Zeeland Amerikaan maakt handboek leraar Cultureel erfgoed op internetsite Zeeuwse ziekenhuizen gaan in op aanbod CZ voor sterftemonitor schilderwerk Geluk Schilders Studio Sanérie L PZC Dinsdag 24 april 2007 I 37 gaan. Bazalt zit daar bovenop en volgt de ervaringen en biedt als dat nodig is de helpende hand. Dat is niet helemaal zonder eigen belang, want Bazalt geeft samen met haar partners in het Marza- noproject de Nederlandse versie uit van 'Wat werkt op school'. De scholen zal ook gevraagd worden op het internet, via de site van Ba zalt, de voortgang van het project bij te houden Kopmels vertelt dat Marzano niet het ei van Columbus heeft uitge vonden. In zijn studie komen za ken terug die wel bekend zijn. Maar door zijn werk kan wel wor den nagegaan wat werkt en wat niet, bij een bepaalde aanpak. Bazalt Vlissingen publiceert Nederlandse bewerking. door René Schrier VLISSINGEN - Zou het niet mooi zijn om de ervaringen van leer krachten over nagenoeg heel de wereld te kunnen bundelen. En op grond van die conclusies een soort handboek te maken voor het onderwijs. De Amerikaan Robert Marzano heeft dat gedaan. Hij heeft de afge lopen ruim 35 jaaar over heel de wereld onderwijsonderzoek ge daan. Daarbij heeft hij zich gericht op vragen als: wat doen scholen om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren en wat voor effect heeft dat gehad op de leerlingen. Wetenschapper Marzano bracht 1200 betrouwbare onderwijsonder zoeken uit Noord-Amerika, Euro pa en Australië bij elkaar en begon een studie onder de titel: Wat werkt op school? Bazalt, onderdeel van het Vlissing- se RPCZ (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland), heeft zich op het werk van Marzano gestort. Dat doet Bazalt samen met het Haags centrum voor onderwijsbegelei ding en een soortgelijke organisa tie genaamd Doba in Eindhoven. Dook Kopmels van Bazalt legt uit dat scholen wel regelmatig beslui ten om aan de verbetering van het onderwijs te werken. Maar helaas is aan het eind van de rit niet al tijd even duidelijk of die inspan ningen ook effect hebben gehad. Daarom heeft Marzano op al die onderzoeken die hij heeft bekeken 'Het gaat maar om één ding en dat is: wat schiet de leerling er bij op' rekenkundige formules losgelaten, zodat het resultaat van de onder zoeken in cijfers uitgedrukt kan worden. Op die manier kan nage gaan worden welke aanpak het suc cesvolst is. Kopmels: „Het gaat Marzano maar om één ding en dat is: wat schiet de leerling er bij op." De Amerikaan heeft zijn bevindin gen in een boek, een van de vele van zijn hand, beschreven. Het boek heeft als titel 'What works in schools'. Als scholen een keus heb ben gemaakt voor een bepaalde aanpak, kan met dat boek in de hand min of meer schematisch worden nagegaan of die aanpak re sultaat zal hebben. Andersom kan het boek ook gebruikt worden als leidraad bij het maken van een keuze. Inmiddels zijn enkele scho len en een sdiolengroep in Zeeuws- Vlaanderen met de aan pak van Marzano aan de slag ge Schouwen-Duiveland is als eerste gemeente in Nederland aan de beurt. door René Schrier ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is de eerste gemeente waarvan de vereniging 'Dorp, Stad en Lande' informatie over het cultureel erf goed ontsluit op een gecombineer de internetsite van Wikipedia en Google Maps. Dat wil zeggen dat die gegevens niet alleen in de encyclopedie van Wikipedia vermeld worden, maar dat meteen ook een satelietfoto van het object te zien is. Het gaat om een site die tot stand is gekomen uit een samenwer kingsverband tussen TNO en het Haagse bedrijf Sonologic. Op drachtgever en leverancier van de informatie is de vereniging 'Dorp, Stad en Lande'. Deze vereniging, die zich richt op cultureel erfgoed, bestaat 75 jaar en heeft de buurtat- las als verjaardagscadeau uitge bracht. Bijzonder aan de site is dat het in voeren van informatie begint met het aanklikken van een locatie of het tekenen van een gebied op Google Maps. De site zoekt auto matisch links tussen objecten en gebieden waardoor een uniek en compleet beeld ontstaat. Wikipe dia is een digitale encyclopedie die door iedereen op het internet kan worden ingevuld en aangevuld. Schouwen-Duiveland is de eerste gemeente die op deze manier ont sloten wordt. Nu gaat de vereni ging ook de overige tachtig ge meenten waar zij actief is invoe ren. www.buurtatlas.nl Op D.V. woensdag 25 april houden beide scholen van 15:30-20:00 uur open huis. Ook zal er dan een verkoping plaatsvinden waarvan de opbrengst bestemd is voor extra leer- en spelmateriaal. Tijdens de open dag kunt u terecht voor bijv. frituur en ijs, bollussen, tulbanden, verschillende soorten snoep, kibbeling/verse vis, pannen koeken, bloemstukjes, etc. Ook kan er worden gedart op een 'mega' dartbord, gesprongen worden op een springkussen, een rondje op een pony worden gereden en niet te vergeten het bezichtigen van het gehele gebouw. Wij verzorgden het industrieweg 2 Sint FhHipsiand Tarwestraai: 15 Bruimsse 0167-577200 OH 1-483200 staalkonstrukties betonkonstrukties houtkonstrukties funderingen KONSTRUKTIEBURO FAKTOR B.V. Goudend 14 - 4337 NA Middelburg - Tel. 0118 - 61 47 22 Postbus 7149 - 4330 GC Middelburg - Fax 0118 - 63 90 81 Architectonische mobiliteit ThyssenKrupp Monoliften biedt overheden en instanties de mogelijkheid hun gebouw j j toegankelijk te maken. Onze producten voldoen aan de internationale normering i voor mindervalide transport, het I.T.S. L symbool. i ThyssenKrupp Monoliften éSk ThyssenKrupp TOTAAL INSTALLATEUR Loodgfeterswerk Elektrotechniek Verwarming Airconditioning Verrijn Stuartweg 1-3 - 4462 GE Goes Telefoon 0113 - 22 70 72 - Fax 0113 - 23 08 22 website: www.wisse-goes.nl Figuurcorrectie- en afslankcenter Thermo Fysische Methode (TFM) Revolutionaire verbetering door gebruik van infraroodcabine (snelle vetbranding) Persoonlijke begeleiding tijdens de oefeningen Gerichte en plaatselijke figuurcorrectie (buik, dijen, heup, enz.) Voedingsadviezen (geen diëten, shakes, drankjes, e.d.) Maximaal resultaat bij minimale inspanning Gewaarborgde cm-garantie Fysiotherapeut Pedicure Zonnebank Gratis en vrijblijvende fiauuranalvse Bel snel: 0118 - 594098 Openingstijden: Ma. en do. 9.00-12.00 en 17.00-21.00 uur Di, wo en vr 9.00-15.00 uur Fort den Haakweg 15 A, Vrouwenpolder info: www.studiosanerie.nl Sterftemonitor waarschuwt voor mogelijke missers. door Claudia Sondervan GOES - Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen wil len meedoen aan de nieuwe Sterf temonitor, een landelijk systeem van bureau De Praktijk Index te Utrecht dat vermijdbare sterfte in ziekenhuizen moet terugdringen. De gegevens worden nog niet openbaar. Daar is in de Nederland se Vereniging van Ziekenhuizen wel discussie over. Zorgverzekeraar CZ biedt de zie kenhuizen aan een deel van de kos ten van de monitor te betalen. Naargelang de prijs en in overleg met de medische staf wordt be paald hoe gedetailleerd en voor hoeveel diagnoses de ziekenhui zen monitoren, zegt kwaliteitsma nager A. Hommel van de samen werkende ziekenhuizen. Directeur J. van der Heide van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen wil eerst meer weten van CZ over het systeem. „We houden die cijfers zelf al bij. Wij moeten eerst zien wat dit ons meer te bieden heeft. Het is kostbaar, als CZ dat wil ver goeden zijn we dankbaar." Het aantal mensen dat in een zie- Prismant concludeerde in 2005 dat er een of meer ziekenhuizen in Nederland zijn waarin patiën ten anderhalf keer zo veel kans hebben te overlijden. kenhuis overlijdt wordt wel be schouwd als het hardste kwaliteits criterium. Op het moment hou den de medisch specialismen zelf de sterfte in hun vakgebied bij, zo als bij hartfalen. De Inspectie voor de Gezondheidszorg controleert daarop. Sterftecijfers van ziekenhuizen zijn moeilijk te vergelijken. Acade mische ziekenhuizen hebben meer risicopatiënten dan regiona le. Regionale hebben weer minder patiënten, zodat een overlijden snel in de procentpunten loopt. De norm Hospital Standardized Mortality Ratio filtert die verteke ning uit de cijfers. Databank voor de zorg Prismant berekent al jaren gestandaardiseerde overlijdenscij- fers voor alle ziekenhuizen in de Landelijke Medische Registratie. Prismant concludeerde in 2005 dat er een of meer ziekenhuizen in Ne derland zijn, waarin patiënten an derhalf keer zo veel kans hebben te overlijden dan in de meest gun stige ziekenhuizen. De prestatie-in dicatoren, het openbare systeem waarmee ziekenhuizen op allerlei punten onderling te vergelijken zijn, bevatten geen sterftecijfers. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen onderzoekt of de zie- kenhuissterfte geschikt als kwali teitsindicator. De cijfers blijven voorlopig echter binnen de eigen ziekenhuismuren. Ziekenhuizen kunnen onderling vergelijken, maar zien ook enkel anonieme sco res. De NVZ denkt op termijn wel aan openbaarheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39