Frankrijk zoekt het ware gezicht van Nicolas Sarkozy Ségolène Royal is vooral bekend om flaters en truttige rokken PZC Maandag 23 april 2007 9 Kandidaat van rechtse partij UMP heeft vele gezichten. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Wie is de ware Nicolas Sar kozy, vraagt Frankrijk zich af De kandidaat van de rechtse partij Unie voor een Volksbeweging (UMP) wil buitenlanders stem recht geven, is voorstander van po sitieve discrirhinatie en schafte de 'dubbele straf af, volgens welke cri minele buitenlanders na hun cel straf het land uit werden gezet. Maar hij is de afgelopen weken ook uitdrukkelijk op stemmen- jacht bij kiezers die doorgaans de voorkeur geven aan de rechts-ex- tremist Jean-Marie Le Pen van het Front National (FN). Hij wil een ministerie voor nationale identi teit en immigratie, strengere regels voor hereniging van migrantenge zinnen en een verandering in het kiessysteem. Sarkozy is de man die zich in alle media zo gelukkig toonde met zijn tweede vrouw Cécilia, maar die toen het huwelijk wat minder ging de hoofdredacteur van 'Paris Match' liet ontslaan, omdat hij Cé cilia met haar nieuwe minnaar op de omslag had afgedrukt. In gezelschap van beroemde vrien den als de rocker Johnny Hallyday en de acteur Tom Cruise bena drukt hij graag hoe sociaal hij is. Maar zijn collega-minister Azouz Begag zou hij vorig jaar hebben uit gemaakt voor 'klootzak'. „Ik sla je op je bek", zou Sarkozy gezegd hebben, toen Begag hem bekriti seerde omdat hij criminele jonge ren in de voorsteden gespuis had genoemd. Begag sloot zich prompt aan bij middenkandidaat Francois Bayrou. Ook op economisch gebied ont breekt duidelijkheid. Sarkozy staat te boek als een liberaal die open lijk zijn bewondering toont voor de Verenigde Staten, wat vrij onge bruikelijk is in Frankrijk. Hij zal Frankrijk echt moderniseren, roept hij al een paar jaar. Maar als minister van Economie en Financiën bleek hij ineens toch voorstander van staatsinterventie, toen de Franse overheid eraan te pas moest komen om TGV-bou- wer Alstom te behoeden voor een overname door de Duitse concur rent Siemens. Ook vindt hij dat de Franse staat zijn belang van 15 pro cent moet houden in Airbus, ter wijl de directie van de vliegtuig bouwer daarvan af wil. Sarkozy is een liberaal die bewondering heeft voor de Verenigde Staten Sarkozy's fermheid en zijn duidelij ke taal leverden hem veel steun op, maar leidden tegelijkertijd tot grote afkeer bij een ander deel van de bevolking. En dat terwijl de Franse president, het staatshoofd, iemand moet zijn die boven alle partijen staat en de eenheid van het land moet garan deren. Mochten de Fransen hem op 6 mei een meerderheid geven, dan wordt dat nog een lastige op gave voor Sarkozy. Kandidaat voor de presidentsverkiezingen krijgt veel kritiek. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - „In mijn eigen kamp is me weinig bespaard gebleven deze campagne", klaagde Ségolène Royal. Haar socialistische partijge noot Michel Rocard suggereerde dat zij zich al in de eerste ronde van de verkiezingen terug zou trek ken ten gunste van haar concur rent Francois Bayrou, zodat ze sa men Sarkozy zouden kunnen ver slaan. Zelden kreeg een kandidaat voor de Franse presidentsverkiezingen meer kritiek te verduren dan Royal, van politieke tegenstanders, maar ook van - theoretische - me destanders. Dat was goeddeels haar eigen schuld. Ze overtuigde niet tijdens haar monotone toe spraken en beging een flink aantal 'gaffes' (stommiteiten). Die maakte ze vooral wanneer in ternationaal beleid ter sprake kwam. Zo prees ze de effectiviteit van Chinese rechtbanken, waar van Frankrijk nog zou kunnen le ren, terwijl bekend is dat de Chine se justitie met grote willekeur de doodstraf oplegt. Toen er twee Fransen waren ontvoerd in Afgha nistan, wilde ze druk op het regi me van de - in 2001 afgezette - Ta liban opvoeren en ze wil Iran het recht op civiele kernenergie ont zeggen, wat volgens internationale regelgeving onmogelijk is. Ook op binnenlands gebied was Royal tijdens de campagne niet al tijd even doortastend. Ze claimt een grote bewegingsvrijheid en wil breken met de vastgeroeste par tijmachine van de Socialistische Partij. Frankrijk kon nog veel leren van de Britse premier Tony Blair, vond ze. Desalniettemin kwam ze met een klassiek socialistisch pro gramma, waarin de overheid een hoofdrol blijft spelen op vrijwel al le terreinen. En ze liet zich tijdens bijeenkomsten omringen door oude partijbonzen. Toch is de klaagzang van Royal ook wel te be grijpen. Toen ze zich kandidaat stelde, klonken binnen haar partij direct reacties als 'wie moet er dan op de kinderen passen'. Haar hui dige woordvoerder Jack Lang waar schuwde haar destijds dat ze ver kiezingen niet moest verwarren met een missverkiezing. Soms had de campagne, althans voor Royal, wel iets weg van een 'Hoe kan ze zich nu vrij voelen in zo'n strak rokpakje' schoonheidswedstrijd. De in veler ogen 'truttige' rokken die ze droeg tijdens toespraken werden vaak uitgebreider van commentaar voor zien dan de inhoud van haar rede voering. „Hoe kan ze zich nu vrij voelen in zo'n strak rokpakje", klonk het. Royal heeft het in ieder geval nu al beter gedaan dan haar voorganger Lionel Jospin, die in de eerste ronde achter de huidige pre sident Jacques Chirac eindigde en achter rechts-extremist Jean-Marie Le Pen. De conservatieve Franse presidentskandidaat Nicolas Sarkozy verlaat na het uitbrengen van zijn stem met zijn vrouw het stembureau in Neuil- ly-sur-Seine bij Parijs. foto Maya Vidon/EPA Ségolène Royal, in de race voor het Franse presidentschap namens de socia listen, heeft zojuist haar stem uitgebracht in Melle. foto Melanie Frey/EPA LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl CroenLinks Ooit was ik lid van GroenLinks. Ik ben daar weggegaan omdat ze niet zo links bleken te zijn als ik ver wachtte. Nu blijkt het ook met het groen niet zo best gesteld te zijn. Was dhr. Martin Wiersma bij mijn weten lange tijd fervent tegenstan der van de WCT, nu blijkt hij plot seling geen poblemen meer te heb ben met de komst ervan (PZC za terdag 21 april). Hoe betrouwbaar ben je dan wanneer je gedeputeer de wordt? Ook hier blijkt meer weer dat de uitdrukking, 'Pecunia non olet' (geld stinkt niet) nog steeds op gang doet. Hoe betrouwbaar kom je nu over als politicus? Vind men het nu nog gek dat er zo weinig mensen naar de stemlokalen ko men. N.J.van Duijn Esdoornstraat 32, Oost-Souburg EHBO We kunnen er natuurlijk niet van uitgaan dat elke bezoeker uit de Spanje op de hoogte is van het fe nomeen huisarts. Maar daar had de familie Visser uit Vlissingen met sneetje op voorhoofd van kleindochter natuurlijk mooi iets aan kunnen doen (PZC 21/4). Bij zo'n klein ongeval: bel meteen de huisarts. Het patiëntje had waarschijnlijk direct mogen ko men. In grotere plaatsen bevinden de huisartsen zich meestal in een groepspraktijk, waar tegenwoordig alleen nog maar gediplomeerde as sistentes en praktijkverpleegkundi gen in dienst zijn. Deze kunnen dus vakkundig een wond plakken of hechten. Als de assistente het niet vertrouwt, roept ze de huis arts op die er vaak binnen een half uur is. Moraal van dit verhaal: het is niet nodig om meteen naar de EHBO te snellen. Een huisarts kan dit soort ongevallen uitstekend aan. Hij of zij is poortwachter en verwijst zo nodig door naar de EHBO van een ziekenhuis. Met de ze wetenschap hadden de grootou ders hun gewonde kleinkind bin nen het uur weer thuis kunnen troosten en had schoonzoon zich verbaasd over het bestaan van de Nederlandse huisarts. Gisela Nijsse-Meertens Ring 5, Oud-Sabbinge Teken Na jarenlange struisvogelpolitiek komt er nieuwe voorlichting over de risico's van de ziekte van Lyme. Helaas blijkt weer dat men volle dig achter de feiten aanloopt. Het RIVM is een 'nieuwe campagne' gestart vol onjuiste en verouderde informatie. De Huisartsenvereni ging zegt dat ze de risico's serieus neemt maar baseert zich op achter haalde informatie van GGD en RIVM. En de praktijk leert nog steeds dat Lyme-patiënten door huisarts en specialist vaak niet se rieus genomen worden. Het lab in Goes gaat eerdere gegevens nog eens bekijken, maar blijft ondertus sen doorwerken met ZEER onbe trouwbare Lyme tests. Ik ben één van de Zeeuwen die volgens hun huisarts en de tests van het lab in Goes GEEN Lyme hadden; ik weet nu beter maar nu is het te laat. Mijn leven en dat van vele anderen is vernield dankzij medische en ambtelijke incompe tentie. Hoeveel slachtoffers moe ten er nog volgen voordat de hoge heren hun les leren? Niek Haak Spanjaardstraat 9, Middelburg Muziek Als leerkracht van een basisschool heb ik met belangstelling het arti kel over het zingen in de klas van dhr. De Zeeuw zitten lezen. Eindelijk eens iemand die durft en ook voor gaat om onze historische repertoire van kampliedjes door te geven aan de kinderen, die opge groeid zijn met heel veel nieuwe liedjes, maar de oude kaskrakers to taal vergeten zijn! Dit soort men sen moeten we koesteren. Daarnaast zou ik ook aan onze Pa- bo's willen vragen om leerkrach ten op te leiden die het spelen op een gitaar machtig zijn en geoe fend in het zingen. Nieuwe leerkrachten die ik tegen kom hebben te weinig les gehad of durven niet. Ik heb zelf nog steeds na 33 jaar enorm veel plezier in het spelen in de klas met m'n gi taar. M'n stem is ook niet je dat, maar iedere vogel zingt zoals hij ge bekt is. Alle muziekmethodes ten spijt, het hoeft niet allemaal zo verant woord te zijn. Plezier in zingen sti muleert kinderen van klein tot groot. En klinkt het een beetje uit de toon.... Oefening baart kunst! R. den Teuling Uranus 6, Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9