Meningen Arts wil geld zien voor zijn praktijk Lentecruise RIJN MOEZEL IHi 369 KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 8 Maandag 23 april 2007 PZC 'Een opvolger geld vragen gaat ten koste van de patiënt.' door Berry van der Heijden UTRECHT - Huisarts A. - zij durft haar ervaringen alleen anoniem te vertellen - had nog wel tot 50.000 euro willen gaan om die mooie praktijk in de stad over te mogen nemen. Maar dat bod bleek niet hoog genoeg. „De vertrekkende arts vroeg anderhalve ton. Het woord goodwill wilde hij niet ho ren, hij noemde het 'een premie'. Maar die wilde hij wel het liefst on der tafel betaald hebben. Alsof ik zoveel geld heb liggen. Uiteindelijk hoorden we dat een andere arts meer had geboden en ging de prak tijk aan onze neus voorbij. Hoe veel betaald is weet ik niet", vertelt ze. De huisarts heeft het er nog moei lijk mee. „Persoonlijk ben ik tegen het betalen van goodwill. Het is net afgeschaft en uiteindelijk zijn het toch de patiënten die voor de kosten opdraaien." Door de invoering van de zorgwet per 1 januari 2006 is de huisarts een ondernemer geworden. Huis arts A. zegt meer zaken te kennen waarbij forse bedragen aan good will betaald zijn. „In Zeeland is in twee gevallen respectievelijk hon derd en 150 euro per patiënt be taald. Bij een gemiddelde praktijk grootte van 2300 patiënten kom je in het tweede geval op 3,5 ton." A. heeft nog steeds geen eigen praktijk kunnen vinden. Ze is in onderhandeling over deelneming in een groepspraktijk. „Hier is het voorstel dat ik me in de maatschap kan inkopen en daarnaast de eer ste jaren tegen een lager winstaan deel werk om me 'in te verdienen'. Dat is ook een vorm van good will", zegt ze. Of ze op dit voorstel ingaat, weet ze nog niet. Jonge artsen en bedrijven als Vitea en Independer verdringen elkaar om een praktijk over te nemen. Volgens cijfers van onderzoeksin stituut Nivel zochten in 2005 mini maal 513 artsen een eigen praktijk. De huisarts die wil stoppen kan dus een fikse vergoeding vragen. Toen nog een beroep kon worden gedaan op het goodwillfonds ver speelde de huisarts als sanctie het contract met de zorgverzekeraar. Nu is er geen concrete sanctie meer. Het ministerie van Volksge zondheid laat weten niets te heb ben tegen het betalen of ontvan gen van goodwill, 'zolang het de patiënt maar niet schaadt'. „Binnen de gezondheidszorg is er bij wijze van spreken maar één voorstander van goodwill", zegt Martin Beekman van de WAA, de grootste financiële dienstverlener van medisch Nederland. „Dat is de 'Beginnend huisarts kan dit geld dus niet investeren in menskracht of apparatuur' vertrekkende huisarts die een aar dige bonus tegemoet kan zien." De WAA komt dat in de boeken tegen. „Ook wordt soms te veel be taald voor de inventaris of voor het huis." Yuri Fisscher van website destarten- dehuisarts.nl heeft niets tegen eni ge marktwerking. „Maar goodwill is afgeschaft. Dus willen we weten wat dit betekent voor beginnende huisartsen." Teun van der Wijst, voorzitter van LOVAH, de Landelijke Organisatie Van Aspirant Huisartsen is fel te gen goodwill. „Het is maatschappe lijk geld dat voor de zorg is be stemd. Een beginnend huisarts kan dit geld dus niet investeren in menskracht of apparatuur om een hartfilmpje te maken." Van der Wijst bekritiseert de Lan delijke Huisartsen Vereniging De 'goodwillbetalingen' zijn afgeschaft, maar huisartsen vragen aan hun opvolgers nog steeds geld voor hun prak tijk. foto Phil Nijhuis/GPD (LHV), die nog steeds geen helder standpunt