'RAF-leden op foute grond veroordeeld' Minister Israël stelt zichzelf op non-actief na financieel schandaal Fraude en intimidatie bederven verkiezing president Nigeria pzc Maandag 23 april 2007 7 Oud-RAF-leden praten na dertig jaar over moord op Buback. door onze correspondent Achille Prick berlijn - De Duitse veiligheids dienst zou mogelijk al veel langer meer hebben geweten over de pre cieze toedracht van de RAF-aansla- gen in 1977. Omdat de dienst haar informatie nooit deelde met justi tie, zijn in de jaren tachtig verdach ten van de linkse terreurorganisa tie wellicht op verkeerde gronden veroordeeld tot levenslange gevan genisstraffen. Politici willen ophel dering en mogelijk een herope ning van zaken. Dat blijkt uit verklaringen van voormalige RAF-leden die na her haalde oproepen van nabestaan den en de discussie over genade voor het vastzittende RAF-lid Christian Klar hun stilzwijgen heb ben doorbroken. In eerste instantie gaat het vooral om de moord op procureur-gene raal Siegfried Buback in t977. Het was de eerste spraakmakende moord op een, in de ogen van de Rote Armee Fraktion, 'vertegen woordiger van het kapitalistische systeem' dat omver geworpen moest worden. Hoewel justitie vier mensen heeft veroordeeld voor de moord op Bu back en zijn twee begeleiders, is nog steeds niet duidelijk wie des tijds vanaf een motor de dodelijke schoten heeft afgevuurd. Ook de nog vastzittende Christian Klar is veroordeeld als mogelijke moordenaar van Buback, maar hij zou de vluchtwagen hebben be stuurd. Volgens voormalig RAF-lid Peter-Iiirgen Boock zou De Duitse veiligheidsdienst zou belastende informatie over RAF-aanslagen in 1977 hebben achtergehouden. Mogelijk wordt een moordzaak heropend. Stefan Wisniekski de schutter zijn geweest. Andere oud-medestrij ders bevestigen dit. Pikant zijn de verklaringen dat de Duitse binnenlandse veiligheids dienst begin jaren tachtig al meer wist over de precieze toedracht van de moord, maar dat dit nooit is doorgegeven aan justitie. Politici en nabestaanden willen nu weten of dit klopt, en als het waar is, waarom dat heeft kunnen gebeu ren. Heropening van de zaak wordt niet uitgesloten. Het is opmerkelijk dat oud-RAF-le- den plotseling allerlei verklaringen afleggen, want de groep heeft zich altijd gehuld in diep stilzwijgen. Peter-Jürgen Boock hoopt dat nu de ware rol van Klar duidelijk is, zijn kans op genade toeneemt. De Duitse bondspresident neemt naar verwachting later dit jaar een be slissing over Klars gratieverzoek. Klar zit al bijna 25 jaar achter de tralies, onder meer wegens andere moorden. Hirchson drie maanden aan de kant om mee te werken aan onderzoek. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel AVIV - De minister van Financi ën van Israël, Avraham Hirchson, heeft zichzelf gisteren voor drie maanden op non-actief gesteld om mee te kunnen werken aan een politieonderzoek dat tegen hem loopt. Hirchson wordt ervan verdacht miljoenen shekels te hebben ver duisterd uit de fondsen van een vakbond en een aantal stichtin gen. Hij zou ook illegaal verkregen geld hebben witgewassen en belas ting hebben ontdoken. Dat alles zou zijn gebeurd in de periode vóór hij het ambt aanvaardde. De minister ontkent alle beschuldigin gen, maar de politie zegt genoeg bewijsmateriaal te hebben verza meld voor een rechtszaak. Minister Hirchson is de afgelopen weken vier maal verhoord door een speciale eenheid van de Israëli sche politie en ambtenaren van de belastingdienst. De komende Minister Hirchson ontkent ver duistering, witwassen en belas tingontduiking. De procureur-ge neraal besluit binnenkort of hij hem gaat vervolgen. week wordt een nieuwe sessie ver wacht en volgens de politie nadert het onderzoek het einde. Procu reur-generaal Menachem Mazuz zal dan moeten beslissen of hij ver volging zal instellen. Eén van de stichtingen waaruit Hirchson mogelijk geld heeft ver duisterd, is de organisatie Mars Van De Levenden, die ieder jaar duizenden Israëlische scholieren naar Polen brengt voor een bezoek aan Auschwitz. De minister zou de miljoenen shekels (een shekel is 20 eurocent) hebben gebruikt voor zijn verkiezingscampagne en om de gokschulden te betalen van een vriend die een van de stichtin gen beheerde. Bloedbad onder Yezidi's in Irak bagdad - Onbekenden hebben gis teren bij de Iraakse stad Mosul 21 leden van de Yezidische gemeen schap uit een bus gehaald en dood geschoten. In de hoofdstad Bagdad reden gisterochtend twee zelf moordenaars met auto's vol explo sieven in op een politiebureau. Daardoor vielen zeker zestien do den. Onder hen zijn zes agenten. Verder raakten 95 mensen gewond van wie veertig politiemannen. Elf doden bij twee aanslagen Afghanistan khost - Elf mensen zijn