Meningen Tsjechische adel wil kastelen terug Rome verlegen met verlokkingen Trevi-fontein Veel meer doden bij kernramp Tsjernobyl 1 0 Dinsdag 24 april 2007 PZC Politici weigeren claims van een aantal oude families in te willigen. PRAAG - „Als Kinsky zijn bezit te rugkrijgt, raken wij ons restaurant kwijt. Zijn familie bezat het halve land. Het zou toch volslagen onzin zijn als hij dat allemaal terug krijgt?" Voor Martin Pastyrik is het simpel: de claim van Franz Ul- rich Kinsky op het Kinskypaleis in hartje Praag en op zo'n 150 andere bezittingen in Tsjechië, met een to tale geschatte waarde 1,4 miljard euro, is niet van deze tijd. De barman in The George and Dragon is ook om persoonlijke re denen tegen teruggave: zijn fami lie pacht het café-restaurant sinds tien jaar van de staat en wil dat graag voortzetten. Onduidelijk is ook wat teruggave zou betekenen voor de afdeling van de Tsjechi sche Nationale Galerie die in het gebouw is gevestigd. Als Kinsky de familietraditie volgt, zal het café en de galerie vermoe delijk weinig overkomen. Zijn grootmoeder vond dat het gebouw het algemene nut moest dienen, voor de oorlog huisvestte het pa leis bijvoorbeeld het Praagse Duits talige gymnasium. En in de hal ge denkt een plaquette het winkeltje dat de vader van schrijver Franz Kafka daar had. Een meerderheid van de Tsjechi sche bevolking deelt de mening van Pastyrik en politici weigeren de claims van een aantal oude adel lijke families op hun voormalige bezit in te willigen. Het gaat om bezit met een aanzienlijke waarde. Sommige adellijke families hebben bezittingen teruggekregen, maar daarbij ging het om kleinere kaste len of landerijen. Bij de grote claims verschuilen po litici zich achter de Benesdecreten, op basis waarvan Sudeten-Duit- sers en nazicollaborateurs na de oorlog huis en haard kwijtraakten. Maar volgens advocaat Pavel Al- fery-Hrdina, die de belangen van een aantal adellijke families verte genwoordigt, speelt afgunst de hoofdrol. Ook Jiri Pehe, voormalig dissident en medewerker van oud-president Vaclav Havel, noemt de Tsjechische afkeer van de aristocratie als belangrijkste re den waarom bezittingen waar fa milies wettelijk recht op hebben, niet worden teruggegeven. „Die houding van politici brengt de rechtsorde in gevaar", aldus Pehe. Overlevenden kampen met slechte gezondheid en werkloosheid. den haag - De kernramp in Tsjer nobyl heeft veel meer slachtoffers geëist dan tot nu toe werd aange nomen. De ramp, waarbij een gro te hoeveelheid radioactieve stra ling vrijkwam, veroorzaakte bij 270.000 mensen kanker. Van hen zullen er 93.000 bezwijken. Dat stelt Greenpeace in een rap port over de ramp die zich op 26 april 1986 voltrok. Het rapport is gebaseerd op studies van zestig we tenschappers. Officieel zijn er on geveer 4000 mensen door de kern ramp gestorven. Dat aantal houdt het Internationaal atoomagent schap IAEA ook aan. Door een menselijke fout deed zich in kernreactor nummer vier in Tsjernobyl een explosie voor. Daardoor kwam een wolk radioac tiviteit vrij die dagenlang boven Europa hing en zelfs het oosten van de VS bereikte. Volgens Greenpeace heeft de ramp in Rusland, Wit-Rusland en Oekraïne indirect 200.000 mensen het leven gekost, onder meer door slechte medische verzorging na de catastrofe. De organisatie hekelt daarbij dat er geen goede methode is om de slachtoffers van dit soort rampen te tellen. Na de ramp is het aantal kankergevallen in Wit-Rusland met veertig procent gestegen. Verder is er een enorme toename geconstateerd van leuke mie. Overlevenden kampen met een beschadigd immuunsysteem, versnelde veroudering, hart- en vaatziekten, psychische stoornis sen en chromosoomafwijkingen. Dat 300.000 mensen gedwongen werden te verhuizen had ook nega tieve gevolgen voor hun gezond heid. Hele gemeenschappen zijn ontwricht. Velen werden werk loos. Na haar zwempartijtje in Eva's kostuum in de Trevi-fontein ging Roberta uit Milaan zonnen op de rotsen van travertin. Ze werd er in een klap beroemd mee. foto EPA Stad krijgt genoeg van toeristen die er een duik in nemen. door onze correspondent Eeko van der Linden ROME - De verleiding blijft groot, te groot. Rome begint genoeg te krijgen van alle toeristen die zich een duik permitteren in de Tre vi-fontein, wereldberoemd barok monument in het hartje van de stad, maar ook wereldberoemd vanwege de scène uit Fellini's film La Dolce Vita, waarin Anita Ek- berg in zwart avondtoilet de fon tein in loopt. Velen hebben zich vereenzelvigd met de Zweedse seksbom uit de ja ren zestig, die in de film wordt ga degeslagen door een nog jonge Marcello Mastroianni. Een duik gebeurde meestal heime lijk, 's avonds laat, of was van te vo ren goed geregeld, zoals in het ge val van topmodel Claudia Schiffer, die de scène naspeelde in het ka der van een reclame voor modeko ning Valentino. De toeriste Roberta besloot afgelo pen zondag dat het ook geheel an ders kan. De vrouw sprong in het begin van de snikhete middag over de rand, kleedde zich geheel uit en zwom wat rond. Daarna beklom ze een van de 'rot sen' van travertin om daar nog een kwartiertje te zonnen. Alles tot groot enthousiasme van de honderden toeristen, die applau- Een toeriste sprong afgelopen weekend geheel ontkleed de fontein in disseerden, joelden en vooral hun camera's en mobiele telefoons vol schoten. Agenten van de carabinieri maak ten een einde aan de badscène van Roberta, die geen vrijgevochten Noord-Europese bleek, maar een veertigjarige ambtenaar uit Mi laan. Ze zei weliswaar van film en theater te houden, maar het vooral erg warm te hebben gehad. Haar actie stond gisteren in alle Italiaan se kranten en was op straat het ge sprek van de dag. „Wat is er slecht aan, het water is toch van iedereen", zei ze tegen de verbouwereerde agenten toen die haar wilden arresteren. De vrouw kreeg uiteindelijk een fikse boete voor 'obsceen gedrag in het openbaar'. Het gemeentebestuur van de stad aan de Tiber zint nu op maatrege len, maar tot nu toe is ze er nooit in geslaagd een adequaat wapen te vinden tegen oververhitte toeris ten, voor wie de vele fonteinen een logische afkoelingsplek vor men. Met de vroeg ingetreden warmte, zal het fenomeen alleen maar toe nemen. De fonteinen blijken gewoon te aantrekkelijk, ook voor de Italiaan se 'tifosi', die een voetbaloverwin ning te vieren hebben of de zwer vers die zich een keertje willen op knappen. De Trevi-fontein is voor die laatste groep extra aantrekkelijk. Ze vin den er behalve verfrissing ook de munten die de toeristen erin gooien als ze de hoop uitspreken ooit in de Italiaanse hoofdstad te rug te keten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10