heeft ingenomen. „Wanneer we als beroepsgroep nu niets doen, moeten we straks con stateren dat goodwill betalen geac cepteerd is." LHV-voorzitter Steven van Eijck ziet gevallen van goodwill 'verdam pen als wij er de vinger op leggen'. „Als tussen twee huisartsen good will wordt betaald zet ik daar vraagtekens bij, want daar hebben we afspraken over gemaakt. Als er een marktpartij bij betrokken is en de kwaliteit van de zorg wordt ge schaad, is er een groot probleem en volgen harde sancties." Goodwill als pensioen Tot 1973 bestond ervoor de huisarts nog geen verplichte pensioenrege ling. De oudedagsvoorziening werd betaald uit de goodwill die werd be taald bij de overdracht van de praktijk aan een opvolger. De vergoeding werd per patiënt berekend en kon oplopen tot zo'n 300.000 gulden (135.000 euro). Die bedragen schrokken jonge artsen af, waardoor in de jaren tachtig een nijpend tekort aan huisartsen ont stond. In 1985 besloten het ministerie van Volksgezondheid, de zorgverzeke raars en de Landelijke Huisartsen Vereniging om een einde te maken aan de goodwillbetalingen. Tussen 1987 en 2002 werden de huisartsen uit een speciaal fonds ge compenseerd. Vanaf januari 2003 is goodwill formeel afgeschaft. Supervoordelige 6-daagse riviercruise per MS Basilea Rhenus**** Alléén 31 mei v*': Waanzinnige aanbieding naar o.a. Keulen, Boppard, Mainz, Rüdesheim, Koblenz, Cochem KRAS blijft stunten deze lente! Het is ons weer eens gelukt een fantastische cruise-aanbieding over de Rijn en Moezel binnen te slepen. Via een bevriende reisorganisatie hebben we een 2-tal afvaarten aangeboden gekregen op het fan tastische riviercruiseschip het MS Basilea Rhenus****. Omdat deze organisatie er niet in geslaagd is deze afvaarten te verkopen hebben we deze met enorme korting kunnen overne men! Hierdoor boekt u deze 6-daagse cruise al vanaf slechts 369! Hierbij is inbegrepen: het vervoer per bus, verblijf aan boord van het MS Basilea Rhenus en ontbijt, lunch en diner! Maar wees er snel bij, want het gaat om slechts 2 afvaarten! MS BASILEA RHENUS**** Het elegante 4-sterren MS Basilea Rhenus beschikt over restaurant, een ruime bar/lounge, bibliotheek en sauna. De comfortabele hutten zijn voorzien van een douche, toilet en haardro ger, televisie en telefoon. SCHITTEREND VAARPROGRAMMA: Dag 1via Rotterdam, Utrecht en Eindhoven ver trekken we per bus naar Keulen. Inscheping op het MS Basilea Rhenus****. We gooien de tros sen los en gaan op weg naar Bonn. Dag 2: op naar het karakteristieke Boppard, met het 12-eeuwse klooster Mariënberg Dag 3: we varen naar de universiteitsstad Mainz en het pittoreske wijnstadje Rüdesheim. Dag 4: Vandaag zetten we koers naar Koblenz, waar de Rijn en Moezel samenstromen. U moet beslist het Weindorf bezoejcen. Dag 5: we verlaten de Rijn om over de Moezel verder te varen naar het wijnstadje Cochem. Dag 6: na het ontbijt gaan we van boord in Keulen. Per bus rijden we terug naar Nederland. INCLUSIEF: vervoer Nederland-Keulen v.v. per comfortabele bus (via Rotterdam, Utrecht, Eindhoven), 5 nachten verblijf op het MS Basilea Rhenus in een 2-persoonshut, verzor ging aan boord ontbijt, lunch en diner, het beschreven vaarprogramma. Mei 31 369 Juni 5 369 Toeslag: reserveringskosten 30 per boeking. Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Reisnr. CRUZ 25.427, zie www.kras.nl/25427 waarom zou je verder zoeken 110.000 VAKANTIE WONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS! BL£ ^9, 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8