gisteren omgekomen bij twee aanslagen in de Oost-Afghaanse stad Khost. El ders kwamen bij gevechten tien mensen om het leven. De meeste doden vielen bij een zelfmoordaan slag bij een drukke vleesmarkt in Khost. Enkele uren eerder ontplof te een bom in een winkel in de centrale markt van Khost. Het ex plosief zat verstopt in een camera. Krokodillen eten Chinese jongen op peking - Elf krokodillen in een Chi nees dierenpark hebben een 9-jari- ge scholier verslonden. Een dier had de jongen bij zijn kleren gegre pen en hem in de vijver gesleurd. Vervolgens stortte de hele groep zich op de Chinees. De scholier was samen met andere kinderen over het hek geklommen. Zij sloe gen de dieren met stenen en stok ken, meldden Chinese media giste ren over het incident in Beihai. Stuntvliegtuig Blue Angels gecrasht in VS atlanta - Tijdens een luchtshow in de VS is zaterdag een roestel van het Amerikaanse demonstra tieteam Blue Angels gecrasht. De piloot van het Fi8-gevechtsvlieg- tuig van de Amerikaanse marine kwam om. De stuntpiloot, die met vijf anderen in formatie vloog, raakte volgens lokale media een hoogspanningsleiding. Zijn toestel stortte in een vuurbal neer. Geweld laait op in Palestijnse gebieden nablus - Oplaaiend geweld tussen het Israëlische leger en Palestijnse militanten heeft dit weekeinde ze ker negen Palestijnen het leven ge kost. Het gaat om het ernstigste Is- raëlisch-Palestijnse geweld in we ken. Onder de doden is een 17-ja- rig meisje dat in een vluchtelingen kamp voor het raam stond toen ze door een kogel werd getroffen. Bij een raketaanval raakten zaterdag twee Israëliërs gewond. Vijf baby's dood bij brand in weeshuis sarajevo - Bij een brand gisteroch tend in een weeshuis in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo zijn vijf baby's om het leven gekomen. Ze ker achttien jonge kinderen raak ten gewond, van wie een aantal ernstig. Doordat het vuur zich zeer snel verspreidde, kon de brandweer niet alle kinderen red den. De slachtoffers zijn vermoede lijk door de rook gestikt. Waarnemers bij stembureaus eisen annulering. door onze correspondent Nona Eveleens lagos - In Nigeria groeit de roep om de presidentsverkiezingen van zaterdag ongeldig te laten verkla ren. Scènes van onbeschaamde, openlijke fraude en intimidatie wa ren een herhaling van een week ge leden, toen de gouverneursverkie zingen plaatsvonden. „Niemand van ons mocht stem men", vertelt Bello Hamisu, een verkiezingswaarnemer voor de op positiepartij ANPP in Yashe, een dorp in de Noord- Nigeriaanse staat Katsina. Teleurgestelde stem gerechtigden staan beteuterd in groepjes te praten in de smalle steegjes. De zes stembureaus van Yashe met in totaal achthonderd kiesgerechtigden, ontvingen vol doende stembiljetten voor de par lementsverkiezingen maar slechts zestig voor de presidentsverkiezin gen. Die biljetten moesten in alle haast worden gedrukt nadat de huidige vicepresident Atiku Abubakar als nog van een rechtbank toestem ming had gekregen om kandidaat te staan. Tegen hem loopt een EU-waarnemer Max van den Berg stelt dat de presidentsver kiezingen nog slechter zijn verlo pen dan die voor de gouverneurs van vorige week. rechtzaak wegens corruptie en de kiescommissie had daarom hem aanvankelijk uitgesloten van deel name. De kiezers in Yashe kregen naar ei gen zeggen niet eens de kans om de zestig biljetten in te vullen. „De vertegenwoordigers van de kies commissie hadden de stemlokalen nauwelijks opgezet of Abdul Sama- du Yusuf, de districtbestuurder, kwam met zo'n veertig leden van de vliegende brigade van de poli tie en nam stembussen en biljet ten mee", vertelt Bello Hamisu. In Yashe zijn noch functionarissen van de kiescommissie, noch stem bussen en biljetten te ontwaren. Maar ze zijn ook niet aangekomen bij het districtskantoor van de kies commissie in Kusada, nog geen ze ven kilometer van Yashe. In de buurstaat Kano lijken de ver kiezingen een stuk beter te zijn verlopen. Functionarissen van de regerende PDP-partij durven daar blijkbaar geen grove fraude te ple gen omdat de oppositiepartij ANPP uiterst populair is onder de bevolking. De gang van zaken verschilt van staat tot staat in Nigeria. Wel is overal de opkomst laag. De groep Nigeriaanse waarnemers, die zo'n vijftigduizend mensen bij stembu reaus had, roept om annulering van de verkiezingen. Max van den Berg, de Nederlandse leider van de groep van EU-waarnemers, be stempelt de stembusgang als 'nog slechter dan die van vorige week voor de gouverneurs'. Een inwoner van de hoofdstad Lagos leest een plaatselijke krant die meldt dat bij de verkiezingen in Nigeria zestien politiemensen om het leven zijn gekomen. foto Sunday Alamba/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7