." Roderburg weet nog niet wat ze nu gaat doen. MEER DAN SLAPEN GOES DE SCHIPPER WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 0113 - 230181

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60