Geld en werk Eigen vermogen belangrijk voor de oude dag DXXID J J SI PZC Dinsdag 24 april 2007 19 ELECTRABEL E N ECO energie mar kt DTe geeft aan dat er nog wel klachten binnenkomen, maar het aan tal neemt af, net als de ernst van de problemen. m De DTe ver- wacht dat de administra- M tieve proble- men verder zullen ver- li dwijnen als W de concurren- f' tie toeneemt. Is het dan nu tijd om de ver- W? schillende leveran- WÊ ciers te vergelijken Wjjf en een overstap te W overwegen? De DTe en de Consumentenbond concludeerden uit onder zoek dat slechts 30 procent van de consumenten ver wacht dat de liberalisering op langere termijn een positief effect heeft. Bijna 40 procent gaat zelfs uit van een negatief effect. Maar misschien is de energiemarkt wel te vergelijken met de telefonie, toen deze markt net was openge steld leefde onder de consumen ten ook veel argwaan. Barbara den Uijl van de Consu mentenbond adviseert de verschil lende energie- en gasleveranciers toch eens goed naast elkaar te leg gen. „Juist nu de meeste kinder ziektes eruit zijn en de administra ties op orde zijn, wordt het aan trekkelijker om te switchen. Per ge zin kan het verschillen welke leve ranciers en type contract het beste past. Soms kan een overstap enke le tientjes tot een paar honderd eu ro schelen." Toezichthouder DTe raadt aan om niet alleen naar de prijs te kijken. Woordvoer ster Annelou van Eg- mond: „Kijk er op dezelfde manier naar als naar een hypotheek. Wil je zekerheid, of wil je juist meer ri sico's? En kijk ook naar de kwali teit. Is de helpdesk goed bereik baar? Wat is de boeteclausule bij het overstappen? Als ik zelf een zonnecel op mijn dak zet, hoe ver rekenen ze dat?" Overstappen naar een andere ener gieleverancier is gratis. Bij een lo pend contract voor bepaalde tijd kan het wel zo zijn dat de oude le verancier een boete oplegt. Deze langdurige contracten zijn overi gens niet altijd gunstig. De elektri citeit- en gasprijzen zijn de laatste maanden aan het zakken. Dege nen die dus bijvoorbeeld een jaar geleden een langlopend contract afsloten, komen waarschijnlijk on gunstiger uit dan mensen die nu hun contract tekenen. Bovendien ligt slechts een gedeel te van de energierekening vast, na melijk alleen de levering. De belas ting en de transportkosten, die het grootste deel van de totale reke ning vormen, staan hier los van. Door de splitsing van de markt lig gen de kosten voor transport en onderhoud van het netwerk in handen van aparte netwerkbedrij ven, en dat gedeelte van de reke ning kan de leverancier dan ook niet vastleggen. De prijs van elek triciteit en gas is weer grotendeels afhankelijk van de olieprijs. Het is dus een beperkte marge waarbin nen de leveranciers met elkaar kunnen concurreren. Sjoerd Marbus van Energie- Ned, de federatie van Ne derlandse energiebedrij ven waarbij 99 procent van de energiebedrijven is aange sloten, zegt dat 'concurrentie in de markt goed is'. „Het is prima als mensen overstappen, dat stimu leert de marktwerking." Een aantal problemen willen de le veranciers nog aanpakken, stelt Marbus. Zo worden er soms nog twee rekeningen verstuurd: een door de leverancier en een door de transporteur. EnergieNed wil dat straks consumenten alleen nog een rekening van de leverancier krijgen. Verder moet er een sys teem komen waarbij de leveran ciers op afstand de precieze meter stand kunnen zien, zodat het schatten van standen verleden tijd is. Dan kunnen verbruiksoverzich- ten bovendien zes keer per jaar worden verstuurd in plaats van één keer per jaar. Een maatregel die de elektriciteit en gasleveranciers in 2008 willen invoeren, is de loskoppeling van de transportkosten aan het ver bruik van de kilowattuur energie en de kubieke meters gas. Nu zijn de kosten voor het transport nog gekoppeld aan het verbruik. De le verancier moet hiervoor informa tie over het verbruik uitwisselen met de netbeheerder. Marbus: „Dat levert nogal eens onduidelijk heden op. We willen een vast be drag voor het transport, los van het verbruik. Net als de andere maatregelen is dat kostenbespa rend. En ja, ik verwacht dat zo'n maatregelen wel enkele tientjes voordeel voor de consument zal opleveren." Gebruiksaanwijzing voor overstappen Hoeveel geld bespaart u met overstappen? Energieleveran ciers kunnen uitsluitend kor ting bieden op de leveringskos ten. Deze kosten vormen slechts een deel van de totale energierekening. Hoe is de betrouwbaarheid van een nieuwe aanbieder te controleren? Elke energieleve rancier moet een vergunning hebben van de DTe. Kijk op www.dte.nl. Hoe stapt u over? U zegt het huidige energiecontract schrif telijk op. Of de nieuwe leveran cier kan het contract met uw huidige leverancier opzeggen. De nieuwe leverancier is in be ginsel verantwoordelijk voor de correcte afhandeling. Kost het geld om over te stap pen? Nee, het overstappen is gratis. Bij een contract voor be paalde tijd kan de leverancier bij tussentijdse opzegging aan spraak maken op een 'redelijke vergoeding' (een boetebeding van maximaal 50 euro). Hoeveel tijd kost overstap pen? Het duurt maximaal 5 werkdagen voor het in de admi nistratie is verwerkt. Wat gebeurt er met de eind afrekening? Na opzegging van uw contract ontvangt u van uw oude leverancier een eindfac tuur. Hierin wordt het bedrag dat te veel ofte weinig is be taald, verrekend. Dat kan enige tijd duren. Ben ik bij een andere energie leverancier net zo zeker van stroom en gas als nu? Er ver andert wat dat betreft niets. Zelfs als de leverancier failliet zou gaan, krijgt u elektriciteit en gas. Maar aan wie u dan moet betalen voor uw verbruik is nog niet geregeld. Ingegaan op een telefonisch aanbod en nu heeft u spijt? Als u een mondelinge overeen komst heeft gesloten waar u spijt van heeft, dan kunt u per aangetekende brief binnen 7 werkdagen een beroep doen op de wettelijke bedenktijd. Soms kunt u een beroep doen op een bedenktijd van drie maanden extra. In zijn laatste aflevering van Pensioenwijzer ging Theo Gommer uitgebreid in op de oudedagsvoorziening van babyboomers. Financieel specialist Andre Onnink reageert op Gommers betoog. door Andre Onnink FFP Babyboomers dreigen wat betreft de oudedagsvoor ziening tussen wal en schip te vallen. Theo Gom mer merkt terecht op dat deze groep geen gebruik kan maken van vele regelingen, waarvan hun iets oudere generatiegenoten nog wél gebruik kunnen maken. Hij eindigt met de opmerking dat de ze generatie eens in haar pensioen dossier moet duiken om te kijken wat er mogelijk is. In je eigen pensioendossier duiken is echter niet voldoende. Natuur lijk geeft de pensioenwetgeving de mogelijkheid de pensioenleeftijd te vervroegen en natuurlijk is uit ruil mogelijk van nabestaanden pensioen voor een hoger of eerder ingaand ouderdomspensioen. Maar gebruik maken van deze mo gelijkheden betekent over het alge meen een behoorlijke daling van het totale pensioeninkomen. Men neemt namelijk een deel van het pensioeninkomen eerder op, zo dat het totale pensioeninkomen een stuk lager komt te liggen. Bo vendien geldt deze mogelijkheid niet voor de AOW. Onze overheid heeft deze flexibiliteit nog niet in gebouwd in zijn eigen voorzie ning. Er ontstaan daardoor ingrij pende hiaten in het inkomen. Daarom is het belangrijk dat ook het eigen vermogen wordt meege nomen als onderdeel van de oude dagsvoorziening. Want de oude dagsvoorziening bestaat uit veel meer dan alleen de zaken die gere geld zijn door de overheid (AOW) of door de eigen werkgever (pen sioen). Denk ook eens aan uw ei gen 'spaarpotjes', zoals de gewone spaarrekening of een depositoreke ning. En in steeds meer gevallen een beleggingsportefeuille. Het zijn allemaal middelen die vrij be schikbaar zijn. Wanneer dit vermo gen op de juiste wijze ingezet wordt, kunnen hiermee voor lan gere tijd inkomenshiaten worden aangevuld, zowel vóór als na het 65ste levensjaar. Verder moet vooral de eigen wo ning niet worden vergeten. Zeker wat dit betreft zijn de babyboom ers een goed voorbeeld voor de jonge generatie. Zij zijn nog opge voed met de overtuiging dat (hypo theekschulden zo snel mogelijk moeten worden afgelost. Een groot deel van de babyboom-gene ratie is in het bezit van een eigen woning. En vaak rust op haar wo ning weinig tot geen hypotheek meer. Dat betekent dat deze gene- ratie een belangrijk deel van haar vermogen in 'stenen' heeft zitten. Juist dit 'verborgen' geld wordt vaak niet meegenomen in de pen sioenplanning. Dat is jammer. Er zijn diverse mogelijkheden om het geld dat in een huis zit vrij te maken om vervolgens eventuele inkomenshiaten mee aan te vul len. De makkelijkste manier is om de woning te verkopen en te gaan huren. Het grote nadeel is dat je dan in de meeste gevallen de ver trouwde plek en omgeving moet verlaten. Bovendien is het aantal geschikte huurwoningen beperkt. Verkoop van de woning aan de kinderen, waarbij recht van inwo ning wordt afgesproken, is ook een mogelijkheid, maar de vraag is of de kinderen dit wel kunnen en/of willen financieren. Er zijn echter financiële instellin gen die de woning wel willen ko pen, zoals verscheidene vastgoed ondernemingen. En onder bepaal de voorwaarden mag men er zelfs blijven wonen. Dan is er nog de zogeheten op-eet-constructie, waarbij de aan wezige overwaarde van de woning (deels) wordt gebruikt voor extra aanvullingen op het inkomen. Sommige opties passen (ge voelsmatig) niet bij ieder een. Daarom is niet aan te geven welke oplossing het beste bij iemands situatie past. Maar wie van een onbezorgde fi nanciële oudedag wil genieten, doet er goed aan zich te laten voor lichten. Voor de jongere generatie geldt dat zij nu nog de tijd heeft om aan haar eigen planning te wer ken. Maar ze moet dan wel het heft in eigen handen nemen. Van onze overheid en eventueel de werkgevers kan de jonge generatie niet méér verwachten dan alleen het garanderen van een aantal ba sisvoorzieningen. Juist als het gaat om het eigen vermogen, heeft de jonge generatie nog de tijd daar wat aan te doen. Ze kan gaan spa ren, beleggen en/of zorgen voor vermogensopbouw in de eigen wo ning. Het is dus zaak dat zowel de oudere als de jongere generatie in haar pensioendossier duikt. Dat pensioendossier bestaat dus uit meer dan alleen de jaarlijkse overzichten van de pensioenfond sen, die overigens steeds helderder worden. Iedereen heeft daarbij de kans om te proberen zijn pensioen in balans te brengen met zijn ei gen wensen. Andre Onnink is gecertificeerd finan cieel planner en eigenaar van Finan cieel in Balans te Winterswijